Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : نایب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس با انتقاد شدید از وزارت امور خارجه گفت: مرزنشینان کشور رها شده اند و این در حالی است که یک ششم جمعیت ایران در مرزها مستقر ند.

ولی داداشی عملکرد وزارت امور خارجه جهت حل شدن موضوع گذر مرزی آستارا برای تردد آسان مرزنشینان را با وجود تمام وعده هایی که به مردم آستارا داده بود شدیداً مورد انتقاد قرار داد و اظهار داشت: وزارت امور خارجه از ظرفیت های اقتصادی کشورهای همسایه غافل است.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با بیان اینکه وزارت امور خارجه خود را آواره و درگیر موضوعاتی نظیر برجام و 5+1 کرده است عنوان کرد: در تمام این مدت از توانمندی های کشورهای همسایه غفلت شده است از طرفی دیگر با خروج آمریکایی ها از برجام ما از این قضیه هیچ فرجامی ندیدیم و سودی نیز حاصل مان نشد.

نماینده مردم آستارا در مجلس ضمن انتقاد شدید از ظریف با تأکید بر اینکه وی موضوع مرزنشینان کشور را رها کرده است تصریح کرد: حداقل یک ششم جمعیت ایران در مرزها مستقر هستند و باید از مزایای همسایگی با کشورهای همسایه استفاده کنند اما ما در این مسیر تحرک و پیگیری خاصی از وزارت امور خارجه ندیدیم.

داداشی در تشریح پیگیری ها و اقداماتی که برای حل مشکل گذر مرزی آستارا تاکنون انجام شده مواردی را مورد اشاره قرار داد و بیان داشت: رایزنی های بنده بیشتر با وزارت امور خارجه بود تا آنان را قانع کنم تا با زبان دیپلماتیک با مقامات جمهوری آذربایجان صحبت کنند اما این اتفاق با وجود تمام تلاش های انجام شده رخ نداد.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس از پیگیری، سئوال و حتی کشاندن وزیر امور خارجه به صحن علنی مجلس سخن گفت و ابراز داشت: ظریف در صحن علنی مجلس به مردم آستارا و مرزنشینانش قول داد مشکل گذر مرزی حل و فصل شود اما پس از آن جلسه تاکنون ما هیچ تحرکی را در این راستا از سوی وزارت امور خارجه ندیده ایم.

وی سفر خود به جمهوری آذربایجان برای پیگیری موضوع گذر آستارا که در ماه های گذشته انجام شده بود را مورد اشاره قرار داد و گفت: به علت عملکرد ضعیف وزارت خارجه بنده با مجوز هیئت رئیسه مجلس و با هماهنگی هایی که انجام شد به صورت آتش به اختیار عمل کرده و به کشور جمهوری آذربایجان سفر کردم.

نماینده مردم آستارا در مجلس از صحبت و رایزنی خود با مقامات مجلس جمهوری آذربایجان و تعداد دیگری از دولتمردان این کشور خبر داد و اظهار داشت: نتیجه و برآیند مذاکرات ما در جمهوری آذربایجان بسیار خوب و مثبت بود از سوی دیگر مقامات این کشور نیز برای حل مشکل گذر مرزی آستارا قول های مساعدی دادند.

داداشی با بیان اینکه لازمه نتیجه بخش بودن سفر هیئت ایرانی به جمهوری آذربایجان و مذاکراتی که در آن جا انجام شد به ورود و پیگیری وزارت امور خارجه کشورمان بستگی داشت عنوان کرد: وزارت امور خارجه در این مورد کوتاهی کرد و رایزنی های ما با مقامات جمهوری آذربایجان در همان نقطه مثبت خود باقی ماند.

نایب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس با تأکید بر اینکه در صورت کوچک ترین پیگیری و رایزنی از سوی وزارت امور خارجه این موضوع حل و فصل می شود تصریح کرد: نمایندگان مسئولان نظارتی هستند و نمی توانند در پایان مذاکرات قراردادها را منعقد کنند زیرا این بخش از کار از وظایف و تکالیف مسئولان اجرایی کشور است.

وی عدم تحرک وزارت امور خارجه و شخص ظریف در قضیه گذر مرزی آستارا و حل مشکلات مرزنشینان این خطه را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه مذاکرات ما با مقامات جمهوری آذربایجان به سطح خوبی رسیده است از وزارت امورخارجه کشورمان انتظار داریم به وعده های خود در این زمینه عمل کند.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان