Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان فرهنگ عاشورا را در تعالی و رشد، رفتار، کردار و نوع زندگی جامعه موثر دانست و گفت: مفاهیم و پیام عاشورا الگویی مناسب برای شکل گیری فرهنگ عمومی جوامع است.

فیروز فاضلی پیش از ظهر یکشنبه در همایش سبک زندگی اسلامی ایرانی با موضوع پیشگیری از طلاق و تحکیم بنیان خانواده که در مجتمع خانم الانبیاء رشت برگزار شد ضمن تسلیت ایام شهادت امام حسین(ع)، اظهارکرد: نخستین جلسه شورای فرهنگ عمومی استان گیلان با ایام محرم و تاسوعا و عاشورای حسینی (ع) تقارن یافته که تقارن قابل تأمل و با ارزشی است.

وی با بیان اینکه فرهنگ، مفاهیم و پیام عاشورا الگویی مناسب برای فرهنگ در هر جامعه ای است، افزود: فرهنگ عاشورا تدین واقعی فرهنگ عمومی بوده و در به وجود آمدن آثار فاخر حوزه فرهنگ و هنر بسیار تأثیرگذار است.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان در ادامه با اشاره به اینکه واقعه تاریخی عاشورا بعداز هزاران سال هنوز در اذهان عمومی باقیمانده است، گفت: فرهنگ عاشورا در تعالی و رشد فرهنگ، رفتار و کردار و نوع زندگی مردم جامعه بسیار تأثیرگذار است.

وی همچنین به عناصر مورد نیاز برای تبلیغ هر فرهنگ و اندیشه ای در جوامع اشاره و خاطرنشان کرد: در جامعه به سه عنصر و مولفه زبان، کردار و گفتار برای تبدیل یک عمل به فرهنگ عمومی نیازمند هستیم. فاضلی با بیان اینکه عاشورا یک فرهنگ عمومی تدین یافته است، تصریح کرد: عاشورا فرهنگی است که بر همه نهادها یک جامعه در حوزه های مختلف فرهنگی، هنری، اجتماعی، سیاسی و اقتصادی تأثیر می گذارد.

وی با اشاره به برگزاری مراسمات عزاداری امام حسین(ع) و نقش و مشارکت های مردمی، افزود: دولت و نظام هیچ هزینه برای برگزاری مراسمات عزاداری امام حسین پرداخت نمی کند بلکه تمام هزینه ها از سوی مردم و با مشارکت آنها انجام می شود.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی گیلان با بیان اینکه فرهنگ یعنی سپردن همه امور به دست مردم، گفت: در نهاد سیاسی زمانی که از عاشورا صحبت می شود دیگر قومیت و ملیت مفهومی نداشته و همه در کنار یکدیگر قرار می گیرند.

به گفته وی در بخش تعلیم و تربیت نیز با عاشورا دوباره نهاد خانواده گرم شده و در سطح جامعه اتحاد و هم افزایی و همکاری ایجاد می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان