Tuesday، 16 July 2024 | سه شنبه، 26 تیر 1403
1 2

گیلانیان : سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان با اشاره به اینکه خسارات سیلاب به تأسیسات زیربنایی استان چشمگیر است گفت: ۱۲ شهرستان گیلان متأثر از سیلاب اخیر هستند.

علی اوسط اکبری مقدم صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بارش بسیار شدید باران و در پی آن جاری شدن سیل خسارات بسیار چشمگیری را به تأسیسات زیربنایی استان گیلان در مناطق شهری و روستایی 12 شهرستان وارد کرده است.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان ابراز داشت: بارندگی های شدید روزهای اخیر مشکلات بسیار زیاد و عدیده ای را در استان به وجود آورد به طوری که با طغیان گسترده رودخانه ها، آبگرفتگی معابر و تخریب بسیاری از امکانات زیربنایی استان بودیم.

اکبری مقدم به برخی از حوزه های خسارت دیده اشاره کرد و بیان داشت: این آسیب ها بیشتر در حوزه تأسیسات آبرسانی، خطوط انتقال برق، شبکه گازرسانی، راه های دسترسی و خطوط مواصلاتی و تخریب ابنیه ها و پل های موجود در بسیاری از شهرستان های گیلان است.

وی در مورد میزان دقیق خسارت های وارده و ارزش ریالی آن نیز عنوان کرد: در حال حاضر فرمانداری ها در حال بررسی دقیق خسارت های وارده هستند و به محض تهیه گزارش نهایی آن ارزش ریالی خسارات اطلاع رسانی و نسبت به بازسازی فوری آن ها اقدامات لازمه آغاز می شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان خاطرنشان کرد: طغیان رودخانه ها در اغلب شهرستان های گیلان آسیب های چشمگیری را به تأسیسات زیربنایی وارد کرد که بیشتر خسارت های وارده در شهرستان های فومن، تالش، املش و رودسر گزارش شده است.

اکبری مقدم به تخریب ابنیه ها و پل های ارتباطی اشاره کرد و گفت: تخریب دو دهنه پل بزرگ در املش که راه ارتباطی بین شهرها را برقرار می کرد و تخریب دو دهنه پل در شهرستان فومن که یکی از آن ها در مسیر گردشگری قلعه رودخان واقع شده بود از جمله این آسیب ها است.

وی در مورد وضعیت شهرستان تالش پس از وقوع دو سیلاب متوالی نیز تصریح کرد: با توجه به اینکه مدت زیادی از سیل گذشته در تالش نمی گذرد بارندگی های اخیر و طغیان رودخانه ها در دو روز گذشته به حجم آسیب ها و خسارت های وارده به تأسیسات زیربنایی آن افزود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان عنوان کرد: با توجه به پیش بینی های هواشناسی و برگزاری جلسات ستاد مدیریت بحران در شهرستان های مختلف گیلان تمامی دستگاه های فنی و اجرایی با ماشین آلات لازمه در آماده باش کامل قرار گرفته بودند.

اکبری مقدم با بیان اینکه بخش خصوصی نیز در کنار دستگاه های اجرایی دولتی مشغول خدمات رسانی به مردم هستند افزود: استاندار گیلان در چند روزه اخیر از نقاط مختلف استان بازدید به عمل آوردند و در این راستا جهت خدمات رسانی به مردم دستورات لازم را صادر کردند.

وی تخریب برخی منازل مسکونی، ایجاد خسارت به آنان و آبگرفتگی خانه ها را مورد اشاره قرار داد و گفت: نیروهای جمعیت هلال احمر در صحنه حاضر بودند و در قالب 325 امدادگر و 65 تیم عملیاتی خدمات ویژه را به 541 خانوار آسیب دیده ارائه کردند.

سرپرست معاونت هماهنگی و امور عمرانی استانداری گیلان تصریح کرد : تعدادی از خانوارهای محاصره شده در سیل به مکان های امن انتقال داده شدند و در حال حاضر نیز نیروهای جمعیت هلال احمر گیلان به همراه نیروهای راهداری در نقاط حادثه دیده استان مستقر هستند.

اکبری مقدم از قطع شدن 34 محور ارتباطی روستایی و خطوط مواصلاتی در گیلان سخن گفت و بیان داشت: با تلاش نیروهای راهداری و مشارکت بخش خصوصی هم اینک راه ارتباطی بسیاری از روستاها بازگشایی شده و تنها 5 محور به صورت نیمه مسدود باقی مانده است.

وی سایر محورهای مواصلاتی که در جریان سیل دچار آسیب دیدگی شدند را برشمرد و اظهار داشت: محور پونل به خلخال به علت تخریب دو دهنه پل کاملاً مسدود است و محور فومن به سمت قلعه رودخان نیز به علت تخریب دو دهنه پل امکان تردد با وسیله نقلیه را ندارد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان تصریح کرد: به علت جاری شدن سیل به بیش از 15 کیلومتر از خطوط آبرسانی روستایی در سطح 70 روستا آسیب جدی وارد شد که با همت نیروهای آبفار استان مشکل قطع آب شرب 60 روستا به طور کامل حل شد.

اکبری مقدم با بیان اینکه نیروهای شرکت آبفار استان همچنان برای رفع مشکلات در تلاش هستند افزود: در حال حاضر 10 روستا در شهرستان های مختلف گیلان به علت تخریب چشمه ها با قطع آب شرب خود مواجه هستند که در تلاشیم مشکل آن ها را تا ساعات آینده برطرف کنیم.

وی از قطع گاز هزار و 400 خانوار در سطح 12 شهرستان استان گیلان خبر داد و بیان داشت: با تلاش پرسنل شرک گاز استان گیلان جریان گاز 800 خانوار سیل زده در شهرستان های مختلف وصل شد و مشکل مابقی خانوارها نیز حداکثر تا 24 ساعت آینده برطرف می شود.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان اظهار داشت: با توجه به حضور مستمر دستگاه های اجرایی و خدماتی و همکاری بخش خصوصی پیش بینی می شود تا چند روز آینده وضعیت استان گیلان به ویژه در مناطق آسیب دیده از سیل به حالت عادی خود بازگردد.

اکبری مقدم بازسازی پل های تخریب شده را زمان بر اعلام کرد و گفت: با بازدیدی که استاندار گیلان از نقاط مختلف سیل زده استان داشتند دستورات لازم جهت ترک تشریفات اداری برای بازسازی پل های تخریب شده صادر شد که عملیات اجرایی آن ها پس از تأمین اعتبار بلافاصله آغاز می شود.

وی با تأکید بر اینکه بیشتر خسارات وارده به خطوط انتقال آب و گاز استان گیلان وارد شده است افزود: از جمله دلایل مهم این قضیه می توان به عدم برنامه ریزی بلند مدت، لایروبی نکردن رودخانه ها و انهار، کمبود اعتبارات، نبود ماشین آلات و دستگاه های ویژه لایروبی اشاره کرد.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری گیلان خاطرنشان کرد: احیای آب بندان ها و لایروبی رودخانه های سطح استان گیلان دو اولویت بسیار مهم استان هستند که باید هر چه سریع تر نسبت به انجام عملیات اجرایی آن ها توسط دستگاه های مسئول و ذیربط اقدام شود.

همرسانی کنید:
برچسب‎ها : تیتر اول 1

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان