Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان به گزارش صراط : براساس بخشنامه بانک کشاورزی، در صورتی که اشخاص حقیقی و حقوقی در لیست تحریم های سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، وزارت امور خارجه و خزانه داری آمریکا قرار داشته باشند، امکان ارائه خدمات بانکی به آنها وجود ندارد.

با وجود اینکه همواره تحریم داخلی نهادهای و اشخاص حقیقی و حقوقی داخلی به عنوان خطوط قرمز کشور عنوان شده است، اداره کل مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک کشاورزی بر اساس لیست اعلامی بانک مرکزی در بخشنامه ای به شعب و ادارات مربوطه، آنها را ملزم به اخذ استعلام از سامانه اشخاص و کالاهای تحریمی کرده است.

در اطلاعیه ۱۹۶۸ اداره کل مبارزه با پولشویی و تطبیق بانک کشاورزی که در تاریخ هشتم خرداد ماه 96 ابلاغ شده، آمده است:

موضوع: اخذ استعلام از سامانه اشخاص و کالاهای تحریمی 

در راستای الزام نهادهای ناظر داخلی و بین المللی در خصوص رعایت قوانین و مقررات مبارزه با پولشویی و تأمین مالی تروریسم و به تبع آن ممنوعیت ارائه خدمات مالی به کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی و گروه های تحریمی، ممنوعیت واردات/ صادرات کالاهای تحریمی و همچنین عدم استفاده از شرکت های تحریمی حمل ونقل کالا، طبق لیست اعلامی از سوی سازمان های بین المللی (نظیر سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، وزارت امور خارجه آمریکا، خزانه داری آمریکا و ...) و کلیه لیست های تحریمی اعلامی از سوی بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، سامانه استعلام اشخاص و کالاهای تحریمی به آدرس https://snc.bki.ir  برای همکاران ذی مدخل در واحدها/ باجه های ارزی شعب بانک از طریق شبکه دوم (سامانه های غیرمالی) قابل دسترس می باشد. در این راستا ضروری است:

کلیه واحدها/ باجه های ارزی شعب بانک از تاریخ دریافت این اطلاعیه هنگام ارائه خدمات پایه ای و غیرپایه ای ارزی به مشتریان، نسبت به اخذ استعلام موارد مذکور از سامانه موصوف اقدام و در صورت تحریمی نبودن خریدار/ فروشنده، کالای مورد معامله و همچنین شرکت حمل ونقل کالای موضوع معامله، با اخذ نسخه چاپی از اطلاعات ارائه شده و بایگانی آن در پرونده مشتری، نسبت به ارائه خدمات درخواستی اقدام و در صورت تحریمی بودن اشخاص و یا کالاهای مندرج در Proforma Invoice، دلایل عدم امکان ارائه خدمات به مشتری را به ایشان اعلام نمایند. بدیهی است به دلیل مشخص نبودن نام شرکت حمل ونقل کننده کالا در هنگام صدور حواله ارزی و یا گشایش اعتبار اسنادی وارداتی، بررسی تحریمی بودن شرکت حمل کننده کالا پس از دریافت اسناد حمل کالا، ضروری می باشد.

مسئولیت حسن اجرای اطلاعیه مذکور در سطح استان ها با مدیریت محترم شعب بانک در استان و در سطح شعب با رؤسای محترم شعب و مسئولین محترم واحدها/ باجه های ارزی می باشد.

به گزارش فارس، اجرای این بخشنامه به روشنی انتقال و تسرّی تحریم ها به داخل کشور را نشان می دهد. به عبارت دیگر یک خودتحریمی گسترده در درون اقتصاد ایران از سال گذشته آغاز شده است.

با تصویب لوایح مرتبط با FATF مانند لایحه الحاق به کنوانسیون بین المللی مقابله با تامین مالی تروریسم (CFT)، لایحه الحاق به کنوانسیون پالرمو و اجرای قوانین و ضوابط FATF، همه بانک ها ملزم به رعایت این چارچوب ها خواهند بود و از طرف دیگر برای نهادهای خارجی ازجمله خزانه داری آمریکا امکان رصد فعالیت نهادها و اشخاص تحریمی _ با توجه به ارائه اطلاعات مالی و بانکی به نهادهای بین المللی_ بیشتر خواهد بود. بنابراین با تصویب این لوایح قطعا الزام به اجرای تحریم های خارجی بیشتر خواهد شد و دامنه تحریم ها به راحتی به داخل کشور منتقل می شود.

هر چند که وزیر اقتصاد دولت یازدهم برخلاف قانون اساسی، قبل از بررسی و تصویب مجلس، اکشن پلن(برنامه اجرایی) ایران برای الحاق به گروه ویژه اقدام مالی (FATF) را امضاء کرده  است، اما همچنان موافقان اینگونه لوایح فرصت دارند، نتایج موافقت خود با این کنوانسیون ها را بررسی کنند تا ناآگاهانه و یا عامدانه کشور در مسیری قرار ندهند که راه بازگشتی برای آن وجود نداشته باشد.

بانک های ایران مجری تحریم های آمریکا شدند + سند

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان