Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2
مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان :

تمام فعالیت های حوزه صید و صیادی گیلان توسط تعاونی ها انجام می شود

چاپ کد خبر: 69074 |

گیلانیان : مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان گفت: صد درصد فعالیت های مربوط به صید و صیادی شرکت های پره صید انواع ماهیان در استان گیلان، در قالب تعاونی ها انجام می شود.

عباس علیزاده صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: فعالیت شرکت های تعاونی در گیلان افزایش قابل قبولی داشته است به طوری که هم اکنون صد در صد فعالیت های حوزه صید و صیادی این استان در قالب شرکت های تعاونی انجام می شود.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان عنوان کرد: براساس برنامه سوم توسعه که تاکنون هم نسبت به آن تأکید شده است، حدود 25 درصد فعالیت های اقتصادی کشور باید توسط تعاونی ها انجام شود اما به دلیل برخی محدودیت ها و مشکلات این امر تاکنون تحقق پیدا نکرده است.

علیزاده از نبود زیرساخت های لازم برای مشارکت فعال تعاونی ها در عرصه اقتصاد سخن گفت و بیان داشت: عدم تخصیص مشوق های ویژه، نهادینه نشدن فرهنگ کار دسته جمعی و یا عدم کارایی لازم و مناسب کارگزاری ها از جمله دلایل سهم اندک تعاونی ها در حوزه اقتصاد است.

وی با تأکید بر اینکه نوع نگاه به تعاونی ها باید تغییر پیدا کند خاطرنشان کرد: اکثر افراد جامعه نوع نگاهی که به حوزه تعاونی ها دارند به سال های اوایل پیروزی انقلاب و فعالیت شرکت های تعاونی پخش باز می گردد در حالیکه حوزه فعالیت تعاونی ها بسیار گسترده تر است.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی گیلان به نقش فعال تعاونی ها در این استان اشاره کرد و گفت: هم اکنون بیش از 70 درصد حمل و نقل شهری، صد در صد فعالیت های صید و صیادی و یا 40 درصد تولید گوشت سفید در استان گیلان در قالب شرکت های تعاونی انجام می گیرد.

علیزاده لزوم برندسازی محصولات تولیدی تعاونی ها را گامی در جهت نهادینه کردن آن ها در کشور دانست و ابراز داشت: اگر این مهم در کشور تحقق پیدا کند نه تنها مردم آشنایی بیشتری با حوزه فعالیت تعاونی ها پیدا می کنند بلکه سهم مشارکت تعاونی ها در حوزه اقتصاد نیز ارتقاء پیدا می کند.

وی راهکارهای ایجاد رونق در فعالیت تعاونی ها را برشمرد و در مورد آن تصریح کرد: اعطای مشوق های ویژه توسط دولت، معافیت های مالیاتی و بیمه ای، نهادینه کردن فرهنگ مشارکت در بین آحاد مردم جامعه و مواردی از این دست می تواند به توسعه فعالیت تعاونی ها کمک کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان گیلان حمایت از شرکت ها تعاونی دانش بنیان را مورد تأکید قرار داد و گفت: برای دستیابی به این هدف، تفاهمنامه های همکاری مشترکی بین این اداره کل ، پارک علم و فناوری، دانشگاه گیلان و دانشگاه آزاد اسلامی به امضا رسیده است.

علیزاده از افتتاح و بهره برداری از دو شرکت عمران شهری در دو شهرستان تالش و سیاهکل سخن گفت و عنوان کرد: مقدمات کار ثبت شرکت توسعه عمران شهرستان رشت نیز در حال تکمیل شدن است که با پایان فرآیندهای مربوطه به زودی شاهد آغاز به کار این شرکت خواهیم بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان