Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور از تحویل اسناد مالکیت مسکن روستایی در روستای کردمحله فومن خبر داد.

نشست مشترک فرماندار شهرستان فومن با حجت الاسلام افتخاری نماینده مردم شهرستان های فومن و شفت، شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور، مهندس اکبرزاده مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان و رؤسای ادارات بنیاد مسکن و ثبت اسناد و املاک شهرستان در محل دفتر فرمانداری شهرستان برگزار شد.

محمود قاسم نژاد با تشریح وضعیت روستاهای شهرستان از حیث برخورداری از شاخصه های توسعه ای، اشاره کرد که شهرستان فومن در هفته دولت شاهد افتتاح 35 کیلومتر آسفالت راه روستایی بود که در این میان 25 کیلومتر از آن در 9 روستا توسط بنیاد مسکن شهرستان فومن انجام شد.

فرماندار شهرستان فومن در ادامه، صدور 700 جلد سند مسکن روستایی در شهرستان را از خدمات دولت تدبیر و امید در شهرستان فومن عنوان کرد که فومن را در رتبه دوم در استان گیلان قرار می دهد.

قاسم نژاد با اشاره به الزام برای تخصیص 8 درصد از اعتبارات کمیته برنامه ریزی شهرستان به اجرای طرح های مطالعاتی و هادی بنیاد مسکن که بنا به ضرورت تعیین شده در کمیته برنامه ریزی شهرستان به دو برابر میزان مذکور به بنیاد مسکن اختصاص یافت، افزود 54 روستا در سطح شهرستان دارای طرح های هادی هستند که از زمان اجرای آن بیش از 10 سال می گذرد و نیازمند بازبینی هستند.

وی همچنین با اشاره به وجود 45 روستای مستعد اجرای آسفالت افزود: در صورت تخصیص سهمیه قیر رایگان به میزان لازم، 140 کیلومتر داخل بافت روستایی با کمک بنیاد مسکن و دهیاری ها آسفالت خواهد شد.

قاسم نژاد با تشکر از تعیین سهمیه قیر رایگان 2700 تنی شهرستان فومن خواستار ادامه این روند به منظور گسترش خدمات رسانی دولت به مردم شریف فومن شد.

وی با اشاره به سه روستاهای قلعه رودخان، حیدرآلات و فوشه به عنوان قطب گردشگری که نیازمند اعتبارات ملی جهت اجرای طرح هادی هستند هزینه کلی این طرح ها را 5/1 میلیارد تومان اعلام کرد. همچنین اعلام کرد که دو روستای مسکه و کلتان سر که توسط بنیاد مسکن انقلاب اسلامی به عنوان بافت باارزش ثبت شده اند دارای ابنیه نیمه کاره ای هستند که با هزینه ای بالغ بر 800 میلیون تومان قادر به احیای بافت و توسعه آن خواهیم شد.

قاسم نژاد همچنین به برنامه های در حال اجرا در روستای لولمان اشاره کرد و طرح در حال اجرا در بافت روستا و پیاده روسازی در محوطه بازارچه روستا را مورد توجه قرار داد.

حجت الاسلام افتخاری نماینده شهرستان های فومن و شفت نیز با تشکر از همکاری های صورت پذیرفته در صدور سند واحدهای مسکونی روستایی، خواستار توجه ویژه به روستاهای مرکز دهستان در شهرستان فومن شد و به جهت اهمیت بافت تاریخی و جایگاه مهم این اماکن، حمایت بیشتر از فعالیت های عمرانی در این روستاها را زمینه ساز توسعه بیشتر شهرستان دانست.

وی همچنین خواستار تأمین اعتبار بخشی از آسفالت مراکز دهستان ها شد و به جهت محرومیت شهرستان فومن در اثر کم کاری های گذشته، نبود راه روستایی آسفالت شده در بسیاری از روستاهای فومن را مستلزم توجه بیشتر مسئولین دانست.

نماینده فومن و شفت خواستار توجه ویژه به روستاهای نزدیک و همجوار شهرها شد.

اکبرزاده مدیرکل بنیاد مسکن انقلاب اسلامی استان گیلان نیز با اشاره به وجود همدلی و همکاری میان بخش های مختلف اجرایی، تشریک مساعی بنیاد مسکن، فرمانداری و دهیاری های شهرستان را دلیل اصلی پیشبرد برنامه ها و دستاوردهای فعلی در زمینه توسعه روستایی دانست.

وی با اشاره به تأمین قیر رایگان برای انجام پروژه های آسفالت راه های روستایی، لزوم تسریع در جبران کاستی های گذشته در شهرستان را مورد تأکید قرار داد.

شاملو معاون عمران روستایی بنیاد مسکن انقلاب اسلامی کشور نیز در این نشست با تشکر از اقدامات انجام شده دستگاه های اجرایی در هفته دولت و با تقدیر از فعالیت های فرماندار و نماینده شهرستان در پیشبرد اهداف توسعه ای تعیین شده برای شهرستان، افزود که شرایط دشوار در زمینه اعتبارات برای شهرستان در سنوات گذشته اثر خود را بر سیمای عمرانی آن گذاشته است، اما تلاش مضاعف فرماندار و نماینده شهرستان برای جبران مؤثر کاستی ها، نوید بخش تحولات مثبت بوده است.

وی با اشاره به برخی عقب ماندگی ها در بخش روستایی، محدودیت ها و الزامات برنامه ای در سطح ملی را در این امر دخیل دانست.

شاملو در خصوص تأمین مالی طرح های توسعه ای در روستاهای شهرستان فومن وعده داد که تأمین اعتبار طرح هایی که مرحله مطالعاتی آنان در روستاها به پایان برسد با سرعت بیشتری انجام شود.

وی با اشاره به قابلیت گردشگری برخی از روستاهای شاخص شهرستان از قبیل قلعه رودخان، افزود : این روستا و سایر روستاهای گردشگر پذیر اطراف آن باید در قالب مجموعه ای وسیع تر در نظر گرفته شوند. همچنین تأکید کرد: در امر توسعه و طراحی های مربوطه برای طرح های روستایی در این مناطق، تمام ابعاد باید لحاظ شود و طراحی ها به گونه ای انجام شود که حضور مردم در نقاط گردشگری بدون کوچکترین مشکلی میسر گردد.

معاون عمران روستایی بنیاد مسکن کشور با پیشنهاد این که روستاها از حیث اولویت در اجرای طرح های عمرانی بهتر است به چهار دسته روستاهای مرکز دهستان، روستاهای بالای 300 خانوار، 200 خانوار و 100 خانوار تقسیم شوند، خواهان تعادل میان تخصیص منابع مالی و اولویت روستاها شد تا ضمن جلوگیری از اتلاف منابع و اعتبارات، اماکن نیازمند، شاهد توسعه با رویکرد بهینه تری باشند.

وی با اشاره به برآورد 2/2 میلیارد تومانی اجرای بازنگری 54 طرح هادی قدیمی تر در شهرستان، خواهان اولویت بندی طرح ها و در صدر قرار گرفتن مواردی شد که قدیمی تر بوده و مشکلات حادتری در قیاس با سایر روستاها دارند و مابقی نیز با اصلاح طرح یا الحاق به محدوده، به صورت موردی مدیریت شوند.

شاملو با وعده مساعدت بیشتر در رابطه با تهیه قیر رایگان، به تخصیص 25 درصدی آن اشاره کرد و سهمیه شهرستان را 900 میلیون تومان در سال 1397 اعلام کرد که به موجب مذاکرات صورت پذیرفته این میزان به 1 میلیارد تومان افزایش می یابد و تخصیص آن نیز 100 درصد خواهد بود./منبع : ایلنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان