Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان گفت: باید هر چه سریع تر جلوی تغییر کاربری شالیزارها در استان گیلان گرفته شود.

ارسلان زارع عصر امروز در جلسه شورای گفت وگوی دولت و بخش خصوصی در رشت اظهار داشت: همه مصوباتی که در این شورا مطرح می شود بر اساس قانون است و سهل انگاری و تغافل در آن غیرقانونی و غیر شرعی است و باید تمامی مصوبات پیگیری شوند.

استاندار گیلان با بیان اینکه شرایط فعلی کشور که ناشی از رفتارهای غیرقانونی دولت آمریکا است گفت: نقش آفرینی بیشتر بخش خصوصی در بخش اقتصادی ضروری است زیرا در نهایت موجب رونق اقتصاد و افزایش درآمد کشور می شود.

وی بودجه سال آینده کشور را مربوط به فعالیت های غیروابسته به نفت دانست و بیان کرد: سال آینده درآمد کشور بیشتر مربوط به فعالیت های غیرنفتی است لذا همه دستگاه ها وظیفه دارند زمینه فعالیت بخش خصوصی را فراهم کنند.

زارع با اشاره به اینکه در شرایط فعلی کشور راهی جز اتکاء به برنامه های راهبردی و تقویت فعالیت بخش خصوصی نداریم افزود: فعالان بخش خصوصی اقتصاد در دنیا درگیر تشریفات اداری نیستند و به طور مثال تعداد افراد حاضر در وزارت بازرگانی هند و چین در مقایسه با ایران کمتر است.

استاندار گیلان بر فعالیت بخش خصوصی کشور در کشورهای همسایه به ویژه آذربایجان تأکید کرد و عنوان داشت: فرصت کافی داریم تا در زمان تعیین شده برای حضور در نمایشگاه باکو آماده شویم تا در بخش های مختلف ظرفیت های خود را به همه معرفی کنیم.

زارع با بیان اینکه اجرای قوانین در گیلان با مشکلاتی روبه رو است گفت: اجرای برخی قوانین در نقاط مختلف کشور بلامانع است اما همان قوانین در گیلان مشکلاتی را به وجود می آورد لذا حفظ اراضی کشاورزی در استان بسیار حائز اهمیت است.

وی با تأکید بر رعایت قانون و حفظ اراضی کشاورزی در گیلان خاطرنشان کرد: بایستی تولیدات گلخانه ای را در استان گیلان گسترش دهیم و به جای تغییر کاربری شالیزارها، زمین های دیگر را برای فعالیت اقتصادی درنظر بگیریم.

نماینده عالی دولت در استان گیلان حمایت از محصول استراتژیک برنج را ضروری خواند و ابراز داشت: آبزی پروری از جمله پروژه های اقتصاد مقاومتی استان گیلان است که بایستی نسبت به رفع مشکلات آن اقدام شود.

زارع صادرات را موتور محرکه رشد اقتصادی دانست و تأکید کرد: بایستی با شناسایی ظرفیت های گیلان و تقویت آنها زمینه صادرات را افزایش دهیم البته افزایش کیفی محصولات کشاورزی نیز بسیار ارزشمند و حائز اهمیت است.

وی برگزاری نمایشگاه ظرفیت تولیدی واحدهای اقتصادی گیلان در کشورهای دیگر را ارزشمند خواند و عنوان کرد: درنظر گرفتن زمینی مناسب برای نمایشگاه تخصصی گیلان ضروری است و مکانی نیز برای آن درنظر گرفته شده است.

استاندار گیلان از جمله سیاست های اقتصاد مقاومتی مقام معظم رهبری را توسعه صادرات دانست و افزود: کوشش کنیم با کیفیت بخشی به محصولات، ارزش صادرات خود را بالا ببریم و با افزایش کیفیت و کاهش قیمت، زمینه صادرات به کشورهای منطقه را فراهم کنیم.

وی با اشاره به تشکیل میز کالایی تصریح کرد: جهاد کشاورزی و صنعت و معدن استان گیلان تشکیل میز کالایی در حوزه های مختلف را پیگیری کنند همچنین نباید از بازارهای CIS برای محصولاتی همچون کیوی و گوشت و چای غافل شویم.

استاندار گیلان سوق دادن تسهیلات تکمیلی استان برای توسعه صادرات محور را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: تسهیلات و منابع داخلی بانک را برای حمایت از تولیدات صادرات محور سوق دهیم و زمینه افزایش کمی و کیفی این نوع محصولات در گیلان را فراهم کنیم.

نماینده عالی دولت در استان گیلان شناسایی حداقل هزار زمین شیبدار دیگر برای کشت کیوی در استان گیلان را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: این زمین ها به افراد حقیقی و حقوقی صلاحیت دار با شرط اولویت آبیاری تحت فشار داده شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان