Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2
عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس :

بانک ها در روند پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی سنگ اندازی می کنند

چاپ کد خبر: 68711 |

گیلانیان : عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با اشاره به اینکه نحوه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در گیلان اصلاً رضایت بخش نیست گفت: بانک ها، در این قضیه سنگ اندازی می کنند.

محمدصادق حسنی جوریابی اظهار داشت: طبق گزارشات آمار پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در گیلان به هیچ عنوان رضایت بخش نیست و عامل اصلی آن نیز سنگ اندازی و سخت گیری بیش از اندازه بانک های عامل است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس ابراز داشت: اعطای تسهیلات اشتغال روستایی از محل صندوق توسعه ملی از بحث های جدی این کمیسیون بود که در نهایت به تصویب اختصاص حدود هزار و 500 میلیارد دلار برای اجرایی کردن این طرح در سطح کشور انجامید.

نماینده مردم رشت در مجلس با اشاره به اینکه قرار بود این تسهیلات تماماً از صندوق توسعه ملی با کارمزد 4 درصد پرداخت شود افزود: با پیشنهاد برخی از مسئولان مقرر شد نصف این مبلغ حدود 6 هزار میلیارد تومانی از محل صندوق و مابقی توسط بانک های عامل تخصیص داده شود.

حسنی دخالت دادن بانک های عامل و تأمین نیمی از اعتبارات طرح اشتغال روستایی توسط آنان را اشتباهی بزرگ اعلام کرد و بیان داشت: این تصمیم اشتباه باعث شده پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی هم اکنون نه تنها در گیلان بلکه در بسیاری از استان های دیگر با سنگ اندازی بانک ها مواجه شود.

وی از تصویب تسهیل در امر اجرای ضمانت های بانکی و قبول سفته از روستائیان را متذکر شد و عنوان کرد: به علت اینکه نصف این تسهیلات توسط بانک های عامل تأمین و پرداخت می شود فرآیند تخصیص این مبالغ به متقاضیان با سخت گیری های بسیار زیادی از سوی بانک ها روبه رو است.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس سهم توسعه اشتغال روستایی در گیلان را 300 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: 150 میلیارد تومان این مبلغ از محل صندوق توسعه ملی پرداخت شده است اما بانک های عامل در گیلان از اعطای این مبالغ نیز خودداری می کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس با تأکید بر اینکه تسهیلات پرداختی بانک های عامل گیلان در پنج ماهه نخست امسال اصلاً رضایت بخش نیست تصریح کرد: بررسی ها نشان می دهد بانک ها حتی اعتباراتی را که از محل صندوق توسعه ملی اختصاص داده شده را نیز پرداخت نکرده و نزد خود نگهداشته اند.

حسنی نحوه پرداخت تسهیلات اشتغال روستایی در استان گیلان را شدیداً مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: بنده از امضاء کنندگان طرح استیضاح وزیر اقتصاد هستم و قطعاً یکی از مهم ترین مباحثی که در جلسه استیضاح از سوی بنده به شدت پیگیری خواهد شد همین موضوع است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان