Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرعامل شستا به اعمال نفوذهای همراه با نقشه هماهنگ شده برخی افراد اشاره کرده و گفت: در یکی از پرونده های ما؛ مدیر حقوقی شرکت را مورد ضرب و شتم قرار دادند. فیلم این حمله موجود است و کاملا واضح است که چاقو زیر گلوی این مدیر گذاشتند و تهدید کردند که چک ها را پس بدهید تا کاری با شما نداشته باشیم.

محمد رضوانی فر (مدیرعامل شستا) با بیان این مطلب که صحبت هایی که من مطرح می کنم و گزارش ها و پرونده هایی که بیان می شود، تاکنون در هیچ کجا مطرح نشده است و من تصمیم دارم برای اولین بار در ایلنا آنها را مطرح کنم زیرا این رسانه جایگاه ویژه ای در فضای اطلاع رسانی کشور دارد و با توجه به ماهیت کارگری آن لازم دیدم که اولین گزارش خود را در این رسانه مطرح کنم، به شرح برنامه های شستا و بورسی شدن آن پرداخت. او همچنین در این گفتگو از پروندهای حقوقی سخن به میان آورد که برخی از آنها به تهدید فیزیکی رسیده است. مشروح گفتگوی ایلنا با مدیرعامل شستا را در ادامه می خوانید.

در مقطعی موضوع سازمان تامین اجتماعی و شستا به غایت سیاسی و قضایی شد

محمد رضوانی فر با اشاره به همکاری مجموعه تحت مدیریت خود با نهادهای نظارتی و بازرسی گفت: در تمام گزارش هایی که به نهادهای بالادستی و نظارتی ارائه کردیم اعداد و ارقام پایه اصلی گزارش های ما بوده و سعی کردیم تمام آنها مستند به آ مار و گزارش حسابرسان و کارشناسان باشد تا هیچ گونه شک و شبهه ای در آن وجود نداشته باشد.

وی تصریح کرد: من اصلا به دنبال این نیستم که این سازمان را با دیگر نهادهای دولتی یا حاکمیتی مقایسه کنم. در مقطعی موضوع سازمان تامین اجتماعی و شستا به غایت سیاسی و قضایی شد و در برهه ای از زمان برخی مدیران تعاملات چندانی با سازمان های نظارتی و مجلس نداشتند این درحالی است که مجموعه چه بخواهد چه نخواهد باید با مجلس در تعامل باشد.

شستا مجموعه ای نامتقارن از صنایع

پدر خانواده از بچه ها کوچکتر است

مدیرعامل شستا با اشاره به تنوع فعالیت این هلدینگ گفت: ما در شستا با حجم تنوع بسیاری روبرو هستیم به طوری که یک بخش داروسازی داریم و بخش دیگر مجموعه ای مانند رایتل یا پتروشیمی. نکته دیگر آن است که در این خانواده ای که زیر یک چتر قرار گرفته؛ پدر خانواده از بچه ها کوچکتر است مثلا سازمان شستا 20 سال است تاسیس شده در صورتی که ما شرکتی داریم که 80 سال قدمت دارد.

وی ادامه داد: امروز شرکت هایی که زیر پک پرچم جمع شده اند، بخشی ایجادی و بخشی رد دیون هستند و گاها مشاهده می کنیم که هیچ سنخیتی با یکدیگر ندارند.

رضوانی فر ادامه داد: تقریبا 45 درصد پرتفوی ما رد دیونی است یعنی شرکت هایی که به جای مطالبات خود از سوی دولت دریافت کرده ایم و اکنون تجمیع این مجموعه ها چیزی به نام شستا شده است. حتی در بخش های ایجادی که خودمان آنها را احداث کردیم، قسمت هایی وجود دارد که از سر تکلیف یا در تعاملات با نمایندگان مجلس شکل گرفته است با وجود تمام این مسائل شستا امروز به فعالیت خود ادامه می دهد.

مدیرعامل شستا ادامه داد: ما در شستا مجموعه استراتژی خود را در 10 محور تعریف کردیم. اولین محور ما که دغدغه همیشگی شستا بوده، بحث ساماندهی است. برخی فکر می کنند که ساماندهی یعنی واگذاری درحالی که منظور ما از این موضوع اعم از ادغام، انحلال، بورسی کردن، خرید سهام و واگذاری است. ما یک پرتفوی داریم که به بنگاه داری نزدیک است و بازده کمی دارد. البته اول باید تعریف و معیار خود را از بازدهی مشخص کنیم آنهم در مجموعه ای که یک دارایی بین نسلی برای کارگران محسوب می شود.

به دنبال سهامداری هستیم نه بنگاهداری

۲۶ شرکت شستا در مرحله ادغام قرار دارند

وی ادامه داد: ما می خواهیم بیشتر سهام داری کنیم و کمتر بنگاه داری و البته بازدهی بیشتری داشته باشیم. برای این منظور یک برنامه اساسی تدوین شده و اکنون ما در آن ریل قرار گرفتیم و تا امروز 10 تا 15 درصد پیشرفت داشته ایم. امروز ما می دانیم که چه تعداد شرکت را می توانیم ادغام، انحلال یا بورسی کنیم و چقدر را می توانیم واگذار کنیم و با منابع حاصل چه کاری باید انجام دهیم که اسم آن بنگاه داری نباشد و سهام داری کنیم آنهم با بازدهی بالا.

به گفته وی؛ اکنون 26 شرکت شستا در مراحل ادغام قرار دارند. رضوانی فر گفت: این تحرکات باعث می شود که انسجام مدیریت بیشتر شود و هزینه ها کاهش پیدا کند و در نهایت سودآوری بیشتر شود. در بخش انحلال ما یکسری شرکت داریم که دیگر موضوع فعالیت آنها از بین رفته حالا به خاطر تکنولوژی یا شرایط بازار.

۲۶ شرکت در مرحله ادغام و ۲۸ شرکت وارد بورس می شود

وی با اشاره به بورسی شدن شرکت های تابعه شستا گفت: امسال 28 شرکت به بورس وارد خواهند شد به طوری که 50 درصد از عرضه اولیه هایی که امسال در بورس صورت گرفته؛ متعلق به شستا بوده و در نهایت 28 شرکت را وارد بورس خواهیم کرد.

رضوانی فر ادامه داد: بحث بعدی افزایش کارآیی و نظارت بر عملکرد شرکت ها نیز مطرح است. اکنون ما برای همه شرکت ها اقدام به صدور کارنامه کرده ایم یعنی بر اساس 20 شاخص که بر اساس نظر نخبگان و استانداردهای روز دنیا تعیین شده، عملکرد سه ماهه شرکت ها را نمره دادیم. امروز ما کارنامه 187 شرکت شستا که مربوط به عملکرد سه ماهه آخر آنهاست را در اختیار مدیران آنها قرار دادیم تا بر اساس آن؛ نقاط قوت و ضعف خود را بشناسند.

مدیرعامل شستا در خصوص افزایش سود و میزان بازدهی این مجموعه گفت: ممکن است برخی بگویند این مسئله به خاطر تغییرات نرخ ارز است که البته تا حدی این حرف درست است اما صحبت ما این است که با دیگران نیز مقایسه کنیم؛ اگر در بحث دارو ما رشد 300 درصدی داشتیم، با 30 شرکت بورسی نیز مقایسه کنند. اگر افزایش نرخ ارز برای ما بوده برای آنها نیز اعمال شده است.

وی در خصوص روند اصلاحات در مجموعه تحت امر خود گفت: در این حوزه باید کارهای زیادی انجام شود ازجمله اصلاح فروش، اصلاح خرید، اصلاح فرآیند ترکیب محصولات و دیگر موارد. ما باید از ظرفیت های قانونی حداکثر استفاده را ببریم. سال گذشته با کمک سازمان تامین اجتماعی ما از ظرفیت بند و تبصره 5 در خصوص تهاتر با بدهی های بانکی به خوبی استفاده کردیم که نتیجه اش این شد که امسال هزینه مالی ما بسیار کاهش پیدا کرده است. این اتفاق نتیجه تعامل با نمایندگان مجلس است که به ظرفیت آنها نیز قبلا اشاره کردم.

بیش از ۷۰ هزار پروژه نیمه تمام در کشور داریم

رضوانی فر با اشاره به پروژه های شستا گفت: برنامه چهارم ما تمرکز بر روی همین موضوع است. یکی از مسائل بزرگ ما در شستا سر و سامان دادن پروژه هاست. ما ابتدا شروع به بررسی کردیم که این پروژه ها در چه مرحله ای قرار دارند و با توجه به محدودیت منابع و زمانی پروژه هایی که باید بر روی آن تمرکز کنیم را مشخص کردیم.

وی با اشاره به وضعیت نابسامان پروژه های نیمه تمام در کشور گفت: ما الان بیش از 70 هزار پروژه نیمه تمام در سطح کشور داریم که علاوه بر معطل ماندن سرمایه های کشور باعث ایجاد عدم اطمینان و ناامیدی در بین مردم شده اند. بنابراین با توجه به تغییرات بزرگی که در نرخ ارز بر اقتصاد کشور اتفاق افتاده بود، پروژه نیمه تمام خود را به روزرسانی کردیم و تمرکز را روی پروژه هایی گذاشتیم که ضرورت آنها مشخص شده است و اکنون به صورت هفتگی پیشرفت آنها را بررسی می کنیم.

مدیرعامل شستا با اشاره به هجمه های اخیر علیه این مجموعه که با هدف ضربه وارد آوردن به آن طرح می شود، گفت: پرونده های حقوقی و پیگیری مطالبات باعث به وجود آمدن این جو شده است. ما کمیته ای به اسم وصول مطالبات تشکیل دادیم که به صورت جدی پرونده های حقوقی را پیگیری می کند. مواردی وجود دارد که شخص، معامله ای در یک بستر ناسالم تجاری انجام داده است. یعنی از همان اول بستر انجام این گونه معاملات سالم نبوده که منجر به این شده پول شرکت های ما را ندهند که بعضی از آنها بیش از یک دهه است بر همین اساس ما تیم حقوقی هلدینگ ها و به تبع آن تیم حقوقی شرکت ها را تقویت کردیم و آیین نامه به خدمت گرفتن وکلا را به روزرسانی کردیم و فشار پیگیری پرونده ها را به صورت روزانه انجام می دهیم.

سوگند خوردم پیگیر حقوق کارگران باشم

کتابچه مطالبات ۱۵ هزار میلیارد تومانی شستا را در اختیار سازمان های نظارتی قرار داده ایم

وی در خصوص میزان پرونده های حقوقی شستا نیز گفت: همان طور که آقای وزیر اعلام کردند رقمی نزدیک به 15 هزار میلیارد تومان است که البته هر پرونده در مراحل مختلفی است. من در این بحث هیچ تعارفی ندارم و شخصا سوگند یاد کردم که به صورت جدی پیگیر حقوق کارگران باشم.

رضوانی فر گفت: ما می دانیم که این روندی که آغاز کردیم صدای خیلی ها را درآورده است. بالاخره افرادی که نابحق منابعی را از این مجموعه خارج کردند نگران شفاف سازی و پیگیری جدی پرونده ها هستند. برخی از این افراد عادت کردند که چیزی را بکنند و دل خوش کنند به تغییرات مدیران و مرور زمان باعث بشود که دیگر کسی دنبال آن نیاید اما ما کاری کردیم که دیگر این اتفاقات به راحتی رخ ندهد. کتابچه مطالبات 15 میلیارد شستا که با جزئیات دقیق هر پرونده و آخرین گردش کار آن تدوین شده را در اختیار تمام سازمان های نظارتی ذیربط قرار دادیم و دقیقا معلوم است که کدام پول در چه سالی و در زمان کدام مدیریت به چه شکلی از مجموعه خارج شده است. بدون تعارف، هرقدر ما تحت فشار قرار بگیریم یا فحش بشنویم، آن را پیگیری خواهیم کرد. این پول سود خالصی است که اگر به سیستم وارد شود باعث تحول بزرگی در مجموعه شستا می شود. از طرف دیگر این پیغام فرستاده می شود که دیگر نمی توان به راحتی پول مجموعه کارگران را خورد.

درباره پرونده ها اطلاع رسانی می کنیم تا مشخص شود چه افرادی سرمایه کارگران را با اعمال نفوذ به یغما بردند

مدیرعامل شستا تصریح کرد: ما در این حوزه از همه کمک می خواهیم ازجمله رسانه ها که در موقع مناسب پرونده ها را با تمام اطلاعات و اسامی در اختیار شما قرار می دهیم تا مشخص شود چه افرادی سرمایه کارگران را با شیوه های خارج از بستر تجاری و با اعمال نفوذ به یغما بردند.

 اسم شخصی را نمی آورم زیرا الان فایده ای ندارد

برخی با نقشه هماهنگ آدم فرستادند تا در سیستم به نفع آنها اعمال نفوذ کند

وی در خصوص میزان اثرگذاری مدیران ارشد شستا بر این تخلفات و در پاسخ به این پرسش که آیا در زمان مرتضوی بیشترین تخلفات رخ داده، گفت: من نمی خواهم اسم شخصی را بیاورم زیرا حس می کنم که الان فایده ای ندارد اما می توان به راحتی حدس زد. چیزی که می توانم به جرأت بگویم این است که سه - چهار مدیر اخیر شستا که در دولت تدبیر و امید آمدند جزو مجموعه پاک دست ترین مدیرانی بودند که در مجموعه نظام مدیریتی کشور وجود داشتند. البته طبیعی است که این سطح سلامت در مجموعه مدیران میانی ما نبوده است. ضمن آنکه در برخی مواقع از بیرون ازسوی اعمال کنترل و نظارت های ما نهایت سوءاستفاده شده است و برخی از آنها با نقشه هماهنگ شده آمده اند؛ اینکه آدم بفرستند در سیستم که به نفع آنها اعمال نفوذ کنند.

چاقو زیرگلوی مدیر حقوقی ما گذاشتند

رضوانی فر افزود: نکته دیگر این است که اسامی این افراد موجود است و ما آن را در اختیار سیستم های نظارتی قرار دادیم و جالب این است که آنها اکنون چندین برابر آن پول ها را در اختیار دارند اما فکر می کنند که پیگیری نمی شود یا با یک تهدید و ترساندن؛ ما عقب خواهیم کشید. به طور مثال در یکی از پرونده های ما؛ مدیر حقوقی شرکت را مورد ضرب و شتم قرار دادند. فیلم این حمله موجود است و کاملا واضح است که چاقو زیر گلوی این مدیر گذاشتند و تهدید کردند که چک ها را پس بدهید تا ما دیگر کاری با شما نداشته باشیم. اینها افرادی هستند که برای 15 میلیون آدم می کشند چه برسد به 15 هزار میلیارد تومان. این گونه اتفاقات حداقل هزینه هایی است که سیستم ما باید پرداخت کند و ما کاملا آمادگی آن را داریم.

به زودی بزرگترین مزایده املاک کشور را برگزار خواهیم کرد

وی در خصوص سبک سازی و ساماندهی زیرمجموعه شستا گفت: ما یکسری دارایی های غیرمولد داریم که آنها را باید به دارایی های مولد تبدیل کنیم. ما لیست همه املاک مازاد شستا را مشخص کردیم و به زودی در هفته های آینده یکی از بزرگترین مزایده املاک کشور را برگزار خواهیم کرد. در همه بخش ها از کارشناسی تا باز کردن پاکت ها سعی کردیم که به صورت شفاف عمل کنیم به طوری که در روز بازگشایی پاکت ها با حضور تمام نمایندگان سازمان های بازرسی و دیوان محاسبات در سالن تلاش و به صورت مستند با پنج دوربین فیلمبرداری خواهد شد و منابع حاصل از فروش این املاک مستقیما صرف توسعه همان شرکت ها خواهد شد.

همه معوقات شرکت ها را تسویه کرده ایم

شستا نهایتا در آبان وارد بورس می شود

مدیرعامل شستا با بیان این مطلب که با وجود شرایط سخت اقتصادی، ما اکنون در هیچکدام از شرکت ها معوقات نداریم و تا پایان تیر ماه همه را تسویه کردیم، به روند بورسی کردن شستا اشاره کرد و گفت: دستور ویژه رئیس جمهور در ابتدای سال این است که هرچه زودتر این فعل صورت بگیرد و ما امسال شاهد بزرگترین عرضه در بورس خواهیم بود. بر همین اساس ما مجمع شستا را در هفته های آینده انجام خواهیم داد و انتظار داریم نهایتا در آبان ماه شستا وارد بورس شود. بحث افزایش سرمایه شستا نیز با حمایت سازمان به زودی صورت خواهد گرفت.

پروژه سیمان العماره در عراق آماده بهره برداری است

وی با اشاره به فعالیت های بین المللی این مجموعه نیز گفت: با توجه به محدودیت هایی که وجود دارد ما توسعه تعاملات بین المللی را جدی گرفتیم و از راه های مختلف این کار را انجام می دهیم. پروژه العماره در عراق که برای سیمان است، آماده بهره برداری است هرچند اکنون عراقی ها به اندازه کافی در این حوزه سرمایه گذاری کرده اند.

وی افزود: منابع ارزی حاصل از صادرات را در 17 هفته اول سال جاری به میزان 2/98 درصد ایفا کردیم و ارز حاصل از صادرات را در سامانه نیما به فروش رساندیم.

اعتراف می کنم که از ظرفیت خانم ها و برادران اهل سنت به میزان کافی در مدیریت استفاده نکردیم

رضوانی فر ادامه داد: در بخش توسعه منابع انسانی کارهای زیادی انجام دادیم ازجمله اینکه متوسط سن مدیران هلدینگ ها را به میزان 8 تا 10 سال کاهش دادیم هرچند اعتراف می کنم در خصوص خانم ها و برادران اهل سنت به میزان کافی از ظرفیت آنها در بخش مدیریت استفاده نکردیم و سعی داریم این روند را اصلاح کنیم.

فروش تجمیعی هلدینگ ها با ۷۰ درصد رشد به ۲۰ هزار میلیارد رسیده است

وی از ارائه برخی آمار در چهار ماه ابتدایی سال جاری خبر داد و گفت: فروش تجمیعی هلدینگ ها از 11 هزار میلیارد تومان سال گذشته امسال به 20 هزار میلیارد رسیده است. یعنی نزدیک به 70 درصد رشد داشته است. البته تمام این اتفاقات و ادامه این روند در راستای خروج از بنگاه داری و رفتن در نقش سهام داری است. ما مجموعه خود را ساماندهی می کنیم که الزاما کوچک شدن نیست بلکه هدف ما بالا رفتن بازدهی است.

مدیرعامل شستا افزود: اکنون یک دوره ویژه در شستا ایجاد شده است. شخص آقای شریعتمداری سابقه بازرگانی و مدیریت دارند ضمن آنکه ایشان به صورت جدی در بحث معیشت در زندگی کارگران بحث دارد. من در جلسات شاهد هستم که اگر 10 تماس گرفته می شود و در مورد مجموعه های شستا سوال می شود، حتما نیمی از سوالات این است که وضعیت حقوق کارگران چگونه است؟

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان