Tuesday، 23 July 2024 | سه شنبه، 02 مرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان گفت:ساماندهی رودخانه های در کاهش آثار سیل استان اثرگذار است.

کاظم لطفی با بیان اینکه حریم رودخانه ها براساس مسیر و دبی ورودی آب بین 10تا90 متر متغیر است، گفت: اغلب واحدهای مسکونی که در جریان سیل اخیر آسیب دیدند، در حریم رودخانه های استان قرار داشتند.

وی افزود: سالانه بطور میانگین 3 هزار متقاضی قبل از ساخت و ساز، برای تعیین حریم رودخانه ها به شرکت آب منطقه ای مراجعه می کنند، اما با وجود سخت گیری ها و نظارت ها در حاشیه رودخانه ها و انهار، مشاهده می شود که بدون توجه به حریم رودخانه، ساخت و ساز می کنند.

وی با اشاره به اینکه این شرکت با دیواره بندی و لایروبی و اعطای موافقت برداشت اصولی شن و ماسه، سعی در جلوگیری از فرسایش خاک و تسهیل جریان آب رودخانه ها دارد، ادامه داد: سالانه افزون بر اعلام موافقت اصولی برداشت شن و ماسه از بستر 200 کیلومتر رودخانه، در 700 کیلومتر از مسیرهای مستعد وقوع سیلاب رودخانه های استان هم لایروبی و سازه ها و دیواره های نگهدارنده ایجاد می شود.

لطفی گفت:رودخانه ها همیشه در مسیر خود در جریانند و این آدمها هستند که با دست اندازی به طبیعت و بعضا تجاوز به حریم این شاهرگ های حیات، باعث شدت آثار مخرب سیل می شوند.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای گیلان اگرچه ساماندهی رودخانه ها را در کاهش آثار سیل اثرگذار می داند اما در عین حال معتقد است بر اساس روال طبیعی رودخانه ها پس از چند سال که بازه آن قراردادی نیست، باید مسیر خود را پاکسازی کنند و وقوع سیل پدیده طبیعی و اجتناب ناپذیر است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان