Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2
گیلانیان : آماده نبودن زیرساخت های سد لاستیکی ملاهادی، بهره برداری از فاضلاب روستای ویرمونی، نیاز به اعتبار 300 میلیارد تومانی جهت تجهیز 6 حلقه چاه، لایروبی رودخانه ها و غیرقابل شرب بودن آب روستای ویرمونی از جمله مواردی بودند که در کمیته تخصیص آب شهرستان آستارا مورد بررسی قرار گرفتند.
رئیس مجمع نمایندگان استان گیلان ظهر امروز در نشست کمیته تخصیص آب این شهرستان در محل فرمانداری اظهار کرد: مشکل آب شهرستان آستارا با مدیران کل استان گیلان مطرح شده و نتایج خوبی دراین خصوص گرفته شده است.

ولی داداشی با بیان اینکه برای سال 97 حدود 6 میلیارد تومان اعتبار در آب و فاضلاب برای شهرستان آستارا به تصویب رسیده  تصریح کرد: تقریبا تمامی اقدامات برای دریافت 50 میلیارد تومان اعتبار از طریق ماده 56 قانون برنامه و بودجه انجام شده و پس از طی مراحل قانونی از رئیس سازمان دریافت می شود.

نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی با انتقاد از پیشرفت کند احداث سد لاستیکی بر رودخانه ملاهادی افزود: زیرساخت های سد لاستیکی باید آماده باشد و از طریق فرمانداری آنچه لازم بوده انجام شده و مابقی کارها در حوزه آب و فاضلاب روستایی است.

وی بهره برداری از سد لاستیکی ملاهادی را مستلزم آماده شدن شبکه و خطوط انتقال آب دانست و بیان کرد: در صورت آماده نبودن زیرساخت های موردنیاز برای سد لاستیکی رودخانه ملاهادی بهره برداری از آن مشکلی از آب شرب شهرستان آستارا را برطرف نمی کند.

نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس شورای اسلامی آب شرب روستای ویرمونی از توابع بخش مرکزی شهرستان آستارا را به لحاظ مسائل بهداشتی غیرقابل مصرف دانست و افزود: طبق گزارش های رسیده تعدادی از ساکنین روستای ویرمونی پس از مصرف آب شرب این روستا مریض شده اند.

طرح انتقال آب از رودخانه چلوند به 155 میلیارد تومان نیاز دارد

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان نیز در نشست کمیته تخصیص آب شهرستان آستارا  اظهار کرد: از 20 میلیارد تومان اعتباری که توسط نماینده مردم این شهرستان درخصوص سامان دهی فاضلاب شهرستان آستارا به تصویب رسیده بود 20 درصد آن تخصیص پیدا کرد.

سید محسن حسینی طرح اضطراری تأمین آب از رودخانه آق چای و طرح رینگ شهری را از جمله طرح های کوتاه مدت جهت تأمین آب موردنیاز شهر آستارا در فصول گرم سال عنوان کرد و گفت: طرح انتقال آب از رودخانه چلوند از طرح های بلندمدت بوده که به 155 میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد.

وی با بیان اینکه منابع آب در سطح شهرستان آستارا محدود است و این امکان وجود ندارد که به دنبال سدها و چاه های جدید آب برویم افزود: بهترین روش در مدیریت منابع آب صرفه جویی در مصرف آن بوده و دستورالعمل های آن جهت اجرا و پی گیری به دستگاه های اجرایی ارسال شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب شهری استان گیلان با اشاره به اینکه جمعیت تحت پوشش شهر آستارا را 100 درصد و منبع تأمین آب این شهر از رودخانه و تصفیه خانه آب بهارستان است گفت: با توجه به جمعیت شناور این شهر مرزی و گردشگرپذیر به 278 لیتر در ثانیه آب نیاز داریم.

300 میلیارد تومان برای تجهیز 6 حلقه چاه نیازمندیم

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه استان گیلان نیز در نشست کمیته تخصیص آب شهرستان آستارا  اظهار کرد: در حوزه لایروبی رودخانه های این شهرستان، آب منطقه ای آمادگی کامل داشته و نقاط لای روبی نیز مشخص شده اند.

کاظم لطفی سد لاستیکی ملاهادی را بزرگ ترین سد کوتاه در بین سدهای استان گیلان دانست و افزود: همه چیز این سد آماده است و تنها تأمین اعتبار آن با مشکل مواجه شده که نماینده مردم شهرستان آستارا در مجلس قول تأمین اعتبار آن را برای ماه آذر داده اند که امیدوارم موانع آن هرچه سریع تر برطرف شود.

مدیرعامل شرکت سهامی آب منطقه استان گیلان بابیان اینکه در شهرستان آستارا 6 حلقه چاه جدید حفر شده که می توانند تمام اراضی کشاورزی این شهرستان را در شرایط بحرانی سال تحت پوشش خود قرار دهند گفت: برای تجهیز این 6 حلقه چاه به 300 میلیارد تومان اعتبار نیاز داریم. بهره برداری از طرح فاضلاب روستای ویرمونی در دهه فجر

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی استان گیلان نیز در نشست کمیته تخصیص آب شهرستان آستارا در محل فرمانداری اظهار کرد: طرح فاضلاب روستای ویرمونی از توابع بخش مرکزی این شهرستان، سالیان سال مانده بود که این طرح در دهه فجر امسال به بهره برداری می رسد.

محب علی رنجور اعتبار تصویب یافته برای طرح های عمرانی شهرستان آستارا در حوزه آب و فاضلاب روستایی را یک میلیارد و 440 میلیون تومان دانست و بیان کرد: از این مقدار اعتبار استانی تصویب یافته، یک میلیارد و 380 میلیون تومان آن تخصیص پیدا کرده است.

فرماندار شهرستان آستارا نیز در نشست مذکور  با اشاره به افت شدید آب در ما های تیر و مرداد اظهار کرد: بخش عمده ای از آب روستاهای شهرستان آستارا از طریق آب شهری تأمین می شود.

یونس رنجکش با اشاره به اینکه منابع تولید آب در سطح شهرستان آستارا محدود بوده و آب های موردنیاز این شهرستان از طریق آب های سطحی به دست می آیند تصریح کرد: آب و فاضلاب روستایی استان گیلان با اعتباراتی که در دست دارد باید به صورت ویژه به شهرستان آستارا نگاه کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان