Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : سنگ های کلیه زمانی که از جای خود حرکت کرده یا در لوله ادرار منتهی به خارج بدن انسداد ایجاد می کنند می توانند موجب بروز دردی شدید شوند. از این رو، نیازی به گفتن نیست که پیشگیری از آنها گزینه ایده آل است.اما حرف زدن درباره پیشگیری از سنگ های کلیه آسان تر از عمل به آن است.

به گزارش روزنامه آرمان، هیچ روش تضمین شده ای برای پیشگیری از آنها وجود ندارد، اما برخی عوامل سبک زندگی و رژیم غذایی وجود دارند که می توانند به طور قابل توجهی خطر مواجهه با سنگ های کلیه را کاهش دهند.

هیدراته نگه داشتن بدن به دلایل بسیاری اهمیت دارد، و روشی برای پیشگیری از تشکیل سنگ های کلیه نیز محسوب می شود.هرچه آب بیشتری مصرف کنید، ادرار بیشتری نیز تولید خواهد شد و در صورت عدم دفع آن به طور مرتب، ادرار غلیظ تر شده و احتمال حل شدن نمک هایی که موجب تشکیل سنگ ها می شوند، کاهش می یابد.

افراد بسیاری در سراسر جهان روز خود را با نوشدن قهوه آغاز می کنند و مشخص شده است این نوشیدنی می تواند گزینه ای خوب برای پیشگیری از تشکیل سنگ های کلیه باشد.مطالعه ای نشان داد افرادی که روزانه حداقل یک فنجان قهوه کافئین دار مصرف می کنند 26 درصد احتمال کمتری دارد با تشکیل سنگ کلیه مواجه شوند.

زمانی که موضوع کلسیم مطرح می شود، اغلب این ماده معدنی یکی از دلایل تشکیل سنگ های کلیه در نظر گرفته می شود زیرا سنگ های اگزالات کلسیم شایع ترین نوع سنگ های کلیه هستند.با این وجود، در شرایطی که افراد بسیاری این اطلاعات را دلیلی بر پرهیز از کلسیم می دانند، اما رژیم های غذایی کم کلسیم ممکن است احتمال ابتلا به سنگ های کلیه را افزایش دهند.

پرهیز از نمک و سدیم در رژیم غذایی بسیار دشوار است و البته لزوما همواره با چیز بدی مواجه نیستیم. سدیم بیش از حد می تواند محتوای کلسیم در ادرار را افزایش دهد که احتمال تشکیل سنگ های کلیه را افزایش می دهد.نیازی نیست تا از غذاهای سرشار از کلسیم مانند ماهی سالمون و کیل پرهیز کنید، اما باید بر میزان نمک مصرفی خود کنترل داشته باشید.

زمانی که خطر ابتلا به سنگ های کلیه مطرح می شود، نوشابه های گازدار دوست شما نیستند. نتایج یک مطالعه نشان داد افرادی که روزانه یک یا تعداد بیشتری نوشابه شیرین شده با شکر مصرف می کنند، 23 درصد احتمال بیشتری دارد به سنگ های کلیه مبتلا شوند.به نظر می رسد محتوای فروکتوز موجود در نوشابه ها دلیل این مساله باشد که دفع کلسیم، اگزالات و اسید اوریک را افزایش می دهد که همگی می توانند به تشکیل سنگ های کلیه منجر شوند.

زمانی که موضوع سنگ های کلیه مطرح می شود، اگر نوشیدن آب فراوان و تغییر در رژیم غذایی تفاوتی در این شرایط ایجاد نمی کند، شاید به گزینه های پزشکی نیاز باشد.داروهایی که به طور معمول برای مبارزه با سنگ های کلیه تجویز می شوند شامل سیترات پتاسیم، ادرارآوردهای تیازید(کلسیم در ادرار را کاهش می دهند)، آلوپورینول(اسید اوریک را محدود می کند)، استوهیدروکسامیک اسید(برای پیشگیری از سنگ هایی که به واسطه تکرار عفونت های دستگاه ادراری شکل می گیرند) و موارد دیگر می شوند.

مطالعه ای نشان داد که انجام ورزش سبک می تواند خطر ابتلا به سنگ های کلیه را تا بیش از 33 درصد کاهش دهد.این مطالعه اشاره داشت که سه ساعت پیاده روی یا یک ساعت دویدن آرام در هفته می تواند روش تعامل بدن با مواد معدنی را به گونه ای تغییر دهد که احتمال تشکیل سنگ های کلیه کاهش یابد.

خطرات غذاها و نوشیدنی های حاوی مقادیر فراوان از قندهای طبیعی یا افزوده می تواند خطر ابتلا به سنگ کلیه را افزایش دهد.قند میزان کلسیم در ادرار را افزایش می دهد، در شرایطی که حجم ادرار را کاهش می دهد که به شکل گیری شرایطی مناسب برای تشکیل سنگ های کلیه منجر می شود.

اگرچه مصرف گوشت مضر نیست زیرا عناصر مهمی مانند آهن، روی، و ویتامین های ضروری را از آن دریافت می کنید، اما مصرف بیش از حد می تواند یک عامل خطرآفرین برای ابتلا به سنگ های کلیه باشد.پروتئین دریافتی از گوشت مصرفی زیاد است، در شرایطی که منایع حیوانی پروتئین اسیدی نیز هستند و می توانند ادرار را هرچه بیشتر اسیدی سازند.

حداقل بنابر نتایج مطالعه ای که در سال 2013 انجام شد، دریافت بیش از حد ویتامین C از مکمل ها می تواند خطر تشکیل سنگ های کلیه را در درجه نخست برای مردان افزایش دهد.در این مطالعه، خطر ابتلا به سنگ های کلیه برای مردانی که دوزهای بالا از مکمل های ویتامین C مصرف کرده بودند دو برابر بیشتر بود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان