Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان به گزارش مهر : تردد روزانه دو هزار تبعه آذری از مرز آستارا برای خرید مایحتاج مورد نیاز از سویی سبب رونق بازارهای این شهر و از سوی دیگر به دغدغه ای برای تأمین این اقلام برای بازاریان تبدیل شده است.

جمهوری آذربایجان در سرزمینی به وسعت ۸۶ هزار و ۶۰۰ کیلومتر مربع و با بیش از ۱۰ میلیون نفر جمعیت در همسایگی شمال ایران قرار دارد و ۹۶ درصد جمعیت آن را مسلمانان و عمدتاً شیعه تشکیل می دهد. طی دو ماه گذشته و پس از افزایش ارزش منات (پول رایج جمهوری آذربایجان) در ایران و همچنین افزایش قدرت خرید اتباع آذری، مردم شهرهای نزدیک جمهوری آذربایجان به مرز آستارای جمهوری اسلامی ایران برای تامین مایحتاج مورد نیاز خود و با قیمت بسیار پایین با استفاده از تسهیلات حذف روادید به شهر مرزی آستارای ایران در استان گیلان روی آورده اند تا مایحتاج مصرفی روزانه خود را از ایران به راحتی و با قیمت بسیار کم تامین کنند.

خرید مایحتاج ارزان تولید ایران توسط آذری ها 

 افزایش شدید ارزش منات تا ۵۰ درصد و افزایش قیمت برخی اجناس و مواد غذایی پرمصرف و مورد نیاز مردم جمهوری آذربایجان در کشور خود سبب شده که شهروندان آذری شهرهای آستارا، ماسالی، لنکران، یاردیملی، لریک، جلیل آباد و سلیان، با گذر از پل مرزی و تاریخی آستارا به جمهوری اسلامی ایران وارد شده و پس از تامین اقلام مورد نیاز، به کشورشان مراجعت کنند. در حال حاضر مرز زمینی و رسمی آستارای ایران با آستارای جمهوری آذربایجان، با تردد روزانه بیش از ۲ هزار نفر از اتباع آذری به مرز تامین مایحتاج عمومی مردم مرزنشین این کشور همسایه و مسلمان ایران تبدیل شده و سالن پایانه مرزی آستارا روزانه مملو از اقلامی می شود که اتباع آذری خریداری کرده و در صف انتقال به آن سوی مرز هستند.

استقبال آذری ها از کالاهای ایرانی

 این روزها بازار آستارا شاهد حضور گسترده مرزنشینان آذری از کشور آذربایجان است که برای خرید اجناس مورد نیاز خود و همچنین موارد پزشکی و درمانی، سفر، زیارت و تجارت به آستارار آمده اند. اکثر اجناسی که اتباع آذری خریداری می کنند شامل مرغ، گوشت قرمز، آجیل، شیرینی، میوه، دوچرخه، برنج و روغن نباتی است و بسیاری از اتباع آذری نیز پوشاک و سایر اجناس مورد نیاز خود را از بازارهای آستارا تهیه می کنند.

رونق دوچندان بازارهای آستارا 

 مردم مرزنشین آستارای جمهوری اسلامی ایران هرساله شاهد حضور اتباع آذری در بازارهای آستارا بوده اند اما امسال با شرایط ویژه ای که به وجود آمده، این حضور بیشتر و پررنگ تر شده است. به طور حتم حضور اتباع آذری و خرید آنها از بازارهای آستارا باعث رونق بخشیدن به بازار این شهرستان می شود اما باید این موضوع مهم را در نظر داشت که خروج عمده کالاهای یارانه ای که حق مردم آستارا می باشد، می تواند موجب کاهش اجناس و کمبود اقلام مختلف غذایی در این شهر مرزی شود.

حال با توجه به اینکه نرخ خرید و فروش ارز منات، پول رایج کشور آذربایجان در بازار رسمی و غیر رسمی ارز شهرستان آستارا افزایش یافته و این موضوع نیز سبب حضور و سفر گسترده آذری ها به ایران شده است، باید تدبیری اتخاذ کرد تا به منظور کنترل بازار و تامین اقلام مورد نیاز مردم بومی آستارا خروج کالاهای اساسی از مرز آستارا ممنوع شود.

کنترل بازار و جلوگیری از خروج کالاهای اساسی 

فرماندار آستارا در این رابطه در گفتگو با خبرنگار مهر اظهارکرد: با توجه به افزایش قیمت ارز خارجی، این امکان برای اتباع کشور آذربایجان فراهم شده تا بیشتر مایحتاج خود را از آستارای ایران تامین کنند.

یونس رنجکش افزود: در این باره با هدف کنترل شرایط بازار، ارزیابان گمرک و دستگاه های اجرایی و نظارتی باید برای جلوگیری از خروج کالاهای اساسی مشارکت کنند.

وی تصریح کرد: هرچند دراین شرایط فرصتی برای فروش برخی تولیدات داخلی در حوزه های کشاورزی و صنایع دستی فراهم شده، اما باید با نظارت و دقت لازم با سوءاستفاده های احتمالی مقابله شود.

فرماندار آستارا تأکید کرد: متاسفانه عده ای سودجو در داخل با استفاده از فضای ایجاد شده، به خروج کالاهای اساسی و مورد نیاز مردم اقدام می کنند و در این راستا دستگاه های نظارتی باید در چارچوب قانون برخورد کنند.

ممنوعیت فروش عمده کالاهای اساسی یارانه دار به اتباع خارجی 

رئیس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا در گفتگو با خبرنگار مهراز ممنوعیت فروش عمده کالاهای اساسی یارانه دار به اتباع خارجی و خروج آن از مرز آستارا خبرداد و گفت: تصمیم فوق به علت مقابله با خروج عمده کالاهای یارانه دار نظیر روغن نباتی، قند و شکر، برنج داخلی، گوشت، مرغ و فرآورده های خام دامی از مرز آستارا اتخاذ شده است.

محسن آهنی افزود: اداره کل گمرک آستارا در این رابطه با اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا همکاری می کند و با توزیع اطلاعیه ای، بازاریان نیز به همکاری در این راستا توصیه شده اند و برحسن اجرای این تصمیم نظارت می شود.

وی تصریح کرد: این اقدام برای ثبات و آرامش بازار و رفاه حال شهروندان آستارایی و گردشگران است و انجام آن کاملا ضروری می باشد.

رکورد حضور اتباع جمهوری آذربایجان در آستارای ایران

مدیر پایانه مرزی آستارا نیز در این باره در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به رکورد حضور بیش از ۳ هزار و ۸۰۰ نفر از اتباع جمهوری آذربایجان در یک روز در تاریخ ۲۷ شهریور ماه سال جاری،  اظهارکرد: با توجه به شبانه روزی بودن فعالیت های گمرکی و همچنین  پایانه مرزی در آستارا، در تاریخ یاد شده رکورد ورود و خروج مسافر از مرز زمینی آستارا شکسته شد و تمام اتباع ورودی به خاک جمهوری اسلامی ایران تبعه آذری بودند.

جلال دیانسایی علت اصلی افزایش تردد حضور آذری های همسایه در ایران را بالا رفتن قدرت خرید اتباع جمهوری آذربایجان و افزایش ارزش پول این کشور در ایران عنوان کرد و گفت: در شش ماهه نخست سال جاری مجموع تردد مسافران خارجی از مرز زمینی آستارا ۵۰۸ هزار و ۳۰۵ نفر بوده است.

مدیر پایانه مرزی آستارا مجموع تردد مسافران ایرانی و خارجی از مرز آستارا را ۵۹۰ هزار و ۳۸۷ نفر عنوان کرد و تصریح کرد: در با  مدت مشابه سال گذشته این آمار نشان از رشد تعداد ۱۵۷ هزار و ۲۸۰ نفر تردد و معادل ۳۶.۳ درصد است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان