Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2
گیلانیان : فرمانده دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خامنه ای با اشاره به حرکت نیروی دریایی ایران بر لبه تکنولوژی دنیا گفت: روزبه روز وضعیت تجهیزات نیروی دریایی سپاه روزآمد شده و امروز بالاترین تکنولوژی قایق های تندرو در خدمت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی است.
سردار حسینعلی زمانی صبح امروز در مراسم گرامیداشت روز ملی دریایی سپاه اظهار کرد: نیروی دریایی سپاه از بدو صدور دستور امام خمینی (ره) مبنی بر تشکیل نیروی زمینی، هوایی و دریایی سپاه در 26 شهریور سال 64 فعالیت های عملیاتی بزرگی ایجاد کرد که مقابله رویاروی با آمریکا در خلیج فارس یکی از نقاط عطف آن بود.

وی با اشاره به تسهیلات موجود در نیروی دریایی سپاه برای مقابله با تسلط نیروهای آمریکایی در سال 64 گفت: در این عملیات، یک ناو تیم شامل سه فروند قایق ابتدایی در برابر یک ناوگروه هواپیمابر آمریکایی ایستادند و باشهامت هرچه تمام تر ضربه ای اساسی به هیمنه آمریکا در خلیج فارس زدند.

فرمانده دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خامنه ای با اشاره به بازتاب اقدامات نیروی دریایی سپاه در داخل و خارج کشور افزود: در دفاع مقدس بخشی از سپاه به فعالیت های دریایی مشغول شد و در عملیات هایی هم چون بدر، خیبر و والفجر 8 که محور کاملاً دریایی داشت به فرمان امام (ره) تحت عنوان نیروی دریایی به کار خود ادامه داد.

زمانی با اشاره به فعالیت های خاص نیروی دریایی در دفاع مقدس تصریح کرد: پس از عملیات والفجر 8 حضور آمریکایی ها در آب های ایران شدت یافت، چراکه نیروهای آمریکایی منطقه خلیج فارس را قلب زمین می نامیدند و سپاه که زیر بار هیمنه آمریکایی ها نمی رفت شروع به عملیات مقابله به مثل در مناطق دریایی خلیج فارس کرد.

وی با اشاره به تلاش نیروهای دریایی آمریکا با همکاری صدام برای حمله به شاهرگ های نفتی ایران در دوران دفاع مقدس بیان کرد: بروز قدرت نیروی دریایی سپاه در همین زمان شدت گرفت و موازنه در این زمان بر عکس شد و نیروهای دریایی ایران در مقابله یک اصابت گلوله نیروهای آمریکایی حملات بیشتری می کردند.

فرمانده دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خامنه ای با بیان تفاوت های فعالیت نیروی دریایی سپاه با دیگر رسته ها گفت: وضعیتی که پس از انقلاب اسلامی برای کشور ایجاد شد نشان داد که تسهیلات ما برای سیادت دریایی کشور کفایت نمی کرد و ما نیاز به تجهیزاتی داشتیم که با تجهیزات دشمن همگام نبوده و بومی کشور خودمان باشد.

زمانی با اذعان به حرکت نیروی دریایی ایران بر لبه تکنولوژی دنیا افزود: تجارب ما، تئوری جدیدی درنبرد دریایی بنیان گذارد و تماس اجباری با نیروهای آمریکایی موجب شد تجهیزات خود را در نبرد دریا بومی و به روز کنیم و روزبه روز وضعیت تجهیزات نیروی دریایی سپاه روزآمد شده و اکنون بالاترین تکنولوژی قایق های تندرو در خدمت نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.

وی با اشاره به تقلید الگوی شناور تندروی ایران توسط آمریکا بیان کرد: استفاده از این تجهیزات مستلزم نیروی انسانی ماهر است که اقتدار و مهارت و جان برکف بودن نیروهای جمهوری اسلامی، نیروی دریایی سپاه را به چنین اقتداری در منطقه رسانده است.

فرمانده دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خامنه ای با تأکید بر راهبرد نیروی دریایی سپاه در مقابله با تهدیدات خارجی گفت: تهدیدات نیروی دریایی آمریکا بیشتر تهدیدات ژورنالیستی است و نیروهای آمریکایی بیشتر در تلاش اند تا درگیری کمتری با نیروهای جمهوری اسلامی داشته باشند.

زمانی ایران را جزیره ثبات و آرامش در منطقه عنوان کرد و افزود: در وضعیت متلاطمی که کشورهای منطقه به سر می برند، جمهوری اسلامی اقتدار خود را حفظ کرده و این اقتدار مرهون اعمال سیاست قرآنی است که تاکنون نمود آیه «واعدو لهم مستطعتم من قوه» را برای جهان به نمایش گذاشته و اقتدار نیروهای مسلح است که حفظ این قدرت و ثبات در منطقه را موجب می شود.

وی نیروی دریایی را نیرویی تجهیز محور دانست و تصریح کرد: باید تجهیزات با فناوری پیچیده نیروی دریایی دائماً به روز شوند و برای استفاده به متخصصان کارآمد نیاز دارد در این راستا ارتباط تنگاتنگی بین نیروی دریایی ارتش و سپاه وجود دارد البته در علوم پایه اشتراکات زیادی داریم و از اساتید مشترکی استفاده می کنیم اما بخشی از آموزش های کاربردی تخصصی است.

فرمانده دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خامنه ای با بیان اینکه تفکر نیروی دریایی سپاه تفکری جدید است گفت: مهم ترین فعالیت های نیروی دریایی سپاه آموزش تجهیزات خاص نیروی دریایی سپاه است و در کنار این اقدامات پروژه های پژوهشی درزمینهٔ تبدیل تجارب و توسعه فناوری نیز در قالب مربیانی که دائماً در حال به روزرسانی علم و دانش تجهیزات دریایی هستند تحقق پیدا می کند.

زمانی با اشاره به مقاطع مختلف تحصیلی در دانشگاه دریایی سپاه افزود: این دانشگاه با نیازسنجی رسته های مختلف نیروی دریایی سپاه در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و از سه طریق از میان اعضای سپاه با مقطع دیپلم، دانش آموختگان رشته های موردنیاز دانشگاه های کشور و اعضای نیروی دریایی سپاه برای ارتقای سطح علوم دانشجو می پذیرد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان