Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان با اشاره به اینکه جداره سازی رودخانه ها از وقوع سیل جلوگیری می کند گفت: به منظور پیشگیری از طغیان و وقوع سیل جداره سازی رودخانه ها با تشکیل کارگروه عملیاتی می شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر مصطفی سالاری صبح امروز پس از بازدید از مناطق سیل زده شهرستان تالش در جلسه مدیریت بحران استان در مرکز استعدادهای درخشان میرزاکوچک روستای کیشه ویشه علیا با قدردانی از حضور به موقع مدیران استانی و شهرستانی در ساعات اولیه وقوع سیل در این شهرستان افزود: با تلاش های مستمری که صورت گرفت خدماتی که دچار وقفه شده بود مجدداً برقرار شد و تشکیل جلسه امروز به دلیل چاره اندیشی برای رفع مشکلات و خسارات ایجاد شده پس از عادی شدن وضعیت و نیز رفع دغدغه ها برای بارش های آینده است.

وی با بیان اینکه رودخانه های استان به ویژه 11 رودخانه شهرستان تالش نیازمند ساماندهی جدی است اظهار داشت: در بستر رودخانه ها انباشت مصالح که به عنوان یک ثروت محسوب می شود باعث طغیان رودخانه ها و ایجاد خسارت به منازل مسکونی و زیرساخت های موجود می شود.

نماینده عالی دولت در گیلان با بیان اینکه در 2 نقطه از 11 رودخانه شهرستان تالش راه اصلی از بستر رودخانه ها عبور می کند گفت: با برداشت مصالح از همان محل می توانیم با ایجاد دیواره از ایجاد خسارت به منازل مسکونی و زیرساخت ها جلوگیری کنیم.

وی با اشاره به اینکه انباشت مصالح که ثروتی برای مردم است برای آنان خسارت ایجاد می کند افزود: برخی مواقع با تصمیمات نادرست و نبود درک کافی از چنین فضایی باعث ضرر و خسارت برای مردم می شویم.

استاندار گیلان تشکیل کارگروهی در شهرستان تالش با مسئولیت فرماندار شهرستان و دبیری آب منطقه ای استان را یکی از مصوبات جلسه امروز عنوان کرد و گفت: دستگاه هایی همچون راهداری، بنیاد مسکن و دستگاه هایی که مرتبط هستند در این کارگروه عضویت دارند و درخصوص ساماندهی رودخانه ها با حضور در محل آن تصمیم گیری و اقدام می کنند.

وی خواستار همکاری مضاعف دستگاه های نظارتی، دادگستری و دادستانی در مسیر این اقدام شد و افزود: حجم برداشت ها در نقطه ای مشخص برای دیواره سازی در زمان تعیین شده از مؤلفه هایی هستند که باید این کارگروه بر آن نظارت و اقدام کند.

دکتر سالاری با بیان اینکه در سیل اخیر بسیاری از مردم و همچنین دستگاه های اجرایی در مسیر رفع مشکلات درگیر بودند گفت: اقداماتی همچون ساماندهی رودخانه ها به منظور جلوگیری از وقوع سیل باعث می شود که در مقاطع بحرانی به زیرساخت های موجود آسیب وارد نشود.

وی با بیان اینکه برآوردهای صورت گرفته از خسارت های سیل اخیر را به دولت گزارش می کنیم و مطالبه ی تأمین اعتبار برای جبران مشکلات را خواهیم داشت افزود: باتوجه به اینکه اعتباراتی که از محل مواد 12 و10 به حوادث اختصاص پیدا می کند جبران تمامی خسارت ها را نمی کند باید از ظرفیت های موجود کمال بهره را در رفع مشکلات ببریم.

نماینده عالی دولت در گیلان اجرای این طرح در شهرستان تالش را الگویی برای شهرستان های دیگر دانست و گفت: در هر بخش از اجرای این طرح که نیازمند تأمین اعتبارات مالی باشد از محل منابع استانی و ملی حمایت می کنیم.

وی با بیان اینکه از توان شهرداری ها و دهیاری ها در اجرای این پروژه استفاده شود گفت: مهمترین اقدامی که می تواند ازوقوع سیل جلوگیری کند جداره سازی در حاشیه رودخانه ها است.

استاندار گیلان ساخت و ساز های غیرمجاز در بستر و حریم رودخانه ها را یکی از علل ایجاد

مشکلات در این مناطق عنوان و خاطر نشان کرد: دستگاه های متولی در این بخش با نظارت دقیق از صدور هرگونه مجوز در این خصوص که تهدیدی برای مردم محسوب می شود جلوگیری کنند.

وی افزود: دهیاری های سراسر استان در مسیر جلوگیری از ساخت و سازهای غیرمجاز با آب منطقه ای استان کمال همکاری را داشته باشند.

وی خاطر نشان کرد: در روستاهای پی سرا و طولارود بالا که مسیر دسترسی به روستا در حریم رودخانه قرار گرفته و آسیب های جدی دیده است توسط اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای بازسازی و در این مسیر اعتبارات مورد نیاز تأمین می شود.

وی ابراز امیدواری کرد ظرف مدت یک ماه آینده با اقدامات اجرایی صورت گرفته در شهرستان تالش شاهد ساماندهی رودخانه ها و تغییر در مشکلات بوجود آمده باشیم.

دکتر سالاری با اشاره به اینکه در فصل بارش قرار داریم گفت: پیش بینی های لازم، تقسیم کار بین دستگاه های اجرایی عضو مدیریت بحران انجام گیرد تا از هرگونه خسارت به زیرساخت ها، منازل مسکونی و تجاری جلوگیری شود.

وی معاونت هماهنگی امور عمرانی را موظف به تهیه کتابچه ای از دستگاه های خدمات رسان موجود در هر شهرستان برای استفاده در مقاطع بحرانی کرد و گفت: فرمانداران و مدیران استانی و شهرستانی در تهیه این کتابچه کمال همکاری را داشته باشند تا در روزهای بحرانی با مشکل مواجه نشویم.

در پایان جلسه مدیریت بحران نماینده عالی دولت در گیلان با حضور در یکی از کلاس های مرکز استعدادهای درخشان میرزاکوچک از 2 دانش آموز ممتاز این مدرسه تجلیل کرد.

دکتر مصطفی سالاری پیش از برگزاری جلسه مدیریت بحران با حضور در روستاهای پی سرا، طولارود بالا، شیخ محله اسالم و از رودخانه های طغیان شده در سیل اخیر در شهر تالش و اسالم نیز بازدید و از نزدیک با مردم این مناطق گفتگو کرد.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان