Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2
رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان :

تخریب جنگل های گیلان زندگی پلنگ ها را به خطر انداخته است

چاپ کد خبر: 68999 |

گیلانیان : رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان گفت: محدود شدن زیستگاه های پلنگ به علت تخریب گسترده جنگل های گیلان حیات این حیوان را به خطر انداخته است.

حسین علی نژاد اظهار داشت: تخریب جنگل ها، گسترش سکونتگاه های انسانی و مواردی از این دست که محدود شدن زیستگاه های جانوری در گیلان را به دنبال داشته، ادامه حیات بسیاری از گونه ها از جمله پلنگ ها را به مخاطره انداخته است.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان عنوان کرد: عواملی نظیر تخریب گسترده جنگل ها و گسست زنجیره حیات جانوری نه تنها چرخه غذایی طبیعت را دچار اختلال می کند بلکه در صورت عدم انجام اقدامات حمایتی به نابودی بسیاری از گونه های جانوری می انجامد.

علی نژاد با بیان اینکه پلنگ ها در گیلان به عنوان یکی از گونه های در معرض انقراض محسوب می شوند افزود: با توجه به اینکه پلنگ ها در رأس هرم غذایی قرار دارند بدون شک کاهش جمعیت بسیاری از گونه های جانوری که در زیرشاخه آن ها هستند اثرات مخربی بر روی چرخه طبیعت بر جای می گذارد.

وی به کاهش جمعیت گراز های وحشی، مرال و شوکاها در جنگل های گیلان اشاره کرد و گفت: در سال های اخیر به دلیل تخریب زیستگاه ها و یا شکار بی رویه این دسته از پستانداران که در زیرشاخه هرم غذایی پلنگ ها قرار دارند ادامه حیات پلنگ ها را با مخاطرات بسیار جدی مواجه کرده است.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان خاطرنشان کرد: یکی از مهم ترین اتفاقاتی که به ویژه در سال های اخیر به دلیل کاهش منابع غذایی در جنگل های گیلان رخ می دهد حمله پلنگ ها به دام ها و سایر حیوانات اهلی به علت عدم وجود غذای کافی است.

علی نژاد از اجرای طرح جامع بیمه پلنگ ها در گیلان سخن گفت و در مورد چگونگی آن نیز عنوان کرد: چند سالی است که یکی از شرکت های بیمه در اقدامی کاملاً خودجوش و بدون دریافت حتی کوچکترین مبلغی از اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان اقدام به بیمه پلنگ ها و حمایت از آنان کرده است.

وی اقدامات حمایتی این شرکت از پلنگ ها را بسیار تأثیرگذار و مطلوب ارزیابی کرد و اظهار داشت: اگر پلنگی به یکی از دامداران و یا حیوانات اهلی آنان حمله کرده و به آنان خسارت وارد کند این شرکت بیمه ای تمام هزینه ها را تقبل کرده و عین آن را به صاحبان مال پرداخت می کند.

رئیس اداره نظارت بر حیات وحش اداره کل حفاظت محیط زیست گیلان در مورد برخورد با افرادی که اقدام به شکار پلنگ می کنند نیز افزود: بر اساس قانون افرادی که در گیلان به شکار پلنگ اقدام می کنند علاوه بر تحمل حبس از 6 ماه تا 2 سال به پرداخت 80 میلیون تومان جریمه نقدی محکوم می شوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان