Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : فرماندار شهرستان رشت بر افتتاح تصفیه خانه شیرابه زباله سراوان به جای احداث زباله سوز تا پایان روزشمار تأکید کرد و گفت: در وقت و منابع کمبود داریم و نیازمند صبر و تحمل مردم هستیم.

عصر امروز جلسه پیگیری اجرای تعهدات ساماندهی سایت تخلیه زباله سراوان در محل سالن اجتماعات فرمانداری رشت برگزار شد و گفت وشنودها در این رابطه دو ساعت و ۳۰ دقیقه به طول انجامید.

پیمانکار زباله سوز زمان بندی مشخصی برای اجرای پروژه ارائه کند

معاون عمرانی استاندار گیلان با تأکید بر اینکه تعهدات طرفین باید منجر به نتیجه شود، اظهار کرد: اقدامات اولیه برای ساماندهی سایت سراوان انجام شده و باید پیگیری های عملیاتی از سوی پیمانکار و شهرداری انجام شود.

علی اوسط اکبری مقدم با بیان اینکه از عملیات اجرایی برای احداث زباله سوز یک ماه و ۱۸ روز می گذرد، افزود: شهرداری و پیمانکار باید اکنون گزارش دهند که دلیل عقب افتادگی سایت زباله سوز چه بوده است.

وی با بیان اینکه یک ماه از تحویل زمین به پیمانکار جهت احداث سایت می گذرد اما پیشرفتی از کار دیده نمی شود، گفت: ما به مردم قول داده ایم تا معضل زباله سراوان را حل کنیم و حداقل باید تعهد اخلاقی داشتیم.

معاون عمرانی استاندار گیلان با بیان اینکه در جلسات همگی دکتر و مهندس هستیم و این عناوین انتظارات مردم را از ما بالا می برند، گفت: به گفته شهردار رشت پرداخت مبالغ موردنیاز برای اجرای پروژه بدون مانع است و قاعدتاً نباید پیمانکار بیش از این پروژه را به تعویق بیندازد درحالی که می توانست از همان روز تحویل زمین، کار را آغاز کند.

اکبری مقدم با تأکید بر تسریع در اجرای پروژه گفت: حداکثر ظرف مدت یک ماه باید ستون های سایت آماده شوند.

وی با تأکید بر اینکه باید زمان بندی مشخصی از سوی پیمانکار داده شود، افزود: مشکلات مالی برای اجرای پروژه وجود ندارد و من بعد خودم راسا روند پیشرفت پروژه را نظارت می کنم.

معاون عمرانی استاندار گیلان با بیان اینکه زباله سوز منابع مالی زیادی می طلبد، گفت: نوبخت کارگروه ویژه ای برای ساماندهی پسماند استان های شمالی ایجاد کرده که باید از این ظرفیت بیشتر استفاده کرد.

اکبری مقدم با بیان اینکه ارائه خدمات عمومی به مردم منطقه سراوان وظیفه ما است، افزود: اگر ما اقداماتی را که مربوط به ما است سرباز بزنیم، مردم منطقه ناراحت می شوند درحالی که ارائه خدمات عمومی ازجمله آسفالت پنج کیلومتر باقی مانده منتهی به سایت از وظایف ذاتی ما است.

ضرورت اتمام تصفیه خانه سراوان تا پایان روزشمار

فرماندار شهرستان رشت نیز در این نشست با بیان اینکه در زمان تصدی حاج محمدی در کرسی شهرداری حل معضل پسماند در دوران وی تحرک گرفته، اظهار کرد: باید وضعیت سایت به گونه ای پیش برود تا ادامه حیات برای مردم بدون تنش باشد.

میر شمس مؤمنی زاده با تأکید بر اینکه باید خدمات رفاهی به مردم منطقه سراوان ارائه شود، افزود: باید روند ارائه خدمات در سراوان با سرعت و شتاب بیشتری دنبال شود.

وی با بیان اینکه در صورت آماده نشدن سایت زباله سوز باید اتمام شیرابه را در دستور کار قرار دهیم، گفت: تصفیه خانه شیرابه زباله تا دو ماه باقی مانده باید به بهره برداری برسد تا به مردم عملاً نشان دهیم که اراده ما حل مشکل بوده است.

فرماندار رشت با بیان اینکه عدم احداث زباله سوز به دلیل کمبود منابع مالی و وقت بوده، گفت: نیازمندیم تا مردم صبر و تحمل بیشتری نسبت به احداث زباله سوز داشته باشند.

رد شدن طرح زباله سوز از سوی مشاور/ حل معضل سراوان نیازمند همگرایی همه جانبه

شهردار رشت نیز در این نشست با بیان اینکه تاکنون ۹ میلیارد تومان برای خریدار دستگاه زباله کوب در سراوان هزینه شده، اظهار کرد: این دستگاه زباله کوب وارد سایت سراوان اما هنوز راه اندازی نشده و باید کارشناسان مربوطه از آلمان بیایند تا آن را راه اندازی کنند.

ناصر حاج محمدی با بیان اینکه احداث سایت زباله سوز در سراوان حدود ۴۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان اعتبار لازم دارد، افزود: شهرداری با امکانات موجود در حال ساماندهی پسماند سراوان بوده و هم اکنون پیمانکار شهرداری در مرحله تصفیه خانه در حال انجام کار است.

وی با بیان اینکه یک هزار کامیون مواد و مصالح دانه بندی به محل احداث سایت زباله سوز آورده شده، کفت: چهار هزار بلوک سیمانی برای قالب بندی فونداسیون به پیمانکار جهت تسریع در اجرای پروژه تحویل داده شده است.

شهردار رشت با بیان اینکه ۸۰ درصد وقتم در حوزه پسماند می گذرد، افزود: از زمانی که شهردار شده ام در حوزه پسماند کارکرده ام و هیچ روزی از موضوع سراوان غافل نشده ام.

حاج محمدی با بیان اینکه یک صد میلیون تومان برای مشاوره طرح احداث زباله سوز پرداخت شده، افزود: مشاوره طرح اجرای پروژه را تأیید نکرده و اگر خسارتی در آینده از قبیل سیل، زلزله و یا طوفان به وجود بیاید ما مسؤول نیستیم.

شهردار رشت با انتقاد از صداوسیما بابت اطلاع رسانی غیراصولی حوزه پسماند بیمارستانی گفت: صداوسیما از من گفت وگو گرفت اما تنها بخش کوتاهی را پخش کردند و بعدازآن فیلمی از تخلیه زباله های بیمارستانی در سراوان را نشان داند و تمام ملت را علیه شهرداری شورانده اند.

وی با بیان اینکه من در بین تصمیمی مبنی بر همکاری و عدم همکاری با مراکز بیمارستانی گیرکرده ام، افزود: علیرغم موظف بودن دانشگاه برای احداث زباله سوز ما خود را مکلف به دریافت زباله های بیمارستانی و تخلیه و خنثی شده آن کردیم اما این نوع از اطلاع رسانی موجی از نگرانی را در جامعه اشاعه داده است.

شهردار رشت با اشاره به منع قانونی جمع آوری زباله های بیمارستانی از سوی شهرداری ها بیان کرد: از فردا حق اجازه جمع آوری و تخلیه زباله های بیمارستانی به سراوان را نخواهم داد.

حاج محمدی با تأکید بر حل معضل سراوان با همگرایی و هم افزایی چندجانبه گفت: اگر برای حل معضل پسماند زباله و پسماند در سراوان به صورت زنجیره ای همکاری نکنیم و کمیته اجرایی مشخصی مسؤولیت سراوان را بر عهده نگرید راه به جایی نخواهیم برد.

صرف نیمی از اعتبارات دولتی احداث زباله سوز در سراوان

معاون حمل ونقل و امور زیربنایی شهردار رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه اقدامات لازم برای نصب سوله زباله سوز انجام شده، اظهار کرد: پروژه سایت زباله سوز هفت میلیارد و ۸۰۰ میلیون تومان اعتبار داشت که بخشی از این مبلغ به پیمانکار پرداخت شده و اکنون حدود چهار میلیارد تومان از آن اعتبار باقی مانده است.

فرامرز جمشیدپور با اشاره به افزایش قیمت مصالح و تجهیزات موردنیاز افزود: ادامه اجرای پروژه از سوی پیمانکار نیازمند تأمین اعتبار است که به دلیل دولتی بودن و ضوابط موجود، توان پرداخت مبلغ مجدد با این پیشرفت از کار وجود ندارد.

لزوم پرداخت معوقات پیمانکار از سایر پروژه ها به جهت تکمیل زباله سوز

مدیر اجرایی لوله گذاری سایت زباله سوز سراوان نیز در این نشست با اشاره به مشکلات موجود در فرایند واگذاری زمین برای لوله گذاری اظهار کرد: ۱۲ شهریور زمین موردنیاز تحویل ما شده و ما نیازمند تزریق اعتبار نه از پروژه فعلی بلکه از سایر ردیف های مطالبه ای هستیم.

گلریز با بیان اینکه مصالح موردنیاز در محل اجرای سایت موجود است و از فردا احداث سازه آغاز می شود، افزود: در این پروژه ما میلیاردها تومان متضرر شده ایم و تنها انتظار ما پرداخت معوقات ما در دیگر پروژه های شهرداری است.

وی با بیان اینکه نباید فصل تابستان را هدر می دادیم، گفت: قطع اشجار موردنیاز از سوی منابع طبیعی ۶ ماه طول کشید اما هیچ کس صدایش بلند نشده است.

کمتر از دو ماه تا اتمام روزشمار احداث زباله سوز باقی است

بخشدار سنگر نیز در این نشست با اشاره به افزایش انتظارات افکار عمومی از اقدامات دولت در حل معضل پسماند سراوان اظهار کرد: انتظارات برای حل معضل سراوان بسیار از برنامه ریزی ها بالا رفته به گونه ای که هر کاری را مردم وظیفه دولت می دانند.

کامبیز یوسفی با اشاره به برهم خوردن آرامش اجتماعی در سراوان افزود: فضای حاکم در سراوان متشنج است و تلاش ها در جهت آرام کردن اوضاع بی فایده بوده تا جایی که ما پشتیبانی قضایی نیز نداریم.

وی با تأکید بر حل به موقع معضل سراوان افزود: مشکل سراوان ریشه ۳۶ ساله دارد و اگر زحماتی که الآن می کشیم در همان سال متحمل می شدیم، مشکل سراوان حل شده بود.

بخشدار سنگر با بیان اینکه روزشمار ما تا دو ماه دیگر برای حل معضل پسماند سراوان تمام می شود، گفت: اگر معضل سراوان و احداث زباله سوز طی بازه زمانی تعیین شده انجام نشود مشکلات عدیده ای پیش خواهد آمد.

به گزارش فارس، تأکید بر اسفالته کردن مسیر منتهی به سراوان، ارائه خدمات زیرساختی برق و مخابرات و تأکید بر فراهم کردن شن موردنیاز برای مخلوط کردن با زباله از دیگر مباحثی بود که در نشست امروز موردبررسی و ارزیابی قرار گرفت.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان