Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان از اختصاص ۲ هزار میلیارد تومان به شهرداری های استان برای احداث و تکمیل ایستگاه های آتش نشانی خبر داد و گفت: بسیاری از نقاط گیلان از داشتن خدمات آتش نشانی استاندارد محرومند.

هوشنگ عباسقلی زاده صبح امروز در جمع خبرنگاران اظهار داشت: بر اساس ماده 58 قانون تنظیم بخشی از مقررات مالی دولت، امسال معادل 2 هزار میلیارد تومان اعتبار به شهرداری های استان گیلان برای احداث و یا تکمیل ایستگاه های آتش نشانی اختصاص پیدا کرده است.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان ارتقاء خدمات ایمنی در شهرداری ها را موضوع مهمی در بحث سلامت شهروندان دانست و عنوان کرد: در بخش اعتبارات دولتی تا سال گذشته از بند (و) تبصره 6 منابعی را به شهرداری های استان اختصاص می دادند که امسال این بخش اعتباری حذف شده است.

عباسقلی زاده از وجود تنها یک واحد آتش نشانی در آستارا خبر داد و با بیان اینکه باید برای افزایش ایستگاه های آتش نشانی در این شهرستان برنامه ریزی شود تصریح کرد: در حال حاضر بندرانزلی نیز با کمبود ایستگاه های آتش نشانی مواجه است و خدمات ایمنی در زمان وقوع حوادث به خوبی به مردم ارائه نمی شود.

وی با تأکید بر اینکه از چهار ایستگاه آتش نشانی موجود در بندرانزلی تنها دو واحد آن از استانداردهای اولیه برخوردار هستند ابراز داشت: در شهر بندرانزلی ساختمان 10 طبقه نیز وجود دارد اما امکانات و تجهیزات دو ایستگاه آتش نشانی فعال این منطقه تنها برای اطفاء حریق ساختمان های 4 طبقه جوابگو است.

مدیرکل دفتر امور شهری و شوراهای استانداری گیلان از نبود امکانات اولیه ای نظیر نردبان بلند برای دسترسی به ساختمان هایی بیش از چهار طبقه در بندرانزلی سخن گفت و بیان داشت: در صورت ایجاد آتش سوزی در چنین ساختمان هایی ایستگاه های آتش نشانی بندرانزلی نمی توانند خدمات اطفاء حریق را به مردم ارائه کنند.

عباسقلی زاده اختصاص اعتبارات بیشتر به گیلان در حوزه تجهیز و احداث ایستگاه های آتش نشانی را با توجه به بافت فرسوده شهرها و سالمند بودن استان مورد تأکید قرار داد و گفت: برای این کار باید پیش بینی های لازم در شورای برنامه ریزی استان گیلان انجام و سپس درخواست مربوطه برای افزایش اعتبارات به تهران ارسال شود.

وی اختصاص 21 خودرو به استان گیلان که 4 عدد از آنان خودروهای مجهز آتش نشانی بودند را مورد اشاره قرار داد و خاطرنشان کرد: برای امسال نیز نیازهای استان در بخش خودروهای امدادی و آتش نشانی برآورد و ارسال شده است و امیدواریم پس از خرید تجهیزات یاد شده سهمیه خوبی به گیلان اختصاص پیدا کند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت نیز در این جلسه از انجام بیش از 5 هزار عملیات در سال توسط پرسنل این سازمان خبر داد و عنوان کرد: طبق آمارهای موجود در شش ماهه نخست امسال تاکنون حدود 2 هزار و 700 عملیات و مأموریت توسط نیروهای آموزش دیده سازمان آتش نشانی شهر رشت انجام شده است.

رمضانی با بیان اینکه هزار و 250 عدد از این عملیات های انجام شده در حوزه اطفاء حریق و هزار و 450 عدد نیز در سایر حوادث دیگر انجام شده است تصریح کرد: روزانه به طور میانگین 13 تا 14 عملیات مختلف با اعزام تجهیزات لازم و پرسنل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت به محل حادثه انجام می شود.

وی معضل بافت فرسوده شهر رشت را یکی از عوامل اصلی ایجاد اختلال در راستای ارائه خدمات استاندارد آتش نشانی به مردم در زمان وقوع حریق و انواع حوادث دانست و اظهار داشت: به علل یاد شده نیروهای آتش نشانی برای ارائه خدمات ایمنی در بافت فرسوده شهر رشت با مشکلات بسیار زیادی مواجه هستند.

مدیرعامل سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت تراکم شدید و تجمع مردم و شهروندان در محل حادثه را از جمله معضلات تیم های آتش نشانی برای ارائه خدمات اعلام کرد و گفت: از عموم شهروندان و مردم انتظار داریم با مأموران سازمان آتش نشانی همکاری بیشتری داشته باشند و در کار آنان دخالت نکنند.

وی به روز رسانی و رشد قابل توجه تجهیزات سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: تا سال گذشته برخی از آتش نشانان این سازمان فاقد تجهیزات حفاظت فردی بودند اما امسال تمامی نیروهای عملیاتی از تجهیزاتی نظیر کلاه ویژه کار، لباس حریق و نظایر آن برخوردار شدند.

رمضانی متوسط زمان استاندارد جهانی برای حاضر شدن تیم های عملیات آتش نشانی در محل حادثه را بین 3 تا 5 دقیقه دانست و اظهار داشت: این عدد در سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری رشت هم اینک حدود 4 دقیقه و 25 ثانیه برآورد شده است که در صورت رفع یکسری مشکلات شهری زمان آن کاهش پیدا می کند.

وی ضمن درخواست ویژه از عموم مردم و شهروندان شهر رشت جهت پارک نکردن خودروهای شخصی در کوچه های تنگ و باریک خاطرنشان کرد: در بسیاری از مواقع تجمع مردم در محل حادثه و حریق از یک سو و خودروهای پارک شده در داخل کوچه ها و معابر باریک از سوی دیگر مشکلات زیادی را برای آتش نشانان ایجاد کرده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان