Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2

گیلانیان : مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار با بیان اینکه آفت مگس زیتون از بین رفتنی نیست گفت: کشاورزان باید نسبت به جمع آوری میوه های بیمار اقدام کنند و شخم زمستانه انجام دهند تا در سال های آتی به این مشکل دچار نشوند.

به گزارش خبرگزاری فارس از رودبار، پورخانعلی امروز در جمع خبرنگاران این شهرستان اظهار کرد: رودبار سطحی بالغ بر هشت هزار و ۷۹۰ هکتار باغ زیتون دارد که حدود دو هزار هکتار از آن در روستاهای هم جوار رودبار قرار دارد.

وی با بیان اینکه به ۲۸ ایستگاه در خصوص آفت مگس زیتون پیش آگاهی داده شد گفت: هر پنج روز یک بار مشکلات باغات رصد شده و آسیب های ناشی از آفت مگس زیتون پیگیری می شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار با بیان اینکه در سنوات گذشته سم پاشی هایی در باغات زیتون برای مقابله با آفت مگس انجام شد افزود: از ۱۵ مردادماه امسال به دلیل خنکی هوا، آفت مگس زیتون شدت پیدا کرد و اطلاع رسانی های جهاد موجب شد کشاورزان زیتون خود را به موقع و سالم برداشت کنند.

پورخانعلی با بیان اینکه برخی باغات زیتون رودبار قدمت ۱۰۰ ساله دارند تصریح کرد: این باغ ها که درخت های زیتونی با قدمتی بیش از ۱۰۰ سال دارند به دلیل نداشتن عملکرد خوب و توجیه اقتصادی و داشتن شیب زیاد مشکل ساز شده اند.

وی با اذعان به اینکه مگس زیتون از بین رفتنی نیست گفت: کشاورزان به پشتوانه دولتمردان می توانند آفت مگس زیتون را با مدیریت کنترل کنند.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رودبار با بیان اینکه باغ های مدرن بین سه تا پنج تن برداشت زیتون دارند افزود: از سال ۸۳ آفت مگس زیتون وارد باغ ها شده و در حال حاضر سم پاشی، سم پروتئین و کارت زرد برای مقابله با آفت مگس استفاده می شود.

پورخانعلی از اصلاح نژاد برخی گونه های زیتون خبر داد و بیان کرد: جوان سازی باغات زیتون از برنامه های جهاد است و با بودجه ای بالغ بر ۸۰۰ میلیون بر آنیم تا باغ هایی که توجیه اقتصادی ندارند جوان سازی کنیم.

وی با اشاره به راه کارهای پیشگیری از آفت مگس زیتون گفت: کشاورزان باید نسبت به جمع آوری میوه های بیمار اقدام کنند و شخم زمستانه انجام دهند تا در سال های آتی به این مشکل دچار نشوند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان