Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار گیلان مهارت آموزی و آموزش مردم جامعه را برای ارتقاء سطح آگاهی آنان در مقابله با حوادث احتمالی را بسیار مهم ارزیابی کرد و گفت: مشارکت سازمان های مردم نهاد، دولت و مردم می تواند راهگشای مشکلات و آسیب های اجتماعی باشد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ علی اصغر جمشیدنژاد صبح امروز در جلسه کارگروه تخصصی تشکل های مردم نهاد با موضوع مدیریت بحران و مخاطرات طبیعی با اشاره به اینکه این نشست مکمل ستاد بحران استان برای استفاده از ظرفیت های اجتماعی در مقاطع خاص است افزود: در برنامه های مدیریت بحران نواقصی مشاهده می شود که نیازمند تمرکز بیشتری برای رفع آنان است.

وی به وجود هجمه ای از عواطف انسانی برای امداد و کمک رسانی به مردم کرمانشاه پس از وقوع زلزله اشاره و خاطرنشان کرد: بدنه سازمان ها و دستگاه های دولتی توانایی جذب و هدایت حجم وسیع از کمک ها به صورت سازماندهی شده را نداشت و این نشان از ضعف در دستگاه ها نبود بلکه ارتقاء سطح اطلاع و دانش مردم و گسترش حس انسان دوستانه در آنان باعث بروز افزایش هیجانات احساسی برای کمک به هموطنان بود.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار وجود احساس مسئولیت در بین اقشار مختلف را یک دستاورد بزرگ ارزیابی کرد و اظهار داشت: در این مسیر نیازمند وجود یک تشکل قوی برای ساماندهی و هدایت صحیح کمک ها هستیم که این ظرفیت در سازمان های مردم نهاد به خوبی وجود دارد.

وی بر ضرورت حمایت از سازمان های مردم نهاد برای استفاده در مقاطع بحرانی تأکید و تصریح کرد: دستورالعمل ها و ساز و کارهای خوبی برای استفاده از این ظرفیت وجود دارد که تشکیل معاونت های اجتماعی در بسیاری از وزارتخانه ها و متناظر آن در استان ها نشانگر اهمیت این موضوع است.

جمشیدنژاد نقش تشکل های اجتماعی در کاهش آسیب ها در جامعه را بسیار موثر دانست و گفت: بی تردید در مواجهه با مشکلات، بحران ها و آسیب های اجتماعی دولت ها به تنهایی قادر به کاهش آنان نیستند و باید مثلثی از سازمان های مردم نهاد، دولت و مردم تشکیل تا با کمک یکدیگر گام های موثری برداشته شود.

وی بر لزوم استفاده از ساز و کارهای اجتماعی برای مداخله موثر در پیشگیری و رفع بحران ها تأکید و تصریح کرد: پس از ایجاد ساختارها در جهت پیشگیری، نیازمند یک حس گر قوی اجتماعی برای انعکاس بحران ها و مقابله با آن به صورت لحظه ای هستیم.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آغاز عملیات پاکسازی 40 هکتار از تالاب چمخاله از گیاه سنبل آبی را یکی از اقدامات موثر صورت گرفته در هفته های اخیر عنوان کرد و گفت: این گیاه در چنین حجم وسیعی به طور قطع در یک روز شکل نگرفته و اگر از ابتدا ساز و کار مشخصی وجود داشت از همان ابتدا برطرف می شد.

وی بر ضرورت ایجاد یک فصل مشترک فعالیت ها میان دستگاه ها و سازمان های مردم نهاد در بحث پیشگیری، آموزش و پژوهش تأکید و خاطرنشان کرد: انتظار انجام یک فعالیت باید در قالب تفاهم نامه بین دستگاه ها و سمن ها شکل بگیرد تا از سرمایه های اصلی که در درون جامعه هستند استفاده بهینه شود.

جمشید نژاد مهارت آموزی و آموزش مردم جامعه را برای ارتقاء سطح آگاهی آنان برای مقابله با حوادث احتمالی را بسیار مهم ارزیابی کرد و افزود: تا زمانی که سمن های موجود به پویایی کامل نرسند نمی توانیم انتظار آموزش مردم و جامعه هدف توسط آنان را داشته باشیم.

وی با بیان اینکه از امکانات موجود در سطح شهرستان ها می توان در مواقع بحرانی استفاده کرد گفت: تدوین برنامه همراه با شناسایی ظرفیت ها، فرصت ها و تهدید ها یک امر ضروری است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار خواستار نوشتن تجربیات و خدمات صورت گرفته از سوی سازمان های مردم نهاد خدمت رسان در زلزله کرمانشاه شد و افزود: بیان تجربیات علاوه بر شناسایی نواقص می تواند به اصلاح روش خدمت رسانی منجر و مبنایی برای آیندگان باشد.

وی با اشاره به اینکه در مدت زمان وقوع زلزله کرمانشاه تاکنون اطلاعات بسیاری از تجربیات موجود در زلزله های دیگر نقاط دنیا جمع آوری شده گفت: تدوین یک کتاب در این حوزه می تواند منبع خوبی برای مقابله با آسیب ها باشد.

جمشیدنژاد در بخش دیگری از سخنان خود با تبریک هفته دفاع مقدس و سالروز دفاع از کیان ملت و مملکت گفت: دوران دفاع مقدس الگویی از استقامت مردم ایران اسلامی در برابر تجاوز و جنگ افروزی دشمنان است.

وی جانفشانی مردم و نیروهای مسلح در 8 سال دفاع مقدس را برگ زرینی در تاریخ ایران اسلامی دانست و اظهار داشت: ارتقاء توانمندی نیروهای مسلح علاوه بر اینکه ضامن امنیت کشور است، آمادگی ما در برابر هر گونه تهاجم را نشان می دهد.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار همچنین آغاز سال تحصیلی را شروعی برای آموختن عنوان و خاطرنشان کرد: توانایی به واسطه دانایی شکل می گیرد و راهگشای خوبی در مقابله با مشکلات محسوب می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان