به گزارش فارس، «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا امروز سه شنبه (۲۵ سپتامبر) در هفتاد و سومین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد سخنرانی کرد.

تمجید از دستاوردهای دولت آمریکا

ترامپ در ابتدای این نشست به تمجید از دستاوردهای دولتش پرداخت و گفت که ظرف کمتر از ۲ سال گذشته اقتصاد آمریکا پیشرفت کرده و بیکاری در این کشور به پایین ترین سطح ظرف ۵ سال گذشته رسیده است.

وی گفت: «در کمتر از دو سال، دولت من بیشتر از تقریباً تمامی دولت های دیگر در تاریخ کشور ما دستاورد داشته است.»

این سخنان ترامپ با خنده سران برخی از دولت ها مواجه شد. ترامپ در واکنش به خنده حضار که به نوعی تمسخر صحبت هایش بود گفت: «بسیار درست است. انتظار این واکنش را نداشتم، ولی اشکالی ندارد.»

رئیس جمهور امریکا مدعی شد که به آداب و رسوم کشورهای دیگر احترام می گذرد و آمریکا نمی خواهد به کشورهای دیگر بگوید چگونه زندگی کنند. او گفت تنها از کشورها می خواهد به حاکمیت ملی کشورش احترام بگذارند.

کره شمالی

او به دیدارش با رهبر کره شمالی اشاره کرد و آن را «سازنده» توصیف کرد و گفت که بعد از آن دیدار دستاوردهای حاصل شده که برای دیگران باورش دشوار بوده است.

ترامپ گفت که بعد از این دیدار آزمایش های موشکی کره شمالی متوقف شده است. وی ضمن تمجید از رهبر کره شمالی گفت که کارهای بیشتری هستند که باید انجام شوند. ترامپ گفت تحریم ها علیه کره شمالی تا زمان خلع سلاح کامل هسته ای کره شمالی ادامه می یابند.

ترامپ گفت با شریکان و متحدانش برای دور نگاه داشتن «تروریسم افراطی اسلامی» از مرزهای آمریکا همکاری خواهد کرد.

سوریه

او بحران سوریه را «غم انگیز» توصیف کرد و گفت در صورتی که دولت بشار اسد، رئیس جمهور سوریه از سلاح های شیمیایی استفاده کند، ایالات متحده به آن پاسخ خواهد داد.

ایران

ترامپ در بخش دیگری از سخنانش به ایران پرداخت و گفت: «سران ایران بذر هرج و مرج، مرگ و نابودی می افکنند. آنها به مرزهای همسایگانشان و حق حاکمیت آنها احترام نمی گذارند. سران ایران، منابع این کشور را هدر می دهند تا خودشان را ثروتمند کرده و اقدام به گسترش بلایا در سراسر منطقه و فراسوی آن کنند.»

رئیس جمهور آمریکا ایران را به پیگیری برنامه های خشونت طلبانه و توسعه طلبانه در خاورمیانه متهم کرده و مدعی شد همسایگان ایران بهای سنگینی در این زمینه پرداخت کرده اند.

او در ادامه مدعی شد: «به همین دلیل است کشورهای بسیاری در خاورمیانه به شدت از تصمیم من برای خارج کردن آمریکا از توافق هسته ای وحشتناک سال ۲۰۱۵ ایران و احیای تحریم ها علیه این کشور حمایت کردند.»

وی گفت: «توافق هسته ای، سرمایه سرشار برای سران ایران به ارمغان آورد. از زمان حصول برجام، بودجه نظامی ایران نزدیک به ۴۰ درصد افزایش پیدا کرد.»

رئیس جمهور آمریکا مدعی شد سران ایران از این وجوه برای ساخت موشک، سرکوب داخلی و ایجاد هرج و مرج در منطقه استفاده کرد.

ترامپ سپس گفت: «ایالات متحده کارزاری برای فشار اقتصادی راه انداخته تا رژیم را از وجوهی که برای پیشبرد برنامه های خونینش نیاز دارد، محروم کند. ماه گذشته ما احیای تحریم هایی که ذیل توافق هسته ای رفع شده بودند را آغاز کردیم. تحریم های دیگری هم ۵ نوامبر احیا خواهند شد و اقدامات بیشتری هم در راهند. در حال همکاری با کشورهای وارد کننده نفت خام ایران هستیم تا خرید نفت خود را به طرز محسوسی کاهش دهند.»

او همچنین بار دیگر از اصطلاح آمریکا-ساخته «پیشتاز تروریسم» برای اشاره به نظام ایران اشاره کرد و گفت: «نمی توانیم اجازه دهیم کشور پیشتاز تروریسم در دنیا مالکیت خطرناک ترین سلاح های دنیا را به دست بیاورد.»

ترامپ اضافه کرد: «نمی توانیم به رژیمی که شعار مرگ بر آمریکا سر می دهد و اسرائیل را به نابودی تهدید می کند، اجازه دهیم به ابرازهای لازم برای حمل کلاهک هسته ای به سمت هر شهری روی کره زمین، دست پیدا کند. نمی توانیم این را انجام دهیم. از همه کشورها می خواهیم رژیم ایران را مادامی که خشونت هایش ادامه دارند منزوی کنند و از همه کشورها می خواهیم از مردم ایران که در حال تلاش برای بازپس گیری سرنوشت مذهبی شان هستند حمایت کنند.»

فلسطین و رژیم صهیونیستی

رئیس جمهور آمریکا در ادامه به اقدامش برای انتقال سفارت آمریکا از تل آویو به قدس اشغالی اشاره کرده و مدعی شد که این کار را در راستای به رسمیت شناختن حق انتخاب پایتخت برای تمام «کشورها» انجام داده است.

او مدعی شد: «ایالات متحده به آینده صلح و ثبات در منطقه، از جمله صلح میان فلسطینی ها و اسرائیلی ها متعهد است. این هدف با اذعان به حقیقت های آشکار رو به جلو حرکت کرده نه آنکه صدمه دیده باشد.»

ترامپ گفت: «سیاست واقع گرایی اصولی آمریکا به معنای آن است که دگم های کهنه، ایدئولوژی های بی اعتبار و این اصطلاحاً کارشناس هایی که حرفشان بارها و بارها نادرست از آب درآمده، سیاست ما را گروگان نخواهند گرفت.»

خروج آمریکا از شورای حقوق بشر

رئیس جمهور آمریکا در ادامه درباره خروج آمریکا از شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد توضیح داد: «ما از شورای حقوق بشر خارج شدیم و تا زمان اجرای اصلاحات واقعی به آن باز نمی گردیم. به دلایل مشابه، ایالات متحده هیچ حمایتی از دیوان بین المللی کیفری به عمل نخواهد آورد.»

وی اضافه کرد: «تا آنجا که به آمریکا مربوط است، دیوان بین المللی کیفری هیچ صلاحیت قضایی، مشروعیت و اختیاری ندارد. دیوان بین المللی کیفری با نقض تمامی اصول عدالت، انصاف و رویه های معمول ادعا می کند از صلاحیت قضایی تقریباً جهانی برای حکمرانی درباره شهروندان تمام کشورها برخوردار است.»

ترامپ در ادامه گفت: «ما هیچگاه حاکمیت آمریکا را تسلیم یک بوروکراسی غیرمنتخب و غیرپاسخگو در جهان نخواهد کرد. آمریکا توسط آمریکایی ها اداره می شود. ما ایدئولوژی جهانی شدن را رد کرده و به روی دکترین میهن پرستی آغوش باز می کنیم.»

انتقاد از اوپک

رئیس جمهور آمریکا از اوپک و کشورهای عضو این کارتل بین المللی نفتی هم انتقاد کرد. او گفت: «ما به بزرگترین تولیدکننده انرژی نسبت به هر جای دیگر روی کره زمین تبدیل شده ایم.»

وی اضافه کرد: «ایالات متحده آماده صادر کردن ذخایر فراوان و مقرون به صرفه نفت و گاز طبیعی خود است. اوپک و کشورهای عضو اوپک دارند سایر کشورها را تلکه می کنند. من این را دوست ندارم و هیچ کس هم نباید آن را دوست داشته باشد.»

ترامپ گفت: «ما در ازای هیچ، از بسیاری از این کشورها دفاع می کنیم و بعد آنها با ارمغان آوردن قیمت های بالای نفت، از ما بهره کشی می کنند. این خوب نیست. از آنها می خواهیم افزایش نفت را متوقف کنند، می خواهیم کاهش قیمت ها را آغاز کنند. ضمن اینکه آنها باید از این بعد به به نحو محسوس در محافظت نظامی مشارکت کنند. ما بیش از این با این قیمت های وحشتناک کنار نخواهیم آمد.»