Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان عصر امروز در جلسه مشترک شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی و توسعه صادرات غیرنفتی گفت: تسهیلات بانکی باید به سمت توسعه فعالیت های پایدار روستایی بیش تر هدایت شود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع با اشاره به اینکه در شرایط کنونی کشور باتوجه به اقدامات غیرقانونی و غیراخلاقی دولت آمریکا، نیازمند تقویت حضور و نقش آفرینی بخش خصوی در اقتصاد ملی و بسترسازی برای رونق صادرات هستیم، افزود: قطعاً حاصل این تلاش، پویایی و رونق صادرات و افزایش درآمد ملی است.

وی با اشاره به اینکه بودجه سال آینده عمدتاً مبتنی بر صادرات غیرنفتی، فعالیت های اقتصادی و درآمدهای مالیاتی خواهد بود، اظهار داشت: سال آینده این سیاست به صورت ارادی در تدوین بودجه اتفاق می افتد.

نماینده عالی دولت در گیلان بر ضرورت تسهیل زمینه فعالیت بخش خصوصی و شرکت های تعاونی از سوی مدیران دستگاه های اجرایی تأکید و تصریح کرد: لازم است چالش های حوزه سرمایه گذاری در استان به درستی ارزیابی و چاره اندیشی شود و در این مسیر کاهش بروکراسی اداری و تسهیل در مشارکت فعالان بخش خصوصی همواره در دستور کار باشد.

وی با اشاره به راهبرد تعیین شده از سوی رهبر معظم انقلاب و برنامه های رئیس جمهوری در راستای اقتصاد مقاومتی گفت:برای معرفی فعالیت ها، تولیدات، توانمندی ها و فناوری های بخش کشاورزی، پارک علم و فناوری، شرکت های دانش بنیان، صمت، جهاد کشاورزی و شیلات استان گیلان در کشورهای دیگر باید پویایی بیشتری داشته باشیم.

وی بر ضرورت گسترش فعالیت شهرک های گلخانه ای و صنایع تبدیلی تأکید کرد و گفت: در این مسیر بانک ها با پرداخت تسهیلات به سرمایه گذاران بخش خصوصی در رونق فعالیت های تولیدی نقش آفرینی کنند.

دکتر زارع تأکید کرد: تسهیلات بانکی باید به سمت توسعه فعالیت های پایدار روستایی بیش تر هدایت شود تا فعالان بخش تولیدی و صنایع مرتبط با کشاورزی بتوانند از ظرفیت های موجود در رونق اشتغال استفاده کنند.

وی گفت: با ثبات نسبی اقتصادی که در کشور وجود دارد و باتوجه به شرایط بین المللی و تحمیل تحریم ها باید از مهمترین مولفه های رشد اقتصادی از جمله صادرات بهره بیشتری ببریم.

نماینده عالی دولت در گیلان صادرات را موتور محرکه رشد اقتصادی دانست و افزود: با شناسایی ظرفیت ها، حل مشکلات و تقویت آنها می توانیم زمینه صادرات را با افزایش کیفیت کالا و تولیدات و کاهش قیمت به لحاظ رقابت پذیری افزایش دهیم.

وی برگزاری نمایشگاه توانمندی محصولات گیلان در کشورهای دیگر را یک اقدام مثبت ارزیابی کرد و اظهار داشت: توسعه صادرات در قالب سیاست های برون گرایی از جمله راهبردهای ابلاغی از سوی رهبر معظم انقلاب به ستاد اقتصاد مقاومتی است.

استاندار گیلان به اهتمام دولت تدبیر و امید در افتتاح راه آهن قزوین-رشت در نیمه اسفند سال گذشته اشاره کرد و گفت: بنا داریم در زمان مقر این خط ریلی به بندرانزلی و کاسپین و سپس آستارا متصل شود تا با تکمیل کریدور شمال-جنوب شاهد رونق صادرات در این محور باشیم.

وی به رشد 80 درصدی صادرات از طریق شرکت های تعاونی در سال 97 نسبت به سال 96 اشاره و خاطرنشان کرد: یکی از جلوه های حضور بخش خصوصی از طریق فعالیت شرکت های تعاونی است.

دکتر زارع بر ضرورت تقویت صادرات محصولات راهبردی گیلان از جمله تولیدات کشاورزی تأکید و تصریح کرد: به منظور دستیابی به هدفگذاری تعیین شده 500 میلیون دلاری صادرات از گیلان باید دستگاه هایی همچون صمت و جهادکشاورزی در خصوص تشکیل میز کالایی و صادرات مصالح ساختمانی، کاشی، سرامیک، مواد شیمیایی، گونی، کنف، کیوی، مرکبات، گل و گیاه، گوشت مرغ، ماهی و چای به کشورهای هدف حوزه CIS و نیز آذربایجان، روسیه و عراق اهتمام ویژه داشته باشند.

وی با تأکید بر سوق دادن تسهیلات بانکی به سمت افزایش کمی وکیفی محصولات تولیدی گیلان گفت: سال گذشته 870 هکتار از اراضی شیب دار به منظور کشت محصولات باغی واگذار شد که امسال با شرط اولویت واگذاری به افرادی که از طریق آبیاری تحت فشار اقدام به کشت محصولات می کنند این میزان را به هزار هکتار افزایش دهیم.

نماینده مردم تالش، رضوانشهر و ماسال نیز در این نشست با بیان اینکه در شرایط تحریم و جنگ اقتصادی قرار داریم، گفت: واگذاری امور اقتصادی به بخش خصوصی بسیار مهم است و استان گیلان باتوجه به همسایگی با کشورهای حوزه CIS می تواند گام بلندی در صادرات محصولات تولیدی خود بردارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان