Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : مایک پمپئو که کشورش توافق بین المللی برجام را نقض کرده و یکطرفه از آن خارج شده است، امروز و در آستانه هفتاد و سومین اجلاس مجمع عمومی سازمان ملل از آمادگی دونالد ترامپ برای دیدار با حسن روحانی خبر داد؛ درخواستی که بیشتر از یک ماه پیش نیز، از سوی رئیس جمهوری آمریکا مطرح شده بود.

پیش از این رئیس جمهوری آمریکا در مرداد ماه درخواست مذاکره بدون پیش شرط با رئیس جمهوری ایران را مطرح کرده بود که حسن روحانی درپاسخ به این درخواست همتای آمریکایی خود گفته بود: مذاکره همزمان با تحریم چه معنایی دارد؟

رئیس جمهوری کشورمان اولین مبنای مذاکره را صداقت دانسته و اعلام کرده بود: همزمان با تحریم، مذاکره چه معنایی دارد؛ کسی در برابر فردی که رقیبش است یا دشمنش اگر از چاقو استفاده می کند و چاقو را به بازوی طرف فرو می برد پاسخ این است که باید اول چاقو را درآورد و بعد بیاید سر میز مذاکره و منطق مذاکره.

روحانی گفت: کسی که از مذاکره خارج شده و پشت کرده به مذاکره ترامپ و دولت اوست و کاری که انجام می دهد کاری است علیه ملت و منافع ملی ایران، بنابراین اگر صداقت باشد، ایران همواره از مذاکره استقبال کرده و می کند

پمپئو در مصاحبه با شبکه تلویزیونی فاکس نیوز آمریکا اعلام کرد که ترامپ آماده ملاقات با مقام های ایران در نشست مجمع عمومی سازمان ملل است.

وزیرخارجه آمریکا در حالی از اعلام آمادگی ترامپ برای دیدار با مقامات ایران سخن گفت، مدعی شد: آمریکا نشانی از تغییر رفتار ایران مشاهده نکرده است.

«برایان هوک»رئیس گروه موسوم به«اقدام ایران»در وزارت امورخارجه آمریکا نیز روز شنبه در گفت و گو با روزنامه الشرق الاوسط با تکرار خواست مقام های این کشور برای مذاکره با تهران گفت: اگر مقام های ایرانی تصمیم به اتخاذ مسیر متفاوتی بگیرند، آماده ایم برای ارائه امتیازهای بسیار گفت وگو کنیم.

رئیس جمهوری کشورمان روز یکشنبه به منظور شرکت در هفتاد و سومین اجلاس سالانه مجمع عمومی سازمان ملل عازم نیویورک شد.

در همین حال، وزیرخارجه آمریکا در بخش دیگری از سخنان خود از مقام های ایران به دلیل مسبب برشمردن آمریکا و متحدانش در حمله تروریستی به رژه نظامی در اهواز انتقاد کرد و مدعی شد: وقتی یک حادثه امنیتی در داخل دارید، مقصر دانستن دیگران، اشتباهی بزرگ است.

افرادی مسلح که وابسته به گروهک تجزیه طلب «الاحوازی» بودند، صبح روز گذشته (شنبه) در جریان رژه نیروهای مسلح به مناسبت آغاز هفته دفاع مقدس در اهواز، با پوشیدن لباس مبدل سپاه و بسیج به مردم و جایگاه مسئولان، فرماندهان ارشد نظامی و انتظامی حمله کردند.

در جریان این حمله تروریستی 25 نفر به شهادت رسیدند و 60 تن دیگر زخمی شدند که در میان قربانیان تعدادی کودک و غیرنظامی نیز دیده می شوند./ منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان