Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : نشست شورای امنیت سازمان ملل به ریاست دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا با موضوع منع تکثیر سلاحهای هسته ای آغاز شد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، نشست شورای امنیت سازمان ملل به ریاست «دونالد ترامپ»، رئیس جمهور آمریکا با موضوع منع تکثیر سلاحهای هسته ای آغاز شد.

ترامپ در سخنان خود به عنوان رئیس جلسه گفت: «ایالات متحده برای مقابله با سلاحهای کشتار جمعی گامهای بزرگی برداشته است.»

وی به حمله ماه آوریل آمریکا، فرانسه و انگلیس به سوریه به خاطر استفاده از تسلیحات شیمیایی اشاره کرد و از سران این کشورها به خاطر همراهی با آمریکا در حمله به سوریه تشکر کرد.

ترامپ درباره ایران نیز با تکرار ادعاهای خود درباره حمایت ایران از تروریسم گفت: «حکومت ایران درحال صادرات خشونت و ناامنی در منطقه است. این کشور به صورت غیرقانونی اقدام به خریداری کالاهای حساس برای پیشبرد برنامه موشک های بالستیک خود می کند و این موشک ها را در سراسر خاورمیانه تکثیر می کند.»

رئیس جمهور آمریکا در ادامه ادعاهای خود ایران را به عنوان «کشور پیشتاز در حمایت از تروریسم» توصیف کرد و گفت: «این کشور اقدام به دامن زدن به درگیری ها در منطقه و فراسوی آن می کند.»

او گفت نباید به حکومتی با این سابقه اجازه دستیابی به سلاح های هسته ای داده شود و او به همین دلیل او در سال جاری خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام را اعلام کرده است.

ترامپ در ادامه گفت: «این توافق وحشتناک و یکجانبه به رژیم ایران اجازه داد مسیرش به سمت سلاح های هسته ای را ادامه دهد و طناب نجات های لازم به شکل پول نقد را زمانی که آنها بیشتر از همیشه لازمش داشتند در اختیار آنها قرار داد. آنها مشکلات بسیار بسیار بزرگی داشتند. نیازمند پول نقد بودند، ما به آنها رساندیم.»

وی مدعی شد که از زمانی که توافق هسته ای با ایران امضا شده است رفتار ایران در منطقه تهاجمی تر شده است. ترامپ مدعی شد که ایران از پول های ناشی از این توافق برای «حمایت از تروریسم» و دامن زدن به تنش ها در منطقه استفاده کرده است.

ترامپ با اشاره به اینکه تحریم های هسته ای علیه ایران از اوائل ماه نوامبر به طور کامل اجرایی خواهند شد، گفت: «بعد از این تاریخ، ایالات متحده برای مقابله با طیف کامل رفتارهای مخرب ایران به دنبال تحریم های دیگری خواهد رفت که شدیدتر از همیشه خواهند بود.»

ترامپ هشدار داد: «هر فرد یا نهادی که به این تحریم ها پایبند نباشد با تبعات شدیدی مواجه خواهد شد. از همه اعضای شورای امنیت می خواهم با ایالات متحده همکاری کنند تا اطمینان حاصل شود رژیم ایران رفتارش را تغییر می دهد و هیچ گاه به بمب هسته ای دسترسی پیدا نمی کند.»

رئیس جمهور آمریکا گفت: «علی رغم همه اینها که گفته شد می خواهم از ایران، روسیه و سوریه که به درخواست و مطالبه محکم من توجه کرده و حمله شان به استان ادلب و سه میلیون ساکن آنجا را به طرز محسوسی کند کردند.»

ترامپ درباره چین نیز گفت: «متاسفانه ما فهمدیده ایم که چین در حال تلاش برای مداخله در انتخابات میان دوره ای کنگره آمریکا است که قرار است 28 نوامبر برگزار شود. من اولین رئیس جمهور تاریخ آمریکا هستم که چین را در زمینه تجارت به چالش کشیده است. ما در حال برنده شدن در جنگ تجاری هستیم در هر سطحی. ما از آنها میخواهیم که در انتخابات ما مداخله نکنند.»

وی ادامه داد: «درباره کره شمالی من مفتخرم بگویم که از نوامبر گذشته کره شمالی هیچ آزمایش موشکی و هتسه ای انجام نداده است و گروگانهای ما از کره شمالی به خانه برگشته اند. من در ماه ژوئن با کیم جونگ اون رهبر کره شمالی دیدار کردم و وی متعهد به خلع سلاح اتمی شد. من فکر میکنم که در دیدارهای آتی ما میتوانیم در زمینه تکمیل روند خلع سلاح توافق کنیم اما برای پیشبرد این موضوع همه باید به قطعنامه های سازمان عمل کنند تا خلع سلاح اتفاق بیافتد. اما ما شناسایی کردیم که بعضی از کشورها این قطعنامه ها را روشهای مختلف نقض میکنند. تضمین صلح و ثبات در شبه جزیره کره بستگی به همراهی کامل همه به قطعنامه های سازمان ملل دارد.»

وی تاکید کرد که برخی چیزها دور از رسانه ها و پشت صحنه در حال پیش رفتن است و طی ماههای آینده خبرهای خوبی درباره کره شمالی خواهیم شنید.

«امانوئل ماکرون»، رئیس جمهور فرانسه بعد از سخنرانی ترامپ مواضع کشورش را مطرح کرد.

ماکرون گفت: «من مطمئنم همه ما که در اینجا هستیم هدف یکسانی در خصوص ایران داریم و آن این است که ایران هرگز به سلاح هسته ای دست پیدا نکند.»

وی گفت: «برجام کامل نیست اما یک گام قاطع است. با این حال علیرغم بحران بی اعتمادی به وجود آمده بعد از اعمال مجدد تحریم های آمریکا علیه ایران، تهران به تعهدات خود مطابق با برجام عمل کرد.»

«اوا مورالس»، رئیس جمهور بولیوی در این نشست دفاع تمام قدی از ایران کرد.

وی گفت: «در سال ۱۹۵۳، دولت آمریکا اقدام به تأمین مالی، برنامه ریزی و اجرای کودتایی علیه دولت منتخب مردمی ایران کرد که با اجرای مشروع حق حاکمیت خود تولید نفت خود را ملی کرده و آن را از چنگ یک شرکت انگلیسی-آمریکایی رهاند. بعد از آن، برای چندین دهه، دولت آمریکا از حکومتی مستبد حمایت کرد که اجازه می داد منافع ناشی از تولید نفت به جیب شرکت های غیرایرانی برود.»

مورالس با بیان اینکه این وضعیت تا سال ۱۹۷۹ (سال پیروزی انقلاب اسلامی) ادامه داشته اضافه کرد: «اکنون که ایران کنترل منابع خود را بار دیگر به دست گرفته بار دیگر قربانی نوعی محاصره توسط آمریکا شده است. دولت بولیوی، با قاطعیت اقدامات یکجانبه دولت آمریکا علیه ایران را محکوم می کند.»

مورالس در ادامه خروج آمریکا از توافق هسته ای برجام را هم محکوم کرد و گفت که دولت آمریکا با این اقدام، پشت بهانه ها برای دخالت در امور داخلی ایران پنهان شده است.

رئیس جمهور پرو که سخنران بعدی بود هم به حمایت از توافق هسته ای ایران پرداخت.

وی گفت: «ما معتقدیم اعتبار نظام منع اشاعه را بایستی از طریق پایبندی به برنامه جامع اقدام مشترک حفظ کرد و این برنامه ای بود که همین شورای امنیت آن را تأیید کرد.»

«آلسانه اوتارا»، رئیس جمهور ساحل عاج نیز بخشی از سخنرانی خود را به حمایت از توافق هسته ای اختصاص داد.

«ترزا می»، نخست وزیر انگلیس هم برجام را گام مهمی در پیشگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای خواند گفت این کشور به حفظ آن پایبند است. نخست وزیر انگلیس در ادامه ادعا کرد «اقدامات بی ثبات کننده ایران» در منطقه موجب نگرانی است.

نخست وزیر هلند نیز با یادآوری اینکه ایران به اجرای توافق هسته ای پایبند بوده گفت کشورش تا زمان پایبندی ایران به این توافق به اجرای آن ادامه خواهد داد.

وزیر خارجه کویت در این نشست حمله موشکی «حوثی ها» (اعضای جنبش انصارالله یمن) به عربستان را محکوم کرد و از شورای امنیت خواست با تهدیدها علیه این کشور مقابله کند.

وی گفت که کشورش به اجرای تمامی قطعنامه ها از جمله قطعنامه ۲۲۳۱ برای اجرای توافق هسته ای متعهد خواهد بود. او تأکید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی پایبندی ایران به برجام را تأیید کرده است.

معاون وزیر خارجه کویت در ادامه به تکرار ادعاها علیه ایران پرداخت و مدعی شد که آن طور که گزارش های مستقل نشان می دهند ایران مسئول حمایت از گروه های شبه نظامی در منطقه است. او گفت کشورش نگران دخالت های ایران در یمن است.

«وانگ یی»، وزیر خارجه چین سخنران بعدی این نشست بود.

او از توافق هسته ای برجام به عنوان دستاورد چندجانبه گرایی یاد کرد و گفت: «هیچ توافق بین المللی بی نقص نیست. برجام به اتفاق آرا توسط شورای امنیت به تصویب رسیده است. آنچه ظرف ۳ سال گذشته اتفاق افتاده نشان می دهد برجام توافقی دوام پذیر است. چین ایران را به پایبندی به تمامی تعهداتش ترغیب می کند، همزمان حق مشروع تمامی کشورها برای داشتن روابط اقتصادی نرمال با ایران مورد احترام قرار بگیرد.»

سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه سخنران بعدی نشست بود. او هم بر حمایت روسیه از برجام تأکید کرد.

او گفت: «خروج یکجانبه آمریکا از برجام تهدیدی جدی برای نظام منع اشاعه ایجاد می کند. همان طور که خیلی ها تأیید کردند ایران به تعهداتش ذیل توافق هسته ای پایبند بوده است و این چیزی است که آژانس بین المللی انرژی اتمی آن را تأیید کرده است.»

وزیر خارجه روسیه بر تعهد این کشور همراه با چین و اتحادیه اروپا برای حفظ توافق هسته ای تأکید کرد و گفت: «در غیر این صورت، تنش ها در منقطه خاورمیانه بیشتر خواهند شد و این می تواند باعث ایجاد خطراتی برای ثبات بین المللی و نظام منع اشاعه شود.»

لاوروف در بخش دیگری از سخنانش ادعاها علیه دولت سوریه درباره حمله شیمیایی را بی اساس توصیف کرد و یادآوری کرد دمشق تمامی زرادخانه های سلاح های شیمیایی اش را نابود کرده و تروریست ها اکنون مواد سمی در اختیار دارند.

وزیر خارجه روسیه تصریح کرد تروریست ها در حال ساخت آزمایشگاه های شیمیایی در سوریه با کمک آمریکا و بازیگران دیگر غیر از این کشور هستند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان