Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفت: ۲۰ درصد از جمعیت استان گیلان دارای اختلالات روانی جدی هستند که نیازمند خدمات روانپزشکی هستند.

محمد عباسی صبح امروز در همایش سلامت روان در رشت اظهار داشت: هر ساله مراسمات هفته سلامت روان از دهم اکتبر آغاز می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر لزوم اجرای برنامه های هفته سلامت روان با محوریت نوجوانان و جوانان افزود: در این هفته، نقش شادی و نشاط بر جوانان، تاثیرات فضای مجازی، مسئله خودمراقبتی و نقش معنویت در ایجاد سلامت روان مورد بررسی قرار می گیرد.

عباسی جوانان و نوجوانان را سرمایه های اصلی کشور دانست و با اشاره به اجرای برنامه های هفته سلامت روان از سال 1365 خاطرنشان کرد: ارائه خدمات سلامت روان به عموم مردم یکی از اهداف اجرای این برنامه ها است.

وی ارائه خدمات سلامت روان متناسب با فرهنگی اجتماعی را یکی دیگر از اهداف برگزاری هفته سلامت روان دانست و ابراز داشت: امروز اقدامات کمی در راستای ایجاد سلامت روان در جامعه انجام می شود.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تاکید بر لزوم افزایش آگاهی مردم نسبت به مهارت های بهداشت روان تصریح کرد: اجرای برنامه های هفته سلامت روان نیازمند جذب مشارکت مردمی است اما متاسفانه در این زمینه موفق نبودیم.

عباسی با بیان اینکه افرادی در فضای مجازی و حقیقی در تلاش هستند تا اقدامات درمانی دانشگاه علوم پزشکی را زیر سوال ببرند اظهار داشت: چنین افرادی حتی در سخنرانی هایشان انجام واکسیناسیون را زیر سوال می برند.

وی با اعلام اینکه به ازای هر پنجاه هزار نفر یک کارشناس سلامت روان در استان گیلان وجود دارد خاطرنشان کرد: 20 درصد از جمعیت استان گیلان دارای اختلالات روانی جدی هستند که نیازمند خدمات روانپزشکی هستند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان بیماری های روانی را جزء بیماری های غیرواگیر دانست و ابراز داشت: عدم رسیدگی به وضعیت افرادی که مشکلات روانی دارند برای دیگران مشکل ساز می شود.

عباسی با اعلام اینکه 500 هزار نفر در گیلان دارای مشکلات روانی هستند عنوان داشت: مسئولان سیاسی و اجتماعی کشور به خوبی به وضعیت این افراد رسیدگی نمی کنند اما با مشکلات آن گریبانگیر هستند.

وی با تاکید بر لزوم جذب مشارکت های عمومی در راستای کاهش مشکلات روانی در جامعه گفت: اجرای طرح سلامت در سال 92 فرصتی را برای اجرای برنامه های مناسب در راستای ایجاد سلامت روان به وجود آورد اما استان گیلان از این فرصت استفاده نکرد.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با اعلام اینکه کارهای اجتماعی را نمی توان صرفاً با توان دولتی انجام داد تصریح کرد: باید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد در راستای اجرای برنامه های سلامت روان استفاده کنیم./ منبع : تسنیم

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان