Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2
معاون میراث فرهنگی گیلان :

کشف آثار عصر آهن در فیلده رودبار

چاپ کد خبر: 68722 |

گیلانیان : معاون میراث فرهنگی گیلان گفت: آثار عصر آهن در فیلده رودبار کشف شده است.

ولی جهانی درباره حفاری اضطراری روستای فیلده رودبار گفت : در تیرماه سال جاری پس از شروع عملیات لوله گذاری به منظور گازرسانی در روستای تاریخی فیلده در حین خاکبرداری بقایای یک گور تاریخی مشخص شد که ناظر باستان شناس پروژه مبادرت به جلوگیری از ادامه حفار ی کردند.

وی اضافه کرد: با توجه به نمایان شدن قسمت هایی از دیوار و بقایای فرهنگی، تاریخی داخل گور از قبیل استخوانهای انسانی و ظروف سفالی کار همچنان متوقف ماند.

معاون میراث فرهنگی گیلان اضافه کرد: در راستای حفاظت از آثار موجود برنامه ای پژوهشی تحت عنوان حفاری اضطراری در روستای فیلده تنظیم و به پژوهشکده باستان شناسی ارسال شد.

وی ادامه داد: در روند اجرای حفاری بقایای یگ گور مربوط به فردی بالغ و در گوشه شمال شرق گمانه گور دیگری مربوط به فردی نابالغ مشخص شد. به دلیل قرار داشتن گورها در زیر جاده روستایی و فعالیت های راهسازی سال های گذشته آسیب زیادی به اسکلت ها وارد آمده بود اما در جنوب گمانه بقایای چند ظرف سفالی یافت شد که برخی از آن ها به دلیل ضربات بیل مکانیکی شکسته شده بودند.

معاون میراث فرهنگی گیلان خاطرنشان کرد: از دیگر یافته های این حفاری چند ظرف سفالین با ابعاد و اندازه های مختلف است که ویژگی های ساختاری آن به آثار عصر آهن و هزاره اول ق-م شباهت دارند کشف این آثار در ادامه حفاری سال گذشته دلیلی بر اثبات تاریخی بودن این روستا و قرار گرفتن آن بر روی گورستان عصرآهن تا دوره اشکانی و همچنین بافت تاریخی و استقراری مربوط به دوره های متوالی اسلامی است.

جهانی اظهار کرد: امید می رود با وجود کشف چنین آثاری شاخص، روند مطالعات باستان شناسی در سال های آتی پی گرفته شود و روستای فیلده در کنار آثار تاریخی یاد شده به عنوان جاذبه گردشگری شناخته و معرفی شود.

به گزارش ایسنا، روستای فیلده در ارتفاعات غربی شهر رودبار و به فاصله 6 کیلومتری آن قرار گرفته و چندین محوطه تاریخی آن در گذشته شناسایی شده و در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده اند.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 7

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان