Tuesday، 25 June 2024 | سه شنبه، 05 تیر 1403
1 2

گیلانیان : استاندار گیلان دیپلماسیعلمی را مقدمه ای برای دیپلماسی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی دانست و گفت: متخصصان و اندیشمندان استان های ساحلی دریای کاسپین نه تنها در برقراری ارتباطات علمی می توانند نقش آفرینی کنند، بلکه قادرند زمینه لازم برای برقراری ارتباط بین سازمان ها و نهاد های اجرایی استان های ساحلی را نیز فراهم آورند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری گیلان؛ دکتر ارسلان زارع صبح امروز در مراسم گشایش بیست و دومین اجلاس دانشگاه های دولتی حاشیه دریای کاسپین ضمن خیرمقدم به دانشگاهیان و محققان به نمایندگی از دولت جمهوری اسلامی ایران و با قدردانی از برگزارکنندگان این نشست در آغاز فصل پاییز و همزمان با شروع سال تحصیلی جدید در بیشتر دانشگاههای جهان، افزود: بر خود می بالیم که امسال، بهار دانش با حضور فرهیختگان در این اجلاس، رنگ و جلایی دیگر به خود گرفته است.

وی خاطرنشان کرد: این اجلاس می تواند بشارت دهنده ی سال تحصیلی سودمندی باشد و فصل نوینی از همکاری های علمی و چند جانبه را برای پیوندهای استراتژیک در سومین دهه از فعالیت اتحادیه، پیش روی کشورهای حاشیه دریای کاسپین قرار دهد.

نماینده عالی دولت در گیلان اظهار داشت: مصوبات و دستاوردهای 21 اجلاس گذشته این اتحادیه، نشان دهنده این است که نگاه دوستانه و مبتنی بر توجه به اشتراکات و سوابق فرهنگی و تاریخی و نیز توانمندی های علمی و فناوری کشورهای حاشیه دریای کاسپین منجر به ایجاد همکاری های علمی بین المللی مفیدی بین دانشگاه ها، پارک های علم و فناوری و مراکز تحقیقاتی این کشورها شده است.

وی برگزاری این نشست­ها را فرصتی برای شناخت بهتر از امکانات و قابلیت های کشورهای عضو این اتحادیه و برنامه ریزی در مسیر همکاری های مشترک آینده دانست و گفت: آنچه این مجموعه را دور هم جمع کرده است مسائل علمی مشترک بین کشورهای منطقه دریای کاسپین است.

استاندار گیلان با بیان اینکه دیپلماسی علمی مقدمه ای برای دیپلماسی سیاسی، اقتصادی و اجتماعی است، افزود: این نشست ها زمینه لازم برای نزدیکی بیشتر میان مردم کشورهای مختلف حاشیه دریای خزر را فراهم می آورد.

وی دریای کاسپین را دریای صلح و دوستی عنوان کرد و اظهار داشت: کشورهای حاشیه دریای کاسپین دارای اشتراکات فرهنگی بسیاری هستند و بیگانگان را در آن راهی نیست.

دکتر زارع خاطرنشان کرد: اگر چه دریای کاسپین به عنوان یکی از موهبت های الهی موجب نزدیکی ملت ها شده اما اکوسیستم شکننده این دریای با ارزش، با فعالیت های انسانی کنترل نشده، تحت فشار قرار دارد.

وی افزود: کلید حل مشکلات این دریا در دست دانشمندان و محققان کشورهای حاشیه آن است و وقت آن رسیده که کمیته های علمی برای حل مشکلات اکوسیستم دریای کاسپین شکل گیرد.

وی به برخورداری استان گیلان از موهبت های الهی بی شمار به عنوان سرسبزترین استان کشور اشاره کرد و اظهار داشت: استان گیلان از نظر استراتژیک امکان برقراری ارتباط با 4 کشور و استان های ساحلی آنها را دارد و بنادر شمال ایران و به خصوص منطقه آزاد انزلی، فرصت طلایی برای برقراری ارتباط با کشورهای شمالی را فراهم آورده است.

استاندار به نقش ویژه استان گیلان در مسیر کریدور شمال-جنوب اشاره و خاطرنشان کرد: متخصصان و اندیشمندان استان های ساحلی دریای کاسپین نه تنها در برقراری ارتباطات علمی می توانند نقش آفرینی کنند، بلکه قادرند زمینه لازم برای برقراری ارتباط بین سازمان ها و نهاد های اجرایی استان های ساحلی را نیز فراهم آورند.

وی وجود دانشگاه ها و مراکز پژوهشی متعدد در استان گیلان و تحصیل بیش از یک صدهزار دانشجو در این استان را پشتوانه مناسبی برای توسعه ارتباطات علمی منطقه ای عنوان کرد وگفت: به طور حتم در دیگر دانشگاههای ساحلی کشورهای دریای خزر نیز امکانات بسیار زیادی وجود دارد که می تواند عامل مهمی برای بسط و توسعه همکاری های بین دانشگاهی باشد و مراکز تحقیقاتی که دراین کشورها وجود دارد نیز می تواند زمینه لازم برای تحقیقات مشترک علمی را فراهم کند.

دکتر زارع اظهار داشت: استان گیلان در کنار ظرفیت های علمی موجود از نظر موقعیت های اقتصادی نیز شرایط خوبی دارد که در بخش گردشگری به عنوان مهمترین فرصت های موجود می تواند پذیرای سرمایه گذاران و گردشگران کشورهای حاشیه دریای کاسپین باشد.

وی وجود برندهای معتبر و کالاهای صادراتی را از مزیت های اقتصادی گیلان عنوان کرد و گفت: در بخش درمان نیز گیلان دارای بیمارستان ها و مراکز درمانی پیشرفته ای است که سالانه پذیرای بیماران بسیاری از کشورهای همسایه است.

نماینده عالی دولت در گیلان برخورداری این استان از راه های ترانزیتی را مزیتی مناسب دیگر برای تجارت دانست و افزود: با توجه به وجود منطقه آزاد ، گمرک و بندر در شهرستان انزلی و آستارا و سرمایه گذاری های بالای انجام شده در این مناطق سالانه حجم بالایی از کالاهای استان گیلان صادر می شود که سهم بسزایی در توسعه تجارت در حاشیه دریای کاسپین داشته و حجم تبادلات تجاری نشان از اهمیت وجود این بنادر دارد.

وی با بیان اینکه جنبش علمی و فرهنگی جدیدی در جمهوری اسلامی ایران، در حال شکل گیری است، اظهار داشت: ما در حال رقم زدن فصل جدیدی از حیات تاریخی ایران هستیم؛ دوره ای که با وجود همه تنگناها و مشکلات متعدد، نشان دهندۀ شکوفایی و رشد ایران، بخصوص در عرصه های مختلف علمی و دانشگاهی است.

استاندار گیلان با اشاره به اینکه در مسیر رشد و شکوفایی علمی و دانشگاهی هنوز در آغاز راه هستیم، افزود: در این مسیر پرفراز و نشیب برای رسیدن به قله های افتخار، علاوه بر توجه به خود، به همکاری های بین المللی به ویژه با دانشگاه ها و مراکز تحقیقاتی علمی کشورهای حاشیه دریای کاسپین نیازمندیم.

وی گفت: امیدواریم این همکاری ها بین دانشگاه ها و مراکز پژوهشی عضو اتحادیه، بیش از پیش، گسترش یابد و اعضای این اتحادیه گام های محکم تری در جهت تعاملات علمی بین المللی بردارند.

بیست و دومین اجلاس اتحادیه دانشگاه های دولتی حاشیه دریای خزر با هدف تقویت روابط بین دانشگاه­های عضو اتحادیه و توسعه فعالیت­های بین دانشگاهی به مدت 2 روز در دانشگاه گیلان درحال برگزاری است.

دانشگاه گیلان به عنوان یکی از بنیانگذاران و اعضای این اتحادیه از سال 1996 و همچنین دبیرخانه دائمی دانشگاه های ایرانی عضو اتحادیه، میزبان این نشست بین المللی خواهد بود.

در این اجلاس روسا و معاونان بیش از 30 عضو اتحادیه از کشور های فدراسیون روسیه، قزاقستان، جمهوری آذربایجان،ترکمنستان و ایران حضور دارند.

از میان دانشگاه های خارجی شرکت کننده در این اجلاس نیز می توان به دانشگاه های دولتی آستراخان، دانشگاه دولتی داغستان، دانشگاه علوم پزشکی آستراخان، دانشگاه معماری و مهندسی عمران آستراخان، دانشگاه دولتی کالمیک و دانشگاه فنی آستراخان از فدراسیون روسیه، دانشگاه های آکتائو و نفت و گاز آتیرائواز کشور قزاقستان و دانشگاه دولتی باکو از کشور آذربایجان اشاره کرد.

اتحادیه دانشگاه­های دولتی حاشیه دریای خزر شامل 57 عضو است که 7 دانشگاه از کشورآذربایجان، 12 دانشگاه، 2 پارک علم و فناوری و 13 مرکز تحقیقاتی از ایران، 11 دانشگاه و 5 موسسه تحقیقاتی از فدراسیون روسیه شامل داغستان و کالمیک، 4 دانشگاه و 2 موسسه تحقیقاتی از کشور قزاقستان و یک دانشگاه از کشور ترکمنستان می­باشد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان