Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : رئیس مجمع نمایندگان گیلان گفت: سرنوشت کشاورزی گیلان با سیاست های غلط و با دست های مدیران دولتی آن به ورطه نابودی کشیده می شود.

ولی داداشی اظهار داشت: سرنوشت صنعت کشاورزی گیلان در آینده ای نزدیک و نه چندان دور با سیاست های غلط و با دست های مدیران دولتی این استان به بهانه اجرای طرح های اشتباهی نظیر بوم گردی به ورطه فراموشی و نابودی کشیده می شود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان عنوان کرد: در اواخر سال 96 مبلغ 300 میلیارد تومان از معاونت ریاست جمهوری برای اجرای طرح های اشتغالزایی در گیلان اخذ شد و قرار بر این بود که در سال 97 نیز معادل همین مبلغ برای ایجاد فرصت های شغلی در این استان جذب و به صورت تسهیلات در اختیار مردم قرار گیرد.

نماینده مردم آستارا در مجلس تصریح کرد: پس از این مرحله برخی آقایان برای هزینه کرد تسهیلات اشتغالزایی روستایی که به گیلان اختصاص داده شده بود طرح های موسوم به بوم گردی را مطرح کرده و مردم و سرمایه گذاران را برای ایجاد طرح های گردشگری در سطح روستاها ترغیب و تشویق کردند.

دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس بیان داشت: به اعتقاد بنده جهت دهی این تسهیلات کلان توسط برخی مدیران استان گیلان و تزریق آن به سمت ایجاد طرح های بوم گردی نه تنها هیچ سود و فایده چندانی برای استان به همراه ندارد بلکه آینده و سرنوشت صنعت کشاورزی این استان را به مخاطره می اندازد.

وی در تشریح معایب طرح های بوم گردی عنوان کرد: بدهکار کردن مردم و روستائیان گیلان به دولت از طریق اعطای تسهیلات، به حاشیه راندن صنعت کشاورزی استان گیلان، تغییر کاربری گسترده اراضی کشاورزی و از بین بردن فرصت های اشتغالزایی و توسعه پایدار از جمله این مخاطرات است.

داداشی با بیان اینکه گیلان از جمله استان های استراتژیک کشور است افزود: گیلان قطب تولید برنج و چای کشور است اما دست هایی پنهان با کمک یکسری مدیران دولتی قصد دارند با اجرای برنامه های نمایشی نظیر طرح های بوم گردی خواسته یا ناخواسته تیشه به ریشه حرفه آبا و اجدادی مردم گیلان بزنند.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان توریستی بودن را از ویژگی های بارز این استان دانست و ابراز داشت: با تمام مواهب طبیعی و پتانسیل های بسیار بالایی که از این حیث در گیلان وجود دارد اما صنعت کشاورزی و توسعه هر چه بیشتر آن باید در اولویت امور و در رأس برنامه های توسعه ای این استان قرار گیرد.

نماینده مردم آستارا در مجلس لزوم توجه علمی و آکادمیک به صنعت کشاورزی گیلان را ضروری خواند و گفت: بسیاری از کشورهای دنیا که مانند گیلان از ظرفیت های عظیم گردشگری برخوردار بوده اند پرداختن به حوزه کشاورزی و توسعه همه جانبه آن را مبنای اصلی پیشرفت کشور خود قرار داده اند.

دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس ظرفیت های گیلان در حوزه کشاورزی را گسترده اعلام کرد و افزود: جای بسی تعجب است وقتی که می بینیم مسئولان کشوری بدون توجه به این ظرفیت ها و با همکاری مدیران استانی در گیلان، 70 درصد این تسهیلات را صرفاً به حوزه طرح های بوم گردی اختصاص داده اند.

وی با تأکید بر اینکه کشاورزی گیلان قطعاً از این نوع نگاه ها ضربه خواهد خورد تصریح کرد: بنده همانطور که قبلاً هم گفته ام باز تکرار می کنم این سیاست اشتغالزایی از اساس غلط است و در آینده ای نه چندان دور کسانی که در حوزه بوم گردی وام هایی را گرفته اند فقط خود را بدهکار دولت کرده اند.

داداشی با اشاره به اینکه سیاست های اشتغالزایی غلط از طرف مدیران سیاسی و اقتصادی گیلان در حال دیکته شدن به سرمایه گذاران است بیان داشت: به اعتقاد بنده این رویکرد ایجاد اشتغال در مناطق روستایی از پایه و اساس دچار اشکالات اساسی است و باید در روند آن تغییر ایجاد شود.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان تقویت حوزه کشاورزی را تثبیت کننده پایه های اشتغال پایدار در استان گیلان اعلام کرد و اظهار داشت: در صورت سوق دادن سرمایه ها به بخش کشاورزی علاوه بر تأمین امنیت غذایی ، حفظ اراضی ارزشمند، توسعه گردشگری و اشتغال پایدار نیز در استان گیلان رقم خواهد خورد.

نماینده مردم آستارا در مجلس از تغییر کاربری اراضی کشاورزی گیلان شدیداً ابراز نگرانی کرد و ابراز داشت: بنده از مدتها قبل این تذکرات و هشدارها را داده ام و باز هم تکرار می کنم که برخی به دنبال تغییر کاربری اساسی اراضی کشاورزی در استان و جایگزین کردن آن با طرح های بوم گردی هستند.

دبیر کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه در صورت ادامه این برنامه ها در آینده ای نه چندان دور از کشاورزی گیلان چیزی باقی نمی ماند عنوان کرد: در همین جا باید هشدار بدهم که برخی افراد خواسته یا ناخواسته در حال وارد آوردن ضربه ای بسیار سخت و مهلک بر پیکره کشاورزی گیلان هستند.

وی بر لزوم حمایت از منافع مردم گیلان و جلوگیری از طرح های بدون فایده در این استان تأکید کرد و گفت: بنده تا به امروز این مطالب را رسانه ای نکرده بودم اما امروز می گویم تا مردم استان گیلان بدانند که نماینده آن ها در خانه ملت بنا بر وظیفه قانونی و شرعی خود اخطارها و تذکرات لازم را به متولیان امر داده است.

داداشی با اشاره به اینکه در مورد طرح های بوم گردی قبلاً تذکراتی را به وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز داده است تصریح کرد: وزیر مربوطه با وجود صحبت هایی که بنده با وی داشتم و برخلاف وعده هایی که داد با همدستی برخی مدیران استانی اجرای طرح های بوم گردی را در گیلان آغاز کرد.

نماینده مردم آستارا در مجلس حرکات و طرح های انجام شده را در گیلان نامبارک و ناگوار دانست و خاطرنشان کرد: امیدوارم دست اندرکاران و متولیان امور استانی در گیلان بر اساس منطق رفتار کنند و با تفکرات و سیاست های غلط شان بیش از این ها تیشه به ریشه کشاورزی این استان نزنند.

رئیس مجمع نمایندگان گیلان طرح های بوم گردی گیلان را نتیجه توافقات دست های پشت پرده خواند و عنوان کرد: برخی از این میان تنها به فکر منفعت اقتصادی خود هستند و در پس اجرای طرح های به ظاهر گردشگری و بوم گردی گیلان مسائلی در میان است که واگویه کردن آن ها در رسانه ها شایسته نیست.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان