Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان به گزارش جهان نیوز : اما یک نکته قابل توجه، عدم حضور محمد امامی در هر دو دادگاهی بود که بنا بر شکایت او برگزار شده بودند. همین نکته و همچنین عدم حضور امامی در مناظره ای که مد ت ها پیش از این دادرسی، در یکی از رسانه ها برگزار شد و به ماجرای شهرزاد و تخلفات مالی آن مربوط می شد، تردیدها درباره اینکه اساسا امامی در ایران باشد را به شدت تقویت کرد.

گروه فرهنگ و هنر جهان نیوز، میلاد جلیل زاده: شانزدهم مهرماه سال ۱۳۹۵ بود که برای اولین بار خبر دستگیری محمد امامی منتشر شد؛ امامی یکی از سرمایه گذاران سینمای ایران و همین طور شبکه نمایش خانگی بود که به اتهام پولشویی و اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان مدتی را در بازداشت به سر برد. بعد از این اتفاق از غلامرضا موسوی، رئیس کانون تهیه کنندگان سینمای ایران گرفته تا امیر خجسته، رئیس کمیسیون مبارزه با مفاسد اقتصادی مجلس، افراد بسیاری درباره فعالیت های محمد امامی اظهارنظر کردند.

موسوی به مواردی از پولشویی محمد امامی اشاره کرد و گفت که این شخص عضو رسمی کانون تهیه کنندگان نیست و امیر خجسته هم گفت: «تخلفات این تهیه کننده در فراکسیون مبارزه با مفاسد مجلس مورد بررسی قرار گرفته و مواردی مربوط به پولشویی او اثبات شده است که مجلس برای بررسی بیشتر، این موضوع را به دستگاه های نظارتی و قوه قضائیه ارجاع داده است.» کمپین «نه به شهرزاد» در شبکه های اجتماعی از همین نقطه بود که آغاز شد.

نادر فتوره چی، روزنامه نگار سابق آغازگر این کمپین بود و تعدادی از کاربران فضای مجازی که اکثرا شهروندان معمولی بودند، به این جریان پیوستند. خواسته اعضای کمپین «نه به شهرزاد» توقف تولید سری دوم این مجموعه به عنوان یکی از پروژه های محمد امامی تا روشن شدن منابع مالی آن بود و مدتی هم در ظاهر این اتفاق افتاد، اما بعدها مشخص شد که عوامل مجموعه به طور مخفیانه در همان مدت هم مشغول ضبط بعضی از پلان های سریال بودند و توقف پروژه، فریبی بیش نبوده است. پس از آنکه غلامرضا موسوی اعلام کرد محمد امامی عضو رسمی کانون تهیه کنندگان نیست، دیگر در هیچ کدام از پروژه های متعددی که امامی تولید کرد، نام او به عنوان تهیه کننده درج نشد و صرفا از عبارت سرمایه گذار برای اشاره به این شخص استفاده می شد و حتی گاهی اسمی از او در تیتراژ به میان نمی آمد؛ اما ماجرای سریال شهرزاد فرق می کرد.

شهرزاد در سری اولش نام امامی را به عنوان تهیه کننده در تیتراژ آورده بود و حالا در سری های بعد هم این روند ادامه پیدا کرد. البته سریال شهرزاد در سری اولش نام یک تهیه کننده دیگر را هم در کنار محمد امامی مطرح کرد؛ سیدهادی رضوی، داماد وزیر صنعت، معدن و تجارت.

محمد امامی، مالک موسسه تصویرگستر پاسارگاد بود اما این قضیه مخفی می شد و تا مدت ها وقتی اسم این موسسه می آمد، نام علی اسدزاده به عنوان مدیرعامل قید می شد و گمان می رفت مالک موسسه خود اوست.

سیدهادی رضوی در لابه لای گفت و گویی که با یکی از روزنامه ها داشت، خواسته یا ناخواسته از مالکیت امامی پرده برداشت و گفت: «محمد امامی در این عرصه به دنبال خودنمایی و عکس گرفتن با بازیگران نبود، طرح و ایده در این زمینه داشت. «ب.ز» در این زمینه تنها دو تا سه فیلم را بدون استراتژی و هدف خاصی ساخت. فرض کنیم انگار تنها بحث ورود به سینما برای او مطرح بود و بعد هم دچار آن مسائل شد، ولی امامی برند «شاهگوش» را در کارنامه داشت و دفتر پخش تصویرگستر پاسارگاد متعلق به او بود. امامی سوابق کاری روشنی داشت و همین مساله هم باب آشنایی من با او شد.»

آن دسته از کاربران معمولی فضای مجازی که رویکرد پرسشگری از منابع مالی محمد امامی را در پیش گرفته بودند، عنوان می کردند کمپین «نه به شهرزاد» در ایام پخش این سریال با بایکوت شدید رسانه های داخل و خارج کشور مواجه شده است، اما آنها با پرسشگری مداوم خودشان، عوامل سریال شهرزاد را ناچار به واکنش هایی کردند که از طرف افرادی مثل ترانه علیدوستی و رضا کیانیان صورت گرفت.

به طور مثال در پاسخ به نادر فتوره چی که پرسیده بود «اگر کل ماجرای ارتباط سریال شهرزاد و عواملش با فساد هشت هزار میلیارد تومانی صندوق ذخیره فرهنگیان «شایعه» است، لطفا شیوه تامین «سرمایه اولیه» ساخت این مجموعه را تشریح کنید» و ادامه داده بود: «چرا ادعای رسانه ها شایعه است، اما ادعای ترانه علیدوستی شایعه نیست؟» ترانه علیدوستی بعد از عادی دانستن دستمزدش برای بازی در این سریال گفت: «مبلغ ساخت این سریال 14 میلیارد تومان بوده، دومیلیارد تومان بیشتر از سریال «شاهگوش» و 98 میلیارد تومان کمتر از پروژه «محمد رسول الله» یا مبلغی تقریبا معادل فیلم توقیف شده «رستاخیز».

این ارقام برای ساخت پروژه ای در این سطح عجیب نیست، اما قبول کنید هرقدر هم رانت در آنها دخیل باشد، بسیار کمتر از آن است که کسی برایشان هشت هزار میلیارد اختلاس کند.» البته سرمایه گذار و تهیه کننده «شاهگوش» هم محمد امامی بود؛ اما نکته ای که در متن علیدوستی به آن توجه نشد، بحث پولشویی بود.

در حقیقت بحث بر سر این جریان نبود که چنین پولی برای خرج شدن در سینما اختلاس شده است، بلکه اتهام محمد امامی گرفتن وام هایی با مبالغ کلان به بهانه پروژه های فرهنگی بود؛ وام هایی که حداقل ده ها برابر بیشتر از مبالغ صرف شده در این پروژه ها بودند.

این نوع واکنش ها همچنان ادامه پیدا کرد و حتی کار به تاسیس کمپینی به نام «آری به شهرزاد» با حضور هنرپیشه هایی مثل کیانیان، علیدوستی و شهاب حسینی در حمایت از این سریال رسید. کمپین «نه به شهرزاد» به این ترتیب تبدیل به اولین آوردگاه رویارویی مخالفان وضعیت فرهنگی سلبریتی محور در کشور و موافقان و حامیان چنین وضعی شد.

محمد امامی به رغم مفتوح بودن پرونده اش در قوه قضائیه به دلیل اتهام اختلاس از صندوق ذخیره فرهنگیان، چندین و چند پروژه سینمایی دیگر را هم جلوی دوربین فرستاد که از «ابد و یک روز» گرفته تا «خوب، بد، جلف» و فیلم هایی مثل «مصادره»، «مغزهای کوچک زنگ زده»، «بمب» و «اتاق تاریک»، همگی جزء این پروژه ها بودند. چند روز بعد از برگزاری دوازدهمین دوره از انتخابات ریاست جمهوری در ایران، محمد امامی از کانادا ویدئویی منتشر کرد که در آن اعلام می شد قصد شکایت از نادر فتوره چی را به عنوان آغازگر کمپین نه به شهرزاد دارد.

اما یک نکته قابل توجه، عدم حضور محمد امامی در هر دو دادگاهی بود که بنا بر شکایت او برگزار شده بودند. همین نکته و همچنین عدم حضور امامی در مناظره ای که مد ت ها پیش از این دادرسی، در یکی از رسانه ها برگزار شد و به ماجرای شهرزاد و تخلفات مالی آن مربوط می شد، تردیدها درباره اینکه اساسا امامی در ایران باشد را به شدت تقویت کرد.

از طرفی درباره مخارج خانه سینما هم شبهاتی مطرح شد که عمده ترین آنها به هزینه های جشن سالیانه این صنف برمی گشت. با ورود سازمان بازرسی کل کشور به این پرونده، مدیرعامل خانه سینما اعلام کرد امسال چنین جشنی برگزار نمی شود که البته برگزار شد و این اظهارات به انگیزه کم کردن حساسیت ها بیان شده بودند؛ اما نکته اینجاست که گفته می شد اسپانسر جشن خانه سینما هم محمد امامی بود.

البته این صحبت ها از سوی سخنگویان خانه سینما نه تایید و نه تکذیب شده اند. همچنان که پیچیدگی ماجرای امامی درحال بیشتر شدن بود، زمزمه هایی راجع به بازداشت او مطرح شدند که تایید یا تکذیب آنها توسط رسانه ها به طور مستقل بسیار دشوار بود. اما مدتی گذشت تا مشخص شود دلیل غیبت امامی، نه حضور او در خارج از کشور، بلکه بازداشت این شخص است.

بعد از مدت ها بالاخره در نهم مهر ماه ۱۳۹۷ مشخص شد محمد امامی دستگیر شده است. البته این دستگیری مربوط به مدتی قبل می شود و آنچه اکنون رخ داده، اعلام رسمی خبر است. روند رسیدگی به پرونده امامی با رسیدگی به پرونده های کلان اقتصادی در این ایام همزمان بود و همین مساله حساسیت موضوع را بالاتر می برد.

سایت مشرق نیوز در این بار ه به بعضی زمزمه ها که می گویند «مرحله تحقیقات پرونده امامی از ابتدا آغاز شده و تحقیقات قبلی کنار گذاشته شد.» اشاره می کند که در صورت صحت چنین خبری، امکان پرده برداری از تخلفات بسیار گسترده تری از آنچه تاکنون راجع به محمد امامی مطرح شده بود، وجود دارد. خبر دستگیری امامی بعد از دو سال برای دومین بار در مهرماه منتشر شد و در این فاصله افراد بسیاری با اظهارنظر یا حتی سکوت های معنادارشان در این خصوص، برگ های رنگارنگی به کارنامه شان اضافه کردند.

حالا و با دستگیری محمد امامی، فضای اجتماعی ایران فصل جدیدی از نسبت گفتمانی اش با طیف موسوم به سلبریتی ها را تجربه خواهد کرد. محمد امامی به عبارتی بزرگ ترین اسپانسر سلبریتی ها در پنج سال گذشته بود و دامن بسیاری از افراد را به پول های مشکوک آلوده کرد. خیلی از هنرپیشه هایی که از امامی پول هایی کلان به عنوان دستمزد دریافت کرده بودند، در مناسبت های مختلف از او و پروژه هایش دفاع کردند و حالا وقت آن می رسد بدون عوض کردن بحث و وانمود کردن به اینکه چنین خبری را نشنیده اند، درباره این مسائل پاسخگو باشند.

ترانه علیدوستی، شهاب حسینی، رضا کیانیان، حمید فرخ نژاد و بسیاری از سلبریتی های دیگر جزء این چهره ها هستند. امروز کار به جایی رسیده که در واکنش به هر صحبتی از طرف این هنرپیشه ها، بلافاصله نام محمد امامی هم مطرح می شود. به طور مثال در همین روزهای اخیر وقتی حمید فرخ نژاد در صفحه شخصی اینستاگرامش مطلب یکی از کانال های جریان سلطنت طلب را راجع به عتبات عالیات منتشر کرد و با واکنش علی علیزاده مواجه شد و کار این دونفر به جدال قلمی در فضای مجازی کشید، علیزاده خطاب به او گفت: «آقای فرخ نژاد؛ شما دوستی عمیق و همکاری حرفه ای و جدی با محمد امامی داشته اید. با او و فرزندانش در کانادا و آمریکا رفت و آمد خانوادگی هم دارید. چرا یک بار یک پست درباره محمد امامی نمی گذارید و به مخاطبان تان حقیقت رابطه تان با محمد امامی را نمی گویید؟

چرا نمی گویید محمد امامی تهیه کننده سریال شهرزاد کسی است که 13 هزار میلیارد تومان از صندوق بازنشستگی فرهنگیان دزدیده است. به همین راحتی. آقای فرخ نژاد. آیا بخشی از پولی که رفیق شما با خیال راحت از 900هزار معلم مستضعف کشور غارت کرد به جیب شما هم رسید؟ شما که اهل شفافیت هستید چرا بعد از پنج سال سکوت یک پست ناقابل درباره محمد امامی و رابطه خودتان با این فرد شفاف سازی نمی کنید؟» چنانکه به نظر می رسد، چهره های مشهوری از قبیل فرخ نژاد، از این به بعد آزادی عمل بسیار کمتری در اظهارنظر راجع به مسائل مختلف خواهند داشت، چراکه بعد از هر نزاع ساده ای بین آنها با اشخاص مختلف، بلافاصله بحث محمد امامی و پول های آلوده به حقوق معلمان بازنشسته هم مطرح می شود، همان پول هایی که دوسال پیش علیدوستی خطاب به نادر فتوره چی می گفت «شما برای گریه گرفتن از جمع، نام حقوق معلمان را روی آن می گذارید.»(1)

پی نوشت: 1)https://newspaper.fdn.ir/?nid=2598&pid=12&type=0

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان