Monday، 15 July 2024 | دوشنبه، 25 تیر 1403
1 2

گیلانیان : در گیلان شدت بارندگی ها به حدی بود که با جاری شدن سیل ۱۲ شهرستان رشت، تالش، رضوانشهر، صومعه سرا، فومن، شفت، لاهیجان، لنگرود، املش، رودسر، آستارا و ماسال دچار آسیب جدی شدند.

بارش شدید باران که از صبح جمعه (13 مهر) در استان های گیلان و مازندارن آغاز شد و در عصر جمعه و بامداد شنبه به اوج خود رسید موجب بروز سیل در این استان ها و ایجاد خسارات فراوان شد.

در گیلان شدت بارندگی ها به حدی بود که با جاری شدن سیل 12 شهرستان رشت، تالش، رضوانشهر، صومعه سرا، فومن، شفت، لاهیجان، لنگرود، املش، رودسر، آستارا و ماسال دچار آسیب جدی شدند.

گرچه امروز از شدت بارندگی ها کاسته شده اما سامانه بارشی تا ظهر امروز (یکشنبه 15 مهر) در استان وجود دارد و همین عامل موجب کندی خدمات رسانی و ترمیم زیرساخت ها شده است.

طبق اعلام جمعیت هلال احمر، این جمعیت در چند روز اخیر  به 400 خانوار آسیب دیده در سیلاب امدادرسانی کرده و 65 تیم جمعیت هلال احمر با 47 خودروی کمک دار، آمبولانس و سه قایق جی مینی در حال امداد رسانی به آسیب دیده گان هستند.

شدت بارش ها موجب انسداد 34 محور مواصلاتی و قطع شدن آب آشامیدنی حدود 11 هزار خانوار در 69 روستای گیلان شد ضمن اینکه چهار پل نیز بر اثر وقوع سیل به طور کامل تخریب شد.

طغیان رودخانه ها و جاری شدن سیلاب از جنگل ها به سمت جلگه موجب آبگرفتگی شدید مناطق شهری و محاصره روستاها در سیلاب شد و امدادرسانی ها همچنان ادامه دارد تا وضعیت زندگی مردم به حالت عادی برگردد.

گرچه استاندار گیلان اعلام کرده که سیل اخیر تلفات جانی نداشته است اما مدیرعامل هلال احمر گیلان گفت: در اثر سقوط یک دستگاه خودرو پژو 206 در رودخانه حویق تالش دو نفر فوت و جستجو جهت یک نفر مفقودی حادثه توسط نجاتگران این شهرستان ادامه دارد.

شهرستان رودسر با 177میلیمتر باران در بازه زمان 90 دقیقه در رودسر بود و تا صبح روز شنبه مجموع این بارندگی ها به 301 میلیمتر در این شهر رسید که بیشترین میزان بارندگی در بین استان های شمالی کشور در این روز شد.

استاندار گیلان با اشاره به قطعی آب و گاز در برخی نقاط تصریح کرد: با توجه به اینکه حجم بالای آب اجازه انجام عملیات ترمیم و بازسازی لوله های آب و گاز تخریب شده را نمی دهد، به نظر می رسد از امروز  با فروکش کردن آب این امکان فراهم شود.

وی در رابطه با خسارت ناشی از سیل نیز گفت: برآورد دقیقی از میزان خسارت ها وجود ندارد و تا چند روز آینده رقم دقیق اعلام می شود.

در فومن و شفت نیز شدت بارندگی ها به حدی بود که موجب تخریب پل ورودی قلعه رودخان شده و تردد به این مکان را غیرممکن ساخت.

حجت الاسلام افتخاری، نماینده مردم قومن و شفت در مجلس با بیان اینکه گیلان استانی پربارش و نیازمند احداث سدهای لاستیک و مخزنی است گفت: با تصویب احداث سد در استان فعالان به ظاهر دغدغه مند محیط زیست غافل از بارش های شدید، علم مخالفت بلند می کنند که سد موجب از بین رفتن گونه های گیاهی و جانوری می شود حال این افراد کجا هستند تا پاسخگوی این حجم از خسارات باشند.

وی با بیان اینکه احداث سد بر رودخانه های مانند سد لاسک از وقوع سیل جلوگیری می کند تاکید کرد: اگر احداث سد لاسک به تعویق نمی افتاد شاهد این حجم خسارات در فومن و شفت نبودیم.

اما دلیل اصلی طغیان رودخانه ها چیست؟ برای جبران خسارت جاده ها، پل ها و اراضی کشاورزی و ماحصل زندگی مردم چه باید کرد؟ به راستی چه کسی پاسخگوی سهل انگاری ها و خسارات وارده به مردمی است که در رده بیکارترین استان های کشور بوده و با کشاورزی امرار و معاش می کنند؟

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان