Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : با وجود اینکه سخنان آیت الله جنتی و علم الهدی بازتاب منفی فراوانی در افکار عمومی داشت واقعا عجیب است که سیاستمداری همچون علی اکبر ولایتی دوباره سخنانی اینچنینی مطرح می کند. اظهاراتی که حالا عملا به "گل به خودی" تبدیل شده است. تجربه نشان داده است بازتاب منفی این سخنان به گونه ای است که هیچ وقت از ذهن افکار عمومی پاک و یا اصلاح نمی شود.

علی اکبر ولایتی با وجود اینکه سیاستمدار با سابقه و با تجربه ای است، اما اخیرا با اظهاراتی عجیب موجی از انتقاد را علیه خود رقم زده است که به نظر می رسد با هیچ توضیحی قابل توجیه نیست. به عقیده بسیاری از ناظران سخنان ولایتی گل به خودی عجیب بوده است.

علی اکبر ولایتی از مردم ایران خواسته که مانند مردم یمن با نان خشک و لنگ مقاومت کنند

علی اکبر ولایتی، مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام و رییس هیات امنای دانشگاه آزاد در همایش هفته دفاع مقدس که صبح روز سه شنبه هفته گذشته در دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، به مقاومت مردم یمن در برابر زورگویی های عربستان و متحدانش اشاره کرد و گفت: «از یمنی ها یاد بگیریم که چگونه در برابر تهدید و تحریم مقاومت می کنند. به جای لباس لنگ می بندد و اسلحه به دست دارند و چند تکه نان خشک دستشان است با پای پیاده و سعودی ها از دست این ها عاجز شدند.»

این اظهار نظر عجیب در بحبوحه حضور رییس جمهور در سازمان ملل و در میان حجم بالای اخبار گم شد، اما پس از چند روز با توجه به اهمیت جایگاه گوینده آن به عنوان یکی از چهره های اثر گذار بر سیاست داخلی و خارجی ایران توسط افکار عمومی مورد توجه قرار گرفت.
علی اکبر ولایتی با وجود اینکه سالهاست به عنوان مهمترین یکی از دیپلماتهای  تاریخ جمهوری اسلامی شناخته می شود، اما یک روی دیگر هم دارد، او یک فعال سیاسی است و درباره مسائل مختلف داخلی کشور اظهار نظر می کند. او با وجود اینکه معمار وزارت خارجه جمهوری اسلامی است، اما یک فرد عموما پر حاشیه در سیاست داخلی هم به حساب می آید. با وجود اینکه اظهار نظر های دیپلماتیکش محافظه کارانه است، اما در برخی موارد عملکرد داخلی اش غافلگیر کننده و غیر منتظره است. اقدامات اخیر او در پاکسازی دانشگاه آزاد اسلامی و حتی برکناری فرهاد رهبر از این دسته است. البته روحیه غافلگیر کننده ولایتی بیشتر از همیشه در مناظره های انتخاباتی سال ۹۲ ظهور و بروز پیدا کرد جایی که او به سعید جلیلی دیگر نامزد اصولگرا به خاطر عملکردش در مذاکرات هسته ای به شدت تاخت و به عقیده برخی یکی از عوامل پیروزی حسن روحانی در آن انتخابات بود.
البته او در همان زمان برخلاف یک تعهد انتخاباتی عمل کرد و با وجود خواست آیت الله مهدوی کنی برای کناره گیری از فرآیند انتخابات، به حضورش در رقابت ها ادامه داد و از این جهت مورد انتقاد بسیاری از اصولگرایان به ویژه طیف قالیباف قرار گرفت. اما این بار سخنان غافلگیر کننده ولایتی با موجی از انتقاد روبه رو گردید. بسیاری در شبکه های اجتماعی با استناد به این اظهارات به تندی به دیپلمات باسابقه ایران تاخته اند. این انتقادات نشان می دهد که ولایتی در بیان سخنان جنجالی اش از روحیه محافظه کار دیپلماتیکش فاصله گرفته و به روحیه غافلگیر کننده اش نزدیک شده است.
عباس عبدی تحلیلگر مسائل سیاسی در چند توئیت به سخنان ولایتی واکنش نشان داد. او به مشاور امور بین الملل رهبر انقلاب توصیه کرد "محتاط سخن بگوید". در واقع از ولایتی خواست که به روحیه محافظاکارانه اش باز گردد. عبدی با بیان اینکه "سخنان اخیر آقای ولایتی مثل تیر به قلب هر خواننده ای فرو می رود"، نوشت: «آخر آقای محترم! داشتن حداقلی از انصاف هم خوب چیزی است. هنوز گفتگوی ایشان در باره خانه هزارمتری کنار کاخ سعدآباد در یاد ها هست، و این که چگونه با رمل و اسطرلاب سعی شده بود که آن رانت بزرگ که اکنون ده ها میلیارد ارزش دارد کم اهمیت جلوه داده شود.» اشاره عبدی به ماجرای توضیحات ولایتی درباره منزل ۱۰۰۰ متری اش کنار کاخ سعدآباد در شمال تهران است. خانه ای که مصادره ای بوده و در ابتدای انقلاب در اختیار بنیاد شهید قرار گرفته بود. ولایتی سال ۹۵ در گفت و گویی با مجله پنجره درباره آن خانه توصیحاتی ارائه کرد. او درباره چگونگی تملک آن خانه می گوید در دهه ۶۰ به دلایل مشکلات امنیتی به این خانه ۱۰۰۰ متری نقل مکان کرده است. او در ادامه می گوید با بنیاد شهید وارد مذاکره شده تا خانه جدید را با خانه قبلی خود در تجریش معاوضه کند.
ولایتی گفت: «آمدند خانه را ارزیابی کردند ۳۶ میلیون تومان و خانه بنیاد شهید را ارزیابی کردند ۵۱ میلیون تومان.»
او توصیح داد که ۱۵ میلیون تومان باید سر می داده است که برای آن به مدت طولانی ماهی ۷۰۰ هزار تومان پرداخته کرده است.
ولایتی همچنین درباره وضعیت کنونی خانه اش گفته است که از این خانه ۴۴۰ متر آن برای یک حسینیه وقف شده است و در ۶۶۰ متر آن نیز او به همراه ۴ فرزندش که ازدواج کرده اند زندگی می کنند.
عباس عبدی در ادامه نقد خود به سخنان ولایتی افزود: «درباره مدیریت های متعدد خانوادگی نیز سکوت کردند حالا مردم رابه نان خشک خوردن دعوت می کنند؟ مردم نیازی به این توصیه ها ندارند اگر لازم باشد آن قدر شرف دارندکه از خودشان دفاع کنند، ولی این دفاع، منحصر به دفاع در برابر دشمنان خارجی نمی شود که باید وضعیت خیلی ها را در داخل هم بررسی کرد.»
به عقیده این فعال سیاسی اصلاح طلب "اگر جایی بود که درباره افراد سوال می کردند و پاسخ می گرفتند؛ شاید امروز این قدر از کسانی نمی شنیدند که در عمرشان نه یک روز مبارزه کرده اند و نه جنگ. اگر منظورشان از این که گفته اند وضعیت ما بهتر از دیگران است وضعیت خودشان است کاملا درست است. "
او ادامه داد "ولی اگر منظورشان وضعیت مردم است شاید در مقایسه با یمن حرفشان درست باشد. نکند می خواهند ایران را یمن کنند؟ بعلاوه مردم با لُنگ زندگی کنند و سعودی ها از دست آنان عاجز شوند که چه بشود؟ که ایشان ده ها پست و مقام داشته باشد؟"
عباس عبدی در پایان توصیه کرد: «کمی اندیشه کردن برای نشستگان و بازنشستگان در صندلی قدرت بهتر از هر کار و حتی عبادت دیگری است.»
گل به خودی آقای دیپلمات/ سیاستمدارانی که درس نمی گیرند
واکنش روزنامه قانون به سخنان ولایتی
حمله در فضای مجازی در کنار این انتقاد تند، در فضای مجازی موجی از انتقاد از علی اکبر ولایتی وجود دارد که هنوز با وجود گذشت چند روز ادامه دارد.
گفته می شود علی اکبر ولایتی ۳۷ پست مدیریتی و مشورتی دارد و در نهاد ها و سازمان ها مختلف ردپایی از او دیده می شود. به همین دلیل او در کنار برخی دیگر از مقامات دولتی حکومتی به عنوان "ابومشاغل" شناخته می شوند. در روز های اخیر بسیاری از کاربران از این منظر ولایتی را زیر سوال بردند.
برخی دیگر از ولایتی این سوال را مطرح کردند که فرزندانش چه می کنند. آیا آن ها لنگ بسته اند و نان خشک می خورند؟
مسعود کاظمی روزنامه نگار در توئیتی با هشتگ "فرزندت کجاست" نوشت: «محمد و علی اصغر ولایتی فرزندان علی اکبر ولایتی هستند. محمد مدیرعامل و عضو هیات مدیره شرکت «سیف بنا» برادرش علی اصغر قائم مقام مدیرعامل و عضو هیات مدیره این شرکت است. این شرکت ۱۴۰۰ پرسنل دارد و در سال ۸۵ با سرمایه ابتدایی ۳ میلیارد تومان به ثبت رسیده است.» در این بین تصویری به عنوان ویزیت ۷۰ هزارتومانی دکتر ولایتی درفضای مجازی منتشر می شود که دستمایه انتقاد کاربران شده است. امیر حسین در این باره نوشته است: «آقای ولایتی گفته از یمنی ها مقاومت کردن را یاد بگیریم که با دست خالی ونان خشک در برابر دشمن ایستاده اند. سلمنا، اما ایشان حاضر است برای کمک به مردم برای مقاومت مقابل دشمن، نرخ ویزیت اش را کمتر کند؟ یا حاضر است از باغ سعد آباد خارج شود وجایی در وسط شهر مثل بقیه مردم زندگی کند؟»
تصاویر از خودرویی که ولایتی از آن استفاده می کند نیز مورد توجه کاربران قرار گرفته است. کاربری دیگری نیز با مقایسه تغییرات چهره عبدالمالک حوثی رهبر حوثی های یمن که آن را ناشی از قحطی در این کشور می داند، نوشته است: "آقای ولایتی اگر مردم یمن مقاومت می کنند، رهبرانشان همراه مردمند، به تغییرات چهره رهبر حوثی ها که نشانه قحطی است دقت کنید! " در این بین مطالب طنز زیادی هم درباره سخنان ولایتی تولید شده است.
گل به خودی آقای دیپلمات/ سیاستمدارانی که درس نمی گیرند
واکنش روزنامه شهروند
سیاستمدارانی که درس نمی گیرند
این اولین بار نیست سیاستمداران مطالبی عجیب این چنینی به زبان می آورند. آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد در سال ۹۱ و در کوران تحریم ها توصیه های اقتصادی پر سرو صدایی مطرح کرد. او به مردم توصیه کرد: "امکانات غذایی زندگی خودتان را تهیه کنید؛ بنا نیست زندگی شما هر جور که قبلاً می گذشته الان هم همان طور باشد."
او ادامه داد: "اگر مرغ در دسترس نیست آن را با یک ماده پروتئینی دیگر جایگزین کنید."
علم الهدی خطاب به مردم مشهد گفت: "مشهدی ها مگر اشکنه پیاز داغ را یادتان رفته و آن زندگی را فراموش کرده اید؛ مگر قرار است برنامه همان باشد که قبلاً بوده است."
یا در سال ۹۳ زمان مذاکرات هسته ای آیت الله جنتی دبیر شورای نگهبان در سخنانی در نماز جمعه تهران گفت: "ممکن است زمانی فرا برسد که ما روزی دو وعده غذا بخوریم؛ چه اشکالی دارد حتی اگر شرایط بدتر شود ما روزی یک وعده غذا بخوریم همان طور که الان نیز برخی روزی یک وعده غذا می خورند؛ مردم ما تاب و تحمل را دارند چرا که گرسنگی کشیدن بدتر از داغ از دست دادن عزیزان و جوانان نیست؛ آیا آن کسی که جوان و عزیزش را داده است حال برای انقلاب، اسلام و نظام حاضر نیست قدری گرسنگی بخورد؟ "
با وجود اینکه سخنان آیت الله جنتی و علم الهدی بازتاب منفی فراوانی در افکار عمومی داشت، واقعا عجیب است که سیاستمداری همچون علی اکبر ولایتی دوباره سخنانی اینچنینی مطرح می کند. اظهاراتی که حالا عملا به "گل به خودی" تبدیل شده است. تجربه نشان داده است بازتاب منفی این سخنان به گونه ای است که هیچ وقت از ذهن افکار عمومی پاک و یا اصلاح نمی شود./ منبع : فرارو
همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان