Friday، 19 July 2024 | جمعه، 29 تیر 1403
1 2

گاهی عده ای مسائل و مشکلات کشور را به گردن خارجی ها می اندازند، در حالی که باید مشکل را هر کسی از خودش شروع و صادقانه با مشکلات برخورد کند. صادقانه این است که هر کس سهم خود را در مشکلات بپذیرد، اگر دنبال سرچشمه های مشکلات برویم، این مشکلات پیش نمی آید.

پیش از ظهر امروز، آیت الله ناصر مکارم شیرازی در جلسه درس خارج فقه خود که در مسجد اعظم برگزار شد، با نقل حدیثی اعتقادی از پیامبر اکرم (ص) اظهار داشت: بر اساس این حدیث، درباره ذات خداوند نباید فکر کرد، چون انسان به جایی نمی رسد و هر چه آدمی می تواند باید در مورد مصنوعات خدا تفکر کند، بهتر است.

به گزارش «تابناک»؛ وی با بیان مشکلات جاری کشور ابراز کرد: این مشکلات پیچیده هستند، در درجه اول مشکل گرانی وحشتناک در جامعه است که به تعبیر برخی کمر جامعه را شکسته است؛ عده ای برای مخارج درمان و تحصیل مانده اند، در اینجا می خواهند مشکل را گردن دیگری بیندازندف در حالی که هم مردم و هم دولت در مشکلات گرانی سهم دارند.

استاد برجسته حوزه علمیه قم ادامه داد: معلوم می شود دولت در بالا و پایین رفتن بازار ارز نقش دارد. مسئولان باید مشکلات را به مردم صادقانه بگویند. از طرفی می بینیم تا دلار بالا می رود عده ای به صف می ایستند که ارز و دلار یا طلا خریداری کنند، عده ای هم احتکار می کنند، سه هزار انبار احتکاری در کشور پیدا شده که جای تأمل دارد.

این مرجع تقلید با تأکید بر اینکه دولت بدون شک در مشکل گرانی بی تقصیر نیست، تصریح کرد: ابتدا بازار اولیه، بعد ثانویه و حالا هم بازار ثالثه درسته کرده اند تا مبادا دلار از 10 هزار تومان پایین تر بیاید؛ مشخص است که خودشان در این قضیه نقش دارند.

آیت الله مکارم شیرازی با بیان راه های برخورد با محتکران اظهار داشت: دولت باید این کالاهای احتکاری را آزاد کند. پلمب فایده ای ندارد، حکم شرعی این است، در صورتی که کالایی احتکار می شود، دولت درب انبارها را باز کرده و به قیمت عادلانه در اختیار مردم قرار دهند.

مرجع تقلید شیعیان خاطرنشان کرد: گاهی عده ای مسائل و مشکلات کشور را به گردن خارجی ها می اندازند، در حالی که باید مشکل را هر کسی از خودش شروع کند و باید صادقانه با مشکلات برخورد کرد. صادقانه این است که هر کس سهم خود را در مشکلات بپذیرد. اگر دنبال سرچشمه های مشکلات برویم، این مشکلات پیش نمی آید، امیدواریم این وضع را پشت سر بگذاریم و همان گونه که در دستورهای شرع آمده، عیوب خود را بررسی و در رفع آن ها تلاش کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان