Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : اعتراضات اجتماعی در عراق به ویژه در استان بصره همچنان رو به گسترش است و در فضای همین اعتراضات روز جمعه گذشته عده ای به مراکز و مقرهای احزاب داخلی، حشد الشعبی و به کنسولگری های ایران و آمریکا حمله کردند. این حوادث از ابعاد مختلف قابل تامل است:

۱- اعتراض مردم عراق در باره تامین آب، برق و دریافت خدمات عمومی کاملاً قابل درک است. دولت عراق در 15سال گذشته به علت اشغال عراق و جنگ علیه تروریسم تکفیری، اولویت های دیگری را دنبال کرده است و متاسفانه ارائه این نوع خدمات ضروری را نادیده گرفته بود و قطعاً این وظیفه دولت عراق است تا در اسرع وقت خدمات مورد نظر مردم را تامین کند.

۲- حمله به کنسولگری ایران و آمریکا در بصره همزمان صورت گرفت ولی خبرگزاری های غربی تنها تصاویر و خبرهای حمله به کنسولی ایران را بازتاب دادند و این اقدام نشان می دهد که غرب تلاش دارد یک نوع تضاد بین مردم عراق و مردم ایران را تعریف کند. در حالی که طبق خبر همان خبرگزاری ها تعداد افرادی که به نمایندگی ایران و مقر حشد الشعبی در بصره حمله کردند، بسیار اندک بودند، ولی حمله به سفارت آمریکا با شلیک سه موشک انجام شده است که این سه موشک به ساختمان های مختلف کنسولی آمریکا اثابت کرده است. اما حمله به نمایندگی ایران در بصره با بمب های دست ساز آتش زا بوده است. این جزئیات از سوی خبرگزاری های غربی منعکس نشده است.

۳- حمله به کنسولگری ایران این سوال را مطرح می کند که چرا به آن حمله شده است؟ ایران هیچ نقشی در تامین یا عدم تامین مطالبات مردم عراق از جمله آب و برق ندارد و اگر اعتراض واقعاً در باره این موضوعات است، چرا به کنسولی ایران حمله شده است؟ بسیاری از تحلیلگران سیاسی از مدتی قبل اعلام کرده بودند که غرب به دنبال ایجاد یک شکاف شیعی-شیعی در عراق است و برای انجام این پروژه تعداد زیادی از بعثی های قدیم را شناسایی و بسیج کرده است و البته رژیم سعودی حاکم بر عربستان، همه امکانات مالی لازم را در اختیار آنها گذاشته تا اینها هدف غرب را تحقق بخشند. در تحولات بصره طبق اطلاعات به دست آمده عده ای از اشخاص رده بالای دولت بعثی مانند فرمانده محافظان صدام از منطقه زبیده از چند روز قبل به بصره وارد شده و تحرکاتی را دنبال می کردند.محکومیت گسترده این رفتار از سوی احزاب و تشکل های سیاسی و اجتماعی عراق نشان از آن دارد که این رفتار خصمانه علیه ایران، رفتار مردم عراق نیست، بلکه تعدادی مزدور در لابه لای صفوف مردم رخنه کرده و این جنایت را مرتکب شده اند. عدم حمله به دفاتر سائرون و نصر در بصره شاخص مهم دیگری در جهت پروژه شکاف شیعی - شیعی به شمار می رود.

۴- حمله به مقرهای حشد الشعبی که در واقع افتخار هر عراقی است و توانست عراق را از لوث داعش پاکسازی کرده و امنیت را به این کشور هدیه دهد، تحت هیچ شرایطی قابل درک نیست. مگر اینکه فرض این باشد که حمله کنندگان به مقرهای حشد الشعبی دشمنان مردم عراق هستند و بر پایه اهداف بیگانه در جهت ایجاد شکاف شیعی- شیعی فعالیت کرده باشند. مخالفت آمریکا و رژیم های عربی با تشکیل حشد الشعبی و اصرار مستمر این کشورها مبنی بر حذف حشد الشعبی از معادلات عراق شاخص مهمی در این ارتباط محسوب می شود.

۵- استان بصره بدون هیچ گونه شک و تردیدی مهم ترین استان کشور عراق است و بیش از ۹۰درصد درآمد ملی عراق از این استان حاصل می شود، بصره تنها بندرگاه عراق است که صادرات نفتی از این منطقه به دنیا ارسال می شود و از بندر «ام القصر» واردات به این کشور سرازیر می شود. به رغم امکانات عظیم موجود در بصره دولت در ۱۵ سال گذشته به مناطقی مانند کردستان عراق بیش از بصره اهتمام داشته است و این رفتار تبعیض آمیز زمینه ساز حوادث فعلی و البته سوءاستفاده دشمنان عراق شده است. مردم بصره باید حداقل از بخشی از درآمدهای استانی خود برخوردار شوند و کرامت انسانی آنها با تامین ملزومات حیاتی حفظ گردد. ۶- سه ماه از برگزاری انتخابات عراق می گذرد و تاکنون دولت و کابینه جدید معرفی نشده است. این وضعیت به دلیل سهم خواهی گسترده احزاب عراقی است و رفتار این احزاب در اولویت بخشیدن به سهم و مقام و منصب خود و رهاسازی مردم عراق و مطالباتشان، یک اشتباه استراتژیک است و قطعاً کسی می تواند شایسته اعتماد مردم عراق باشد که تامین کننده زندگی شرافتمندانه برای مردم عراق باشد و استقلال و امنیت این کشور را حفظ کند.

۷- برخی با توجه به تحرکات اخیر در شبکه های اجتماعی و تلاش برای القاء اختلاف میان مردم عراق و مردم ایران با توجه به حوادث مشهد و خوزستان و بغداد و اخیراً بصره یکی از اهداف و رویکردهای این اقدامات را کمرنگ کردن راهبرد وحدت آفرین اربعین حسینی و نمایش قدرت اسلام می دانند، اما باید گفت با توجه به عمق اعتقادات و ایمان مردم عراق و ارادت آنها به اهل بیت پیامبر اسلام (ص)، این نوع اقدامات هیچ تاثیری بر برگزاری مراسم اربعین نخواهد داشت و اربعین همچنان رسالت خود را ادامه خواهد داد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان