Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان گفت: مشکلات اقتصادی عدم سودآوری لازم مهم ترین علت فروش و واگذاری زمین های کشاورزی در گیلان است.

علیرضا شعبان نژاد صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: مشکلات اقتصادی و عدم سودآوری لازم موجب شده برخی از کشاورزان گیلانی از حرفه و سنت آب و اجدادی خود دست کشیده و جهت فروش زمین ها و اراضی کشاورزی اقدام کنند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان عنوان کرد: استان گیلان یک میلیون و 400 هزار هکتار مساحت دارد که از این مقدار حدود 430 هزار هکتار آن به صورت زمین های زراعی و باغی، 245 هزار هکتار آن به صورت مرتع و 565 هزار هکتار آن نیز پوشش جنگلی است.

شعبان نژاد با بیان اینکه 87 درصد زمین های گیلان ممنوعیت تغییر کاربری دارند افزود: در این اراضی هرگونه تغییر کاربری زمین، بدون مجوزهای قانونی غیرمجاز محسوب می شود بنابراین سازمان های متولی بر اساس وظایف محول شده خود با چنین اقداماتی برخورد می کنند.

وی جنگل ها و مراتع گیلان را منابع ملی و عمومی دانست و ابراز داشت: طبق قانون کسی حق دخالت، تصرف و تغییر کاربری را در این بخش از اراضی ندارد بلکه تنها می تواند در چهارچوب های تعیین شده و قانونی نسبت به اجاره آن ها جهت کشت محصولات اقدام کند.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان از تشدید برخورد با تغیبر کاربری غیرمجاز اراضی سخن گفت و بیان داشت: طبق این اصول نه تنها از تغییر کاربری های غیرمجاز به شدت جلوگیری به عمل می آید بلکه اجازه تغییر کاربری مجاز نیز به صورت کاملاً ضابطه مند اجرا می شود.

شعبان نژاد تغییر کاربری غیرمجاز اراضی کشاورزی در گیلان را تا قبل از سال 92 را حدود 60 هکتار اعلام کرد و افزود: با اقدامات و تمهیدات انجام شده با همکاری و کمک سایر دستگاه ها و سازمان های اجرایی و قضایی گیلان، این مقدار هم اکنون به 10 هکتار کاهش پیدا کرده است.

وی آمار تغییر کاربری مجاز را نیز در این سال ها مورد اشاره قرار داد و تصریح کرد: در سال های گذشته به طور میانگین سالانه در حدود 60 هکتار از اراضی کشاورزی گیلان دچار تغییر کاربری مجاز می شدند اما این رقم در حال حاضر به حدود 38 هکتار در سال رسیده است.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان موقعیت جغرافیایی و آب هوایی این استان را مهم ترین علت بروز تغییرکاربری ها دانست و عنوان کرد: با توجه به فراهم بودن زیرساخت هایی نظیر آب، برق، گاز در سراسر استان گیلان، خود به خود زمینه مساعد برای تغییر کاربری ها فراهم شده است.

شعبان نژاد بیشترین نقاط گیلان که در معرض و تهدید تغییر کاربری قرار دارند را مورد اشاره قرار داد و گفت: به دلیل سر ریز شدن جمعیتی در مازندران و ورود مسافران، بیشترین تخلفات در زمینه تغییر کاربری های غیرمجاز در مناطق و شهرستان های شرقی گیلان رخ می دهد.

وی با تأکید بر اینکه زمین های خریداری شده توسط ساکنان سایر استان ها در گیلان هیچ حقی را برای آنان جهت تغییر کاربری ایجاد نمی کند ابراز داشت: هرگونه تغییر کاربری اراضی غیرمجاز توسط این افراد در ملک های خریداری شده برابر قوانین مندرج تخلف محسوب می شود.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی گیلان اعطای مشوق های تشویقی برای کشاورزان را بسیار مؤثر اعلام کرد و افزود: در صورت حمایت های لازم از کشاورزان، علاوه بر دلگرم شدن آن ها به بحث تولید انواع محصولات زراعی فروش زمین ها و اراضی از سوی آنان نیز کمتر اتفاق می افتد.

وی خرده مالکی را یکی از دلایل تشدید کننده بحث تغییر کاربری های مجاز و غیرمجاز اعلام کرد و بیان داشت: اگر با پیاده سازی روش هایی معضل مالکیت خرد در استان گیلان رفع شود به میزان قابل توجهی نیز فروش زمین ها توسط کشاورزان کاهش پیدا می کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان