Sunday، 21 July 2024 | یکشنبه، 31 تیر 1403
1 2
 

گیلانیان : رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان گفت: طبق بررسی پرونده های قضایی موجود در حوزه پلیس فتا گیلان ۴۸ درصد بزهکاران اینترنتی استان تحصیلات عالی دارند.

سرهنگ ایرج محمدخانی صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: طبق بررسی های انجام شده پلیس فتا گیلان در نیمه نخست امسال 48 درصد بزهکاران اینترنتی استان تحصیلات عالی داشته اند و 45 درصد این جرایم نیز در پیام رسان های خارجی اتفاق افتاده است.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان عنوان کرد: نتایج آمارها و بررسی پرونده های قضایی موجود در حوزه پلیس فتا گیلان نشان می دهد در نیمه نخست امسال و در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته آمار جرایم فضای مجازی در این استان حدود 5 درصد افزایش پیدا کرده است.

محمد خانی با بیان اینکه 45 درصد جرایم سایبری گیلان در شش ماه نخست امسال در پیام رسان های خارجی اتفاق افتاده است افزود: بررسی ها نشان می دهد 48 درصد بزهکارانی که در شش ماه نخست امسال شناسایی و به دستگاه قضایی گیلان معرفی شده اند دارای تحصیلات عالی هستند.

وی مهم ترین جرایم اینترنتی که در گیلان رخ می دهد را برشمرد و خاطرنشان کرد: هتک حیثیت، نشر اکاذیب، برداشت اینترنتی از حساب بانکی اشخاص، سرقت، کلاهبرداری های مرتبط با رایانه، قماربازی، مزاحمت اینترنتی، تهدید و اخاذی از جمله مهم ترین این جرایم در شش ماهه نخست امسال هستند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان در مورد شناسایی و تحویل مجرمان به دستگاه قضایی استان نیز عنوان کرد: در نیمه نخست امسال 57 درصد پرونده های حوزه پلیس فتا گیلان با تلاش کارآگاهان این حوزه به شناسایی مجرمان و تحویل آنان به مقامات قضایی استان ختم شد.

محمد خانی از شناسایی تعداد بسیار زیادی از بزهکاران سایبری در گیلان خبر داد و تصریح کرد: در شش ماهه نخست امسال 57 درصد مجرمان سایبری که در استان گیلان توسط پلیس فتا شناسایی و به دستگاه قضایی معرفی شده اند را مردان و 43 درصد دیگر را زنان تشکیل می دهند.

وی میانگین سنی بزهکاران اینترنتی دستگیر شده در گیلان را بین 18 تا 35 سال ذکر کرد و اظهار داشت: در شش ماهه نخست امسال هتک حیثیت و نشر اکاذیب از عمده ترین جرایم سایبری بوده است که مجرمان آن ها توسط کارشناسان و کارآگاهان پلیس فتا گیلان شناسایی شده اند.

رئیس پلیس فتا فرماندهی انتظامی استان گیلان ضمن توصیه به شهروندان و کاربران اینترنتی ابراز داشت: برای جلوگیری از وقوع جرایم اینترنتی، شهروندان گیلانی باید به مواردی نظیر نصب پیام رسان داخلی، دقت در دوستی های مجازی و اطلاع رسانی هر گونه رفتار مجرمانه به پلیس فتا اقدام کنند.

محمد خانی با تأکید بر اینکه قانونگذار برای جرایم سایبری مجازات های معینی را در نظر گرفته است گفت: به طور مثال هتک حیثیت و نشر اکاذیب از جمله مهم ترین جرایم سایبری هستند که در گیلان اتفاق می افتند و قانونگذار برای آن علاوه بر جزای نقدی مجازات حبس را نیز اعمال می کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان