Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2
در یک برنامه تلویزیونی مطرح شد؛

رانت ۳۰ هزار میلیارد تومانی در جیب پتروشیمی ها

چاپ کد خبر: 69037 |

گیلانیان : یک پژوهشگر اقتصادی در یک برنامه تلویزیونی گفت: در حال حاضر پتروشیمی ها خوراک خود را ارز دولتی و با نرخ با ارز ۳۸۰۰ تومانی از دولت دریافت می کنند و ارز خود را با نرخ ۸ هزار تومان می فروشند که از این محل حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان رانت دریافت می کنند.

به گزارش الف؛ حمیدرضا قریشی، پژوهشگر اقتصادی در برنامه تلویزیونی پایش شب گذشته در مورد رانت پتروشیمی های خوراک دولتی گفت: در حال حاضر تعدادی از پتروشیمی ها خوراک خود را ارز دولتی دریافت می کنند. مجموع این پتروشیمی ها حدود ۲۰شرکت که پتروشیمی مروارید، بوعلی ، فن آوران ، بندرامام و زاگرس از مهمترین این شرکت ها هستند و خوراک خود را به صورت مستقیم یا غیرمستقیم و با ارز ۳۸۰۰ تومانی از دولت دریافت می کنند.

وی افزود: اکنون این شرکت ها که خوراک خود را با نرخ ۳۸۰۰ تومانی دریافت می کنند، اما محصول آنها به دو طریق عرضه در داخل و صادرات به فروش می رسد و ارز بدست آمده از صادرات محصولات خود را در بازار ثانویه به نرخ ارز حدود ۸هزار تومانی می فروشند.

قریشی گفت: بخش تلخ ماجرا اینجاست که در حالی که قیمت خوراک پتروشیمی ها با ارز ۳۸۰۰ تومانی به آنها داده می شود ولی ارز اختصاصی برای واردات دارو و کالاهای اساسی با نرخ ۴۲۰۰ تومان محاسبه می شود؛ این بدان معنی است که دولت نرخ خوراک پتروشیمی ها را ارزان تر از ارز کالاهای اساسی که مایحتاج مردم است، می دهد.

این پژوهشگر اقتصادی با اشاره به رانت پتروشیمی ها تصریح کرد: اگر دولت خوراک پتروشیمی ها را بر مبنای ارز ۴۲۰۰ تومانی به آنها بفروشد از رانت پتروشیمی ها حدود ۳هزار میلیارد تومانی حذف می شود، این رقم برابر با یارانه نقدی کل ایرانیان در یک ماه است.

وی افزود: اگر دولت خوراک را بر مبنای بازار ثانویه یعنی ارز ۸ هزار تومانی به پتروشیمی ها بدهد، حدود 30 هزار میلیارد تومان رانت پتروشیمی ها حذف می شود، این رقم نیز معادل یارانه ۹ماه کل ایرانیان است. در حال حاضر این پتروشیمی های خوراک دولتی حدود ۳۰ هزار میلیارد تومان رانت دریافت می کنند.

کنایه مجری به لابی افراد تصدی مدیرعاملی پتروشیمی ها

کیا داوود اسفندیاری مجری برنامه پایش در خلال صحبت های قریشی به این رانت عظیم واکنش نشان داد و گفت : آدم حس می کند که این پتروشیمی ها در یک حکومت مستقلی قرار دارند که زود هیچکس به آنها نمی رسد.

وی افزود: پس بخاطر این رانت عظیم و وسوسه انگیز است که این روزها همه تلاش می کنند مدیرعامل یا عضو هیئت مدیره یک پتروشیمی شوند، متاسفانه پتروشیمی ها مثل ابکش شده اند و هر چه دلار در آنها ریخته می شود معلوم نیست چکار می کنند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان