Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2
رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان :

8 مرکز فعال آماده خرید توافقی برنج از کشاورزان است

چاپ کد خبر: 68712 |

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه هشت مرکز فعال خرید آماده خرید توافقی برنج از کشاورزان است گفت: این هشت مرکز که چهار مرکز وابسته به شرکت بازرگانی دولتی ایران و چهار مرکز نیز مربوط به تعاونی روستایی بوده آماده خرید توافقی برنج شالی کاران است.

علیرضا شعبان نژاد با اشاره به اینکه نشا 50 درصد از مزارع استان گیلان با ماشین و مکانیزه انجام شد اظهار کرد: نشا 115 هزار و 700 هکتار از مزارع گیلان با ماشین و مکانیزه انجام شد.

وی با اشاره به اینکه گیلان 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری دارد بیان کرد: بر اساس مطالعات اولیه مشاورین از 238 هزار هکتار اراضی شالیزاری حدود 180 هزار هکتار قابلیت تجهیز و نوسازی را دارند و مابقی زمین ها به دلیل بافت خاک، شرایط پلکانی و خرد بودن قطعات قابل تجهیز و نوسازی نیستند.

نوسازی و تجهیز 90 هزار هکتار از اراضی شالیزاری

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه نوسازی و تجهیز 90 هزار هکتار از 180 هزار هکتار، انجام شده گفت: به دلیل عدم رضایت مردم 90 هزار هکتار باقی مانده هنوز نوسازی و تجهیز نشده است.

شعبان نژاد با اشاره به توانایی بالای استان گیلان در زمینهٔ تجهیز و نوسازی اراضی افزود: گیلان به دلیل برخورداری از مشاورین توانمند و پیمانکاران بسیار خوب، آمادگی تجهیز و نوسازی سالانه 15 تا 20 هزار هکتار از اراضی را دارد.

وی با بیان اینکه مزارع بادام زمینی، گندم و سایر مزارع نیز نیاز به تجهیز و نوسازی دارند تصریح کرد: ما آمادگی داریم درصورتی که منابع دولتی تأمین شود، حداقل سالانه 15 هزار هکتار از اراضی زراعی را تجهیز و نوسازی انجام کنیم تا بتوانیم این اقدام را در بازه زمانی چهار تا پنج ساله در کلیه اراضی قابل تجهیز و نوسازی انجام دهیم.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با اشاره به اینکه برداشت برنج از مزارع ادامه دارد بیان کرد: اگر شرایط جوی مناسبی داشته باشیم، طبق پیش بینی ها تا اول شهریور ارقام بومی برداشتشان بالای ۹۵ درصد می شود و ارقام پرمحصول کشت نیز که حدود 16 هزار هکتار بوده تا 10 شهریور، برداشتشان به اتمام می رسد.

8 مرکز فعال خرید آماده خرید توافقی برنج از کشاورزان

شعبان نژاد با بیان اینکه هشت مرکز فعال خرید آماده خرید توافقی برنج از کشاورزان است گفت: این هشت مرکز که چهار مرکز وابسته به شرکت بازرگانی دولتی ایران و چهار مرکز نیز مربوط به تعاونی روستایی بوده آماده خرید توافقی برنج شالی کاران است.

وی با اذعان به اینکه در استان گیلان از مزارع یک میلیون و 200 هزار تن شلتوک برداشت می کنیم گفت: به ازای هر هکتار حدود چهار و نیم تن کاه و کلش نیز از مزارع به دست می آید.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با تأکید بر اینکه کشاورزان از آتش زدن کاه و کلش خودداری کنند بیان کرد: زمانی با آتش زدن درصد بالایی از کاه و کلش ها، در شهرها مشکل زیست محیطی ایجاد می شد اما بافرهنگ سازی، زمینه سازی، اقدامات و امکانات تدارک داده شده، اکنون مقدار آتش زدن کاه و کلش به یک یا دو درصد آن هم درجاهایی که اطلاع رسانی ضعیف بوده رسید.

تولید 300 بسته 15 کیلویی کاه و کلش از هر هکتار مزرعه برنج

شعبان نژاد با اشاره به اینکه از هر هکتار مزرعه برنج خود 270 تا 300 بسته 15 کیلویی کاه و کلش تولید می شود تصریح کرد: بسته بندی 300 بسته 15 کیلویی کاه و کلش ازنظر اقتصادی رقم بالایی است و در سال قبل بسته ای سه هزار و 500 تومان خریدوفروش شد و امسال نیز پیش بینی این بوده که گران تر شود، پس امیدواریم که کشاورزان کاه و کلش را بسته بندی کنند تا برای تغذیه دام، صنایع سلولزی و صنایع دستی به فروش برسد.

وی با اذعان به اینکه بارش باران هفته گذشته به برخی از زمین های کشاورزی استان خسارت وارد کرد گفت: به دلیل خوابیده شدن خوشه های برنج، برداشت در برخی از مناطق به صورت دستی انجام گرفت و کار کشاورزان برای برداشت بیشتر شد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان گیلان با بیان اینکه بیمه، خسارات کشاورزانی که زمین هایشان آسیب دیده را پرداخت خواهد کرد افزود: کشاورزان به جهت اینکه امکان بارندگی مجدد وجود دارد تا چند روز آینده به برداشت برنج مزارع خود اقدام کنند.

شعبان نژاد با بیان اینکه باوجود بارش های مناسب، وضعیت چای، مرکبات، زیتون، بادام زمینی، گل گاو زبان و سایر محصولات بسیار خوب است گفت: برخی از باغات در ابتدای سال به دلیل سرمای دیرهنگام سرمازدگی داشتند اما در سایر باغ ها و اراضی زراعی سال زراعی خوبی را در پیش داریم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان