Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس گفت: در قانون بودجه سال ۹۸ معادل ۴ هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب تسهیلات بانکی برای تجهیز آزمایشگاه های مراکز دانشگاهی کشور اختصاص پیدا کرده است.

جبار کوچکی نژاد بر ضرورت تجهیز آزمایشگاه ها و کارگاه های مراکز دانشگاهی تأکید کرد و اظهار داشت: با توجه به اهمیت این موضوع، در قانون بودجه سال 98 معادل 4 هزار میلیارد تومان اعتبار در قالب تسهیلات بانکی برای تجهیز آزمایشگاه های مراکز دانشگاهی کشور اختصاص پیدا کرده است.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس توجه به نیازهای علمی جامعه را به عنوان یک اولویت مهم مورد توجه قرار داد و عنوان کرد: در قانون بودجه و سند علمی کشور که بالاترین سند در حوزه دانشگاه ها است ظرفیت های خوبی را در قالب منابع اعتباری و تسهیلات مورد نیاز برای استفاده دانشگاه ها باز کرده ایم.

کوچکی نژاد با بیان اینکه شرکت های عمومی، دولتی و خصوصی موظف هستند معادل 3 درصد از سود فروش خود را در بخش تحقیقات هزینه کنند تصریح کرد: دانشگاه ها به عنوان محور تحقیقات در کشور محسوب می شوند بنابراین باید بررسی شود که دانشگاه ها تاکنون چقدر از این ظرفیت ها برای ارتقاء خود استفاده کرده اند.

نماینده مردم رشت در مجلس از اختصاص 40 درصد از مجموع 3 درصد سود فروش شرکت های دولتی و خصوصی برای هزینه پایان نامه های دانشجویان دوره دکتری خبر داد و ابراز داشت: با توجه به هزینه های بالای دوره دکتری و احتمال مضیقه مالی برخی از دانشجویان این منابع مالی برای کمک به آنان پیش بینی شده است.

وی شرکت هایی نظیر شرکت آب و فاضلاب، برق و شرکت های عمومی و خصوصی را از جمله نهادهایی که باید 3 درصد از سود فروش خود را به بخش تحقیقات اختصاص دهند دانست و بیان داشت: اینکه چقدر از این مبالغ به مراکز دانشگاهی مستقر در استان ها از جمله گیلان اختصاص پیدا کرده است باید به دقت مورد بررسی قرار گیرد.

عضو کمیسیون آموزش، تحقیقات و فناوری مجلس مشخص شدن جایگاه تحقیقات در قانون و برنامه ششم توسعه را مورد توجه قرار داد و خاطرنشان کرد: طبق قانون برنامه توسعه، 27 درصد از دانشجویان کشور باید دانشجوی دانشگاه های نسل سوم باشند بنابراین بر اساس تکلیف قانون باید زمینه تحقق این موضوع فراهم شود.

کوچکی نژاد شرکت های دانش بنیان را موتور محرکه اقتصاد مقاومتی اعلام کرد و ضمن تأکید بر لزوم حمایت و گسترش این شرکت ها در کشور ابراز داشت: به اعتقاد بنده گیلان از قانون برنامه عقب است و کمتر از 5 درصد دانشجویان این استان در حوزه دانشگاه های علمی و کاربردی و فنی وحرفه ای تحصیل می کنند.

نماینده مردم رشت در مجلس با تأکید بر اینکه موانع گسترش و توسعه دانشگاه های نسل سوم باید شناسایی و سپس برطرف شوند تصریح کرد: قانون برنامه توسعه بر ضرورت تقویت دانشگاه های علمی و کاربردی و فنی وحرفه ای تأکید کرده است بنابراین در طول اجرای آن باید به نقطه مشخص شده در قانون برسیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان