Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری اسلامی ایران در نشست خبری پایان سفرش به مجمع عمومی سازمان ملل متحد با تاکید به اینکه تنها راه فراروی خلیج فارس، گفت وگوی سازنده بین کشورهای منطقه است، گفت: برای ما مهم است که آمریکا « دبه نکند» ، صداقت خود را ثابت کند، اعتماد از دست رفته در دنیا را بازگرداند و اگر توافقی با ۶ کشور انجام داد، آن را نقض نکند.

روحانی بعدازظهر پنج شنبه به وقت نیویورک در این نشست خبری که با حضور رسانه های جهان برگزار شد، افزود: امسال برنامه های بسیار فشرده ای داشتیم وعمدتا بحث ها و ملاقات های ما پیرامون مساله برجام و خروج آمریکا از آن ، حساسیت و ضرورت صلح و امنیت منطقه، نحوه اجرای توافقات هسته ای ، پایان جنگ خونین و بی ثمرعلیه یمن و مشکلاتی که شیوه ها و سیاست های نادرست آمریکا به وجود آورده است، بود.

وی تاکید کرد : تنها راه فراروی منطقه خلیج فارس گفت وگوی سازنده بین کشورهای منطقه، تفاهم وهمکاری آنها برای امنیت منطقه و پایان یافتن جنگ علیه یمن است که می تواند امنیت منطقه را تضمین کند.

رئیس جمهوری پیش از پاسخ گفتن به سوالات خبرنگاران خاطرنشان کرد: در مذاکرات موفقیت هایی داشتیم و در برخی موارد همچنان باید موضوع را دنبال کنیم تا به ثمر برسد.

آمریکا باید صداقت خود را ثابت کند

روحانی در پاسخ به این سوال خبرنگار ایرنا ، به نظر شما اگر آقای ترامپ به دنبال توافق جدید است، چرا تحریم ها را برنمی دارد و آیا بعد از بازگشت به کشور می توانید بگویید تمام تلاش خود را برای برداشتن تحریم ها انجام داده اید؟، اظهار داشت: فکر می کنم آمریکا از روز اول اجرای تحریم ها و خروج از برجام قصد داشت به مردم ایران بگوید کارها به خوبی پیش نمی رود و حکومت ایران مقصر است.

وی خاطرنشان کرد: سبکی که رئیس جمهوری آمریکا انتخاب کرد این بود، به جای اینکه درباره توافق صحبت کند به شعارهای انتخاباتی روی آورد و شیوه ای را انتخاب کرد که خود به خود در افکارعمومی ایران، آمریکا و سیاست های آن محکوم  شد.

رئیس جمهوری ایران تصریح کرد: ترامپ می گفت من از این توافق خوشم نمی آید اما در نظر نداشت تعهد یک دولت، تعهد یک ملت است.

روحانی اظهارداشت:هدف آمریکا این بود که مردم ایران را از نظام و دولت جدا کند و البته از ابتدا مشخص بود ناموفق است و نتیجه هم این شد که فاصله بین ملت ایران و دولت آمریکا ایجاد شده و بیشترین تنفر وجود دارد ودر چنین شرایطی معلوم بود که کار آنها هیچوقت به نتیجه نمی رسد.

وی تاکید کرد:آنها در عین اعمال  فشار مدعی هستند ما با ایران مذاکره کنیم  اما ما با پیش شرط حاضر به مذاکره نیستیم، چرا که آنها باید صداقت و اعتماد خود را به ما نشان داده و ثابت کنند و در آن شرایط است که می توان گفت شرایط کاملا فرق می کند.

با مردم آمریکا مشکل نداریم

خبرنگار ایتارتاس روسیه به عنوان اولین خبرنگار در باره تصمیم ترامپ برای جلوگیری از ورود مسئولان ایرانی و خانواده های آنان به آمریکا و اینکه آیا احتمال انتقال سازمان ملل به کشور دیگری وجود دارد، سوال کرد و روحانی در پاسخ اظهارداشت: ایرانی ها از قبل هم با این مشکل مواجه بودند، به طور مثال یک گروه از دانشجویان دانشگاه شریف قصد حضور در یک مسابقه علمی را داشتند اما آمریکا روادید به آنها نداد، جالب این است که این گروه برنده این رقابت ها شدند.

وی تصریح کرد:اینکه دولتی به این نقطه برسد که با علم، بهداشت و مردم عادی بجنگد، به نظر من استیصال آن دولت را نشان می دهد ، واقعیت این است که مقامات ایرانی علاقه ای برای سفر به آمریکا ندارند، البته سفر نکردن ایرانیان به آمریکا به معنی آن نیست که ما با مردم این کشور مشکل داریم، بلکه ما با سیاست های دولتمردان واشنگتن مشکل داریم.

روحانی با بیان اینکه سفر مقامات دولت ها به سازمان ملل با سفر مردم عادی متفاوت است، تاکید کرد: بسیاری از کشورها به ویژه مسئولان کشورهای جهان سوم و همسایگان آمریکا به خصوص مکزیک با مشکل ورود به سازمان ملل روبرو هستند.

ایران با انتقال سازمان ملل به کشوری دیگر موافق است

رئیس جمهوری ایران درباره تغییر مکان سازمان ملل به کشوری دیگر خاطر نشان کرد : اگر تصمیمی در این مورد اتخاذ شود، ایران با نظر موافق به آن رای مثبت می دهد، سازمان ملل می تواند به مکانی امن تر و بهتر منتقل شود و مسئولان آن کشور سعه صدرداشته باشند و تنگ نظرنباشند.

آمریکا نباید دبه کند

وی در پاسخ به سوالاتی از جمله آیا در مدت حضور در آمریکا اخبار این کشور را دنبال کردید، آیا استیضاح دونالد ترامپ و یا پیروز نشدن در انتخابات آتی ریاست جمهوری آمریکا، بهترین امید و آرزوی برای ایران است ؟ گفت: بهترین آرزوی ما این است که دولت آمریکا سیاست های درستی را انتخاب کند، حال چه دموکرات و چه جمهوری خواه بر سر کار باشد.

روحانی افزود:اگر آمریکا بخواهد امروز مذاکره کند و بعد از دوسال به توافق برسد و اجرا کند و بعد از چندماه دوباره پشیمان شود و بگوید این توافق خوب نبود ما در زبان فارسی به ان «دبه کردن می گوئیم»، ما هفت کشور بودیم که به چنین توافقی رسیدیم و علاوه بر ان سازمان ملل نیز آن را تایید کرد.

رئیس جمهوری ایران اظهارداشت:اینکه در داخل آمریکا چه خبر است، ما آن را می شنویم اما برای ما تحولات داخلی آمریکا مهم نیست چرا که این مردم آمریکا و کنگره این کشور هستند که باید تصمیم بگیرند، برای ما مهم این است که آمریکا اعتماد از دست رفته در دنیا را بازگرداند و اگر توافقی با ۶ کشور انجام داد، آن را نقض نکند .

آمریکا باید پیش شرط ها را بردارد

وی درپاسخ به این سوال، ایران تاکنون چند شرطی را برای مذاکره با آمریکا اعلام کرده از جمله برداشته شدن تحریم ها و بازگشت به برجام ، چقدر فکرمی کنید این خواسته ها با واقعیت تطابق دارد؟، خاطرنشان کرد : درهر زمانی ممکن است یک کشوری احساس کند باید به سیاست های قبلی و به راه درست برگردد ، بنابر این آنچه ما می گوییم این است که آمریکا پیش شرط خود و وضعیتی که ایجاد کرده مانند تحریم های شدید و فشار حداکثری بر ملت ایران را بردارد و بعد مذاکره کند.

روحانی تصریح کرد: ما پیش شرط آمریکا را غلط می دانیم، واشنگتن باید تحریم ها و از فشار حداکثری دست بردارد و سیاست مذاکره و منطق و سیاست به نفع ملت های آمریکا و جهان را انتخاب کند. اگر پیش شرط ها را بردارد.امکان مذاکره با آمریکا وجود دارد.

راهکارهای اروپا به مقام عمل نرسیده است

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به  سوال خبرنگار آسوشیتدپرس مبنی بر اینکه آیا ایران به سایر اعضای برجام برای اجرای تعهدات مالی شان اعتماد دارد؟ گفت: بعد از خروج آمریکا از برجام، بقیه اعضای این توافق جلسات  مختلفی داشتند و به ما قول دادند می توانند برجام را ادامه دهند.

وی با تاکید به اینکه «علاقه نداشتیم برجام ضربه ببیند بنابراین حرف ها و طرح های مختلف طرف های باقی مانده در برجام را شنیدیم »، افزود: آنها طرح های مختلفی از جمله کار کردن از طریق بانک مرکزی، بعد از طریق سیستم اس پی وی و سپس هم از طریق اینستکس را مطرح کردند که متاسفانه هیچ کدام از این ها به مقام عمل نرسید و اروپا نتوانست اقدام عملی انجام دهد .

روحانی تاکید کرد: این امکان پذیر نیست که یک توافق چند جانبه وجود داشته باشد اما فقط ایران موظف باشد به تعهدات خود در قبال آن عمل کند.

توپ در زمین آمریکاست

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به این سوال خبرنگار شبکه ان.بی.سی ، برای کاهش تنش و به وجود آوردن اعتماد بیشتر بین دو کشور، آیا رهبر معظم انقلاب دستوری برای آزادی زندانیان آمریکایی صادر می کنند؟، اظهارداشت : شما می دانید ما به دفعات با مقامات آمریکایی در گذشته برای آزادی زندانیان دو طرف حرف زدیم و مذاکره کردیم و گاهی هم در تبادل زندانیان موفق بودیم.

وی خاطرنشان کرد: در دولت ترامپ هم یکی دو بار این بحث شروع شد و ما راجع به زندانیان با هم حرف زدیم و حتی یک دو تابعیتی آمریکایی – لبنانی آزاد شد اما آمریکایی ها به جای اینکه به وعده خود عمل کنند تنها به تشکراکتفا کردند.

روحانی تصریح کرد : ایران همیشه آماده مذاکره برای مبادله زندانیان است و هم اکنون توپ در زمین آمریکا است.

نخست وزیر ژاپن درصدد برداشته شدن تحریم ها است

خبرنگار ژاپنی در باره دیدار دوستانه نخست وزیر ژاپن با رئیس جمهوری ایران و اینکه آیا راهی وجود دارد که ژاپن بتواند نقشی دررابطه ایران و امریکا بازی کند، سوال کرد و رئیس جمهوری ایران در پاسخ گفت: روابط ما با دولت ژاپن همواره بسیار خوب و دوستانه بوده است ومن همواره با شخص« آبه شینزو» نخست وزیر ژاپن تعداد زیادی ملاقات داشته ام .

وی افزود: در باره مسایل دوجانبه و بین المللی صحبت شده است و اخیرا هم ایشان سفری به تهران داشتند و سفر بسیار خوبی بود و گفت وگوهای مفیدی داشتیم و در نیویورک هم ملاقات صمصیمانه ای داشتیم.

روحانی خاطرنشان کرد:آبه از چند ماه پیش پیگیری می کرد که مسایل تحریم های آمریکا برداشته شود و به نوعی به نقطه نظری دو طرف برسند که شرایط فرق کند. هنوز هم ایشان این مسیر را دنبال می کند و دیگرانی هم هستند که این مسیر را دنبال می کنند و امیدوارم موفق بشوند تا آمریکا به این نتیجه برسد کاری را که از هجده ما پیش شروع کرده به ضرر خود و ملت ایران و ملت های منطقه و همه تجار و کارآفرینان دنیاست که با ایران در رابطه بوده اند و راه درستی انتخاب بشود.

تحریم ها باعث کاهش مناسبات اقتصادی ایران و ایتالیا شده است

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به سوال خبرنگار خبرگزاری آنسای ایتالیا مبنی بر اینکه آیا با دولت جدید ایتالیا تماسی داشته اید و آیا روی دوستی سنتی با این کشور حساب می کنید؟، اظهارداشت: اخیرا ملاقاتی با مقامات ایتالیا نداشته ایم اما در سفر سال گذشته به نیویورک، ملاقاتی با نخست وزیر ایتالیا داشتیم و دو کشور روابط دوستانه دارند.

وی تصریح کرد:در دولت قبلی سفری به ایتالیا انجام داده ضمن اینکه نخست وزیر ایتالیا نیز سال گذشته سفری به ایران داشت.

روحانی با بیان اینکه تحریم ها باعث کاهش مناسبات اقتصادی ایران و ایتالیا شده است، تاکید کرد: با وجود کاهش مناسبات اقتصادی، روابط دوستانه ما در زمینه های فرهنگی و دیگر زمینه ها گسترده است و ایتالیا در گذشته از نظر حجم مناسبات تجاری با ایران، کشور دوم اروپا بوده است.

علاقمند به گسترش روابط خود با چین هستیم

رئیس جمهوری ایران به سوال خبرنگار سی جی تی ان چین هم در خصوص انتظار تهران از همکاری با پکن گفت: چین دوست ما بوده و در توافق هسته ای مشارکت فعال داشت و بعد از توافق هم با چینی ها روابط خوبی داشتیم البته ممکن است تحریم در برخی از زمینه ها اثر گذاشته باشد.

وی افزود:متاسفانه آمریکایی ها هنوز هم سیاست قبلی خود را دنبال می کنند و فشار بیشتر برای رسیدن به مذاکره با ایران انجام می دهند.این همان چیزی است که آن ها را از مذاکره دورتر می کند، این خطایی است که آمریکایی ها مرتکب می شوند، ایران علاقه مند به گسترش روابط خود در همه ابعاد با چینی ها است.

اگر سندی دارید برای شخص من ارسال کنید

روحانی در پاسخ به سوالی در خصوص اتهام پراکنی بی اساس برخی مقام های اروپایی مبنی بر نقش ایران در حمله به تاسیسات نفتی آرامکوی عربستان اظهارداشت: در جریان ملاقات با برخی مقام های اروپایی ادعاهای بی پایه و اساسی را مبنی بر نقش ایران مطرح کردند که من در پاسخ به آنها گفتم اگر مدرکی و سندی دارید برای شخص من بفرستید.

رئیس جمهوری ایران خاطرنشان کرد: در ملاقات با مقام های کشورهای مختلف درباره ضرورت صلح و امنیت در منطقه و پایان جنگ خونین و بی ثمر در یمن گفت وگوهایی انجام دادم.

وی همچنین با تاکید بر اینکه در این ملاقات ها، طرح صلح هرمز را تشریح کردم، تصریح کرد: در مسئله خلیج فارس، تنگه هرمز و دریای عمان گفت وگوهای سازنده بین کشورهای منطقه و همکاری آنها برای پایان دادن به جنگ یمن اهمیت دارد و امنیت منطقه را تضمین می کند.

روحانی گفت:در سازمان ملل چارچوب سیاست های ایران در مسایل هسته ای و منطقه ای را به صورت کاملا روشن بیان کردم و در جلساتی که با مسوولین رسانه ها و فرهیختگان و اندیشمندان آمریکایی داشتم، مباحث مفیدی مطرح شد.

پاسخ به ادعای خبرنگار سی بی اس

خبرنگار شبکه سی بی اس نیز از رییس جمهوری پرسید؛ اسناد ماهواره ای نشان می دهد از منطقه شمال به تاسیسات نفتی سعودی صدمه وارد شده، آیا شما مدارکی دارید که نشان بدهد این حمله از خاک یمن صورت گرفته است؟

رئیس جمهوری ایران درپاسخ گفت:در حمله ای که یمن به تاسیسات نفتی عربستان داشته چرا ما باید توضیح بدهیم. در فارسی ما یک ضرب المثلی داریم که می گوید" نه سر پیازیم و نه ته پیاز"، یک جنگ خونینی در منطقه وجود دارد که بی ثمراست .

وی افزود:در پی تجاوز به یمن، مردم و نیروهای یمنی حقی مشروع دارند که از خود دفاع کنند و نیروهای این کشور بارها با موشک های برد بلند و پهپادها به نقاطی در عربستان و امارات حمله کردند، آنها که بی دلیل اتهام می زنند باید سند و مدرک نشان دهند.

روحانی اظهارداشت:در جریان ملاقات ها برخی رهبران اروپایی ادعاهای نادرستی را مطرح کردند  اما گفتند ما مدرکی نداریم و فکر می کنیم نیروهای یمنی چنین توانی نداشته باشند ، عدم اطلاع آنها از توان امروز نیروهای یمنی باعث نمی شود که به دیگران اتهام بزنند.

رییس جمهوری ایران خاطرنشان کرد: به آنها گفتم، اگر مدارکی دارید برای شخص من بفرستید.به جای اتهام پراکنی باید همه دست به دست هم بدهیم وشعله آتش را در منطقه خاموش کنیم.

وی تصریح کرد : توصیه من به آمریکا، فرانسه، انگلیس وآلمان که مدام به عربستان و امارات اسلحه می دهند تا مردم یمن کشته شوند، این است که ارسال اسلحه را متوقف کنند و برای برقراری صلح به عربستان فشار بیاورند.

روحانی اضافه کرد: مردم یمن و ارتش این کشور اعلام آمادگی کردند که همه اقدامات خود را متوقف کنند اما متاسفانه بعد از این اعلام هم شاهد حمله علیه مردم یمن هستیم.

با کاهش تعهدات دنبال فشار آوردن نیستیم

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به این سوال خبرنگار نیویورک تایمز، آیا دلیل راهبردی افزایش فعالیت های هسته ای ایران در سایت نطنز ، واکنش و فشار حداکثری ایران در برابر فشار حداکثری آمریکاست؟، گفت: تعهدات ما در برجام دوطرفه است، تعهداتی را ایران دارد وتعهداتی را طرف های متقابل. آنچه در ماه های اخیر شاهد بودیم، برجام یک طرفه شده بود و ایران تعهداتش را انجام می داد ودیگران تعهداتشان را کاهش می دادند.

وی با بیان اینکه « در بندهای 26 و 36 برجام مشخص شده که ایران می تواند در قبال کاهش تعهدات دیگران، تعهدات خود را کاهش دهد»، افزود:آنچه در حال انجام آن هستیم، کاهش تعهدات ما است. گفته ایم کاهش تعهدات ما به گونه ای است که قابل برگشت است. ا گر طرف مقابل به تعهدات خود برگردند ما هم بلافاصله برمی گردیم.

روحانی تصریح کرد: ما به دنبال سلاح هسته ای نیستیم، ما به دنبال فشار آوردن نیستیم . ما به دنبال اجرای برجام هستیم و امیدواریم همه با اجرای تعهدهای کامل خود به برجام برگردند.

موضوع 15میلیارد دلار هنوز روی میز است

رئیس جمهوری ایران در پاسخ به سوال خبرنگار بلومبرگ مبنی بر اینکه آیا  هنوز موضوع اختصاص اعتبار 15میلیارد دلاری (طرح مکرون) به ایران روی میز است و آیا ابزارهای مالی دیگری هم پیشنهاد شده است؟ ،  خاطرنشان کرد: بحث کردیت، بحث اعتبار موقت بود و از نظر ما آن مساله هنوز روی میز است، ولی اینکه اروپایی ها برای اجرای آن چه مشکلی دارند، خودشان می دانند.

وی تصریح کرد: درنیویورک بحث ما فراتر از کردیت (اعتبار) بود و بحث بر سر برداشتن کل تحریم ها و مسائل منطقه ای بود که به سرانجام نرسید و امیدواریم دوباره این صحبت ها ادامه پیدا کند.

شرط برقراری شرایط جدید

خبرنگار دیگری پرسید، گزارش ها نشان می دهد ترامپ می خواهد با شما ملاقات داشته باشد و اگر در نیویورک نشد در آینده و در جایی دیگر این دیدار صورت بگیرید؛ اگر تحریم ها برداشته نشود، آیا ممکن است چنین دیداری صورت بگیرد؟

روحانی در پاسخ تاکید کرد: رییس جمهوری فرانسه ماهها در تلاش است تا برای این مشکل راه حلی پیدا کند. ما با هم دو راه حل را پیش می بردیم یک راه حل آمریکایی و دیگر اروپایی.

رئیس جمهوری ایران اظهارداشت:در باره راه حل اروپایی به توافقاتی رسیدیم اما اروپایی ها گفتند باید به نوعی موافقت آمریکایی ها را هم به دست آوریم، این مشکل خودشان است (اروپایی ها) و به ما ربطی ندارد.

وی گفت: مکرون این خط را دنبال می کند که مشکل بین ایران و آمریکا حل بشود، آمریکا باید پیش شرط را بردارد  و اگر بردارد، زمینه برای یک شرایط جدید آماده می شود.

روحانی افزود:در جلسات مختلف در نیویورک این موضوع مطرح بود، نمی خواهم بگویم این مسئله به نتیجه نمی رسد، اما در این سفر به نتیجه نخواهد رسید.

عمده مشکل ایران با عربستان جنگ علیه ملت یمن است

رئیس جمهوری در پاسخ به سوالی در باره دیدارش با عمران خان و پیام هایی که وی از طرف محمد بن سلمان و دونالد ترامپ برای او داشته است؟ اظهارداشت : در ملاقات با نخست وزیر پاکستان در باره روابط با عربستان، یمن و آمریکا بحث و تبادل نظر کردم،ما اعتقاد داریم که جنگ علیه یمن باید هر چه زودتر پایان یابد تا در منطقه صلح و آرامش حاکم شود.

وی خاطرنشان کرد: عمده مشکل ایران با عربستان موضوع جنگ علیه یمن است. اگر آتش بس حاکم شود، مشکلات دو کشور سریعتر مرتفع خواهد شد. ایران همچنان به رایزنی ها و مذاکرات خود برای صلح و امنیت در منطقه ادامه خواهد داد.

برجام چگونه حفظ می شود؟

خبرنگار روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا سوال کرد ، شما گفتید اگر تحریم ها برداشته شود فضا برای گفت وگوهای (بین ایران و آمریکا) بیشتر فراهم می شود، آیا واضح تر در این خصوص توضیح می دهید و همچنین آیا کشتی انگلیسی آزاد شده است؟

روحانی در پاسخ گفت:ما معتقدیم برجام یک توافق حداکثری نیست اما اول باید برجام اجرا شود، اگر بخواهیم برای برجام قدم دیگری برداریم، این امکانپذیر است، اما راه آن این است که همه برجام را اجرا کنیم.

رئیس جمهوری ایران افزود: اما در خصوص مساله موشکی، به نفع همه است که از ما در باره مساله موشکی سوال نکنند چون خیلی به ما بدهکار می شوند.

وی اظهارداشت:آمریکا و اروپایی ها آنقدر به منطقه موشک و سلاح فرستاده اند که ابتدا باید در باره آن توضیح دهند و آن را متوقف کنند. فروش سلاح های آمریکایی به منطقه، عدم توازن را در منطقه ایجاد کرده است.

روحانی خاطرنشان کرد:چند ماه دیگر تحریم فروش سلاح از ما برداشته می شود و آنها همانطور که به کشورهای همسایه ما سلاح می فروشند باید به ما هم سلاح بفروشند و به همین دلیل بهتر است آنها در باره این مساله صحبت نکنند چون خیلی بدهکار می شوند اما در عین حال ما درباره سایر مسائل می توانیم با هم صحبت کنیم.

کشتی انگلیسی آزاد می شود

رئیس جمهوری ایران درباره آخرین وضعیت کشتی توقیف شده انگلیسی تصریح کرد که باید بگویم مراحل نهایی خود را در دادگاه طی می کند و پیش بینی من این است که کشتی ایمپرو آزاد می شود./ منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان