Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نماینده سابق مجلس از فرار یک متهم اختلاس ۳ هزار میلیاردی از کشور خبر داد و گفت: برای مبارزه با مفاسد اقتصادی ۴ لایه باید در نظر گرفته شود.

مراسم افتتاحیه اولین دوره تخصصی مبارزه با مفاسد اقتصادی به همت قرارگاه ملی مبارزه با مفاسد اقتصادی و با حضور 120 نفر از علاقه مندان به مشارکت در طرح مبارزه با مفاسد اقتصادی که 70 نفر از آنها از شهرستان ها و 50 نفر از تهران حاضر شده بودند که اکثر آنها افراد تحصیل کرده و یا دانشجویان علاقه مند به مبارزه با مفاسد اقتصادی بودند، امروز در سالن بصیرت لانه جاسوسی سابق آمریکا برگزار شد.

در این مراسم علیرضا زاکانی نماینده سابق مجلس و از افراد فعال در بحث مبارزه با مفاسد اقتصادی و افشای فسادهای کلان اقتصادی به سخنرانی پرداخت.

همچنین بهادری از کارشناسان اقتصادی در این مراسم گفت: در حالی که مسؤولان حراست در دستگاه اجرایی وظیفه مقابله با مفاسد را دارند، اما اکثر این حراست ها توسط خود مدیران دستگاه ها انتخاب می شوند.

وی همچنین پیشنهاد کرد: با توجه به اینکه جامعه وکلا و کارشناسان رسمی دادگستری کشور از افراد نخبه هستند و این افراد مفاسد اقتصادی و گلوگاه های فساد را به خوبی می شناسند، از این افراد برای افشای مفاسد اقتصادی و مقابله با آن باید استفاده کرد.

مبارزه با فساد دغدغه عمومی شده

همچنین علیرضا زاکانی نماینده اسبق مجلس شورای اسلامی در این مراسم گفت: خوشبختانه دغدغه مبارزه با فساد از حوزه فردی عبور کرده و به یک دغدغه و مطالبه عمومی تبدیل شده است و این یک جهاد بزرگی است که در این دوره سخت نیاز به اصلاحات اساسی و جدی دارد.

سه ضلع قدرت پرستی، ثروت پرستی و بیگانه پرستی عامل فساد

وی افزود: امروز انقلاب اسلامی در افق بلند در سطح منطقه ای و جهانی حرکت می کند، اما جمهوری اسلامی از آسیب ها و معایبی مانند مفاسد اقتصادی رنج می برد و موانع جدی در این زمینه وجود دارد که اگر کمی دقت شود به مافیای پنهان می رسیم که سه ضلع قدرت پرستی، ثروت پرستی و بیگانه پرستی برمی خوریم.

نماینده سابق مجلس همچنین گفت: پیوستگی قدرت و ثروت پیوندی ایجاد می کند که طمع بیگانگان را بیشتر می کند، در بحث ثروت پرستی گرچه ما مخالف تولید ثروت نیستیم و کارآفرینان و کارگرانی که به تولید ثروت ملی می پردازند دست شان را می بوسیم، اما مراد از ثروت پرستی ناظر به ثروت اندوزی عده ای است که با ثروت های باد آورده و از جیب ملت انبان خود را پر می کنند کار داریم.

* عده ای گویند اگر 10 درصد منابع هم میل شد ایراد ندارد تا از حیفها جلوگیری شود

به گفته زاکانی، برخی از افراد در جامعه فساد را بد نمی بینند و معتقدند مقداری میل کردن بیت المال را برای جلوگیری از حیف ها و فرصت ها می دانند و برخی از تکنوکرات ها می گویند اگر  10 درصد هم از منابع میل شد، اما چون جلوی حیف ها و فرصت ها گرفته می شود ایراد ندارد و عده ای هم می گویند فساد مانند گریس در داخل موتور می ماند که چرخ های اقتصادی را به حرکت در می آورد و باید چشم به روی فساد ببندیم و الکی گیر ندهیم، اما در نظام اسلامی کوچک ترین فساد هم قابل پذیرش نیست.

* عده ای به بهانه خروج سرمایه از کشور مایل به برخورد با فساد نیستند

وی گفت: عده ای می گفتند فساد به دو بخش کبیر و اکبر تقسیم می شود و حتی یکی از رؤسای قوا در جلسه غیرعلنی مجلس می گفت چرا این قدر دنبال فساد در داخل کشور هستید. فساد این افراد بزرگ است اما بزرگ ترین فساد این است که اگر با این ها برخورد شود ناراحت می شوند و سرمایه هایشان را از کشور بیرون می برند.

کوچک ترین فساد هم ضرر دارد

رئیس مجلس در جلسه غیرعلنی می گفت این قدر گریبان چاک نکن اگر با دزد برخورد شود خروج پول از کشور صورت می گیرد که این فساد اکبر است در حالی که ما می گوییم از نظر اسلام اقل (کمترین) فساد هم برای کشور ضرر دارد. بنابر این نباید فساد حداقلی هم باشد.

زاکانی فساد را به بیماری تشبیه کرد که مثلاً برخی از جرم ها به صورت طبیعی در بدن وجود دارد، اما وقتی یک بیماری غلبه می کند، مثلا با شیمی درمانی بدن ضعیف می شود، دهان بیمار برفک می زند چون ضعیف شده در حالی که این جرم ها از قبل بوده و خود سیستم بدن با آن مقابله می کرد بنابر این اگر در مورد فساد هم بگوییم فساد کم خوب است یا خود فرد فاسد است و یا اینکه اطرافیان کلاه سرش گذاشته اند.

راه اندازی مانور اشرافیگری توسط عده ای در کشور

نماینده سابق مجلس فساد را دارای لایه بندی دانست و گفت: چندی پیش در نامه ای به آقای رئیسی گفتم 4 لایه فساد وجود دارد که یکی لایه اقتصادی، لایه فرهنگی و رسانه ای که مانور اشرافی گری در کشور راه اندازی می کنند همچنین لایه سیاسی که مسؤولان کشور را درگیر می کند و لایه امنیتی ـ قضایی که تا پشت افراد مفسد نباشند، آنها نمی توانند فساد کنند.

برخی می خواهند مسائل فرعی را جای اصلی جا بزنند

زاکانی در توضیح گفت: عده ای مانور اشرافی گری راه اندازی می کنند و رسانه های همسو افکار عمومی را جهت دهی می کنند و افکار عمومی دچار کرختی می شوند و یا اینکه مسائل اصلی و فرعی را  جایشان عوض می کنند و سراغ عناصر فرعی می روند و عنصر فاسد را به غلط خادم جلوه می دهند.

وی همچنین گفت: در دو دهه که با مفاسد اقتصادی درگیر هستیم می بینیم هر جا فساد می شود باید دقت کنیم چه کسی پشت سر او قرار دارد در مورد لایه امنیتی ـ قضایی هم تا کسی پشتیبان فرد فاسد نباشد، مگر می شود یک بانکی چنین وضعی مانند بانک های سرمایه، پارسیان و گردشگری داشته باشد.

* شگرد مفسدان برای گران انداختن اموال ارزان به بانک

زاکانی در ادامه گفت: بانک گردشگری شرکت های زیرمجموعه ایجاد کرده و مثلاً یک اموالی را خریده که قیمت واقعی آن 500 هزار تومان است اما بانک گردشگری این ملک را می خرید و شرکت اول به شرکت دوم و سپس به شرکت سوم می فروخت و قیمت را بالا می بردند و مثلاً 2 میلیون تومان می فروختند که این یک و نیم میلیون تومان سود از جیب مردم برداشت می شد و به جیب مفسدان واریز می شد یا در بانک سرمایه چاله ای کنده می شد و آن را به قیمت یک برج 22 طبقه برآورد می کردند و از جیب مردم می پرداختند و اثری که داشت سفته بازی را در جامعه رایج می کرد.

* مفسدان همدیگر را پیدا می کنند

زاکانی با طرح این پرسش که برای مبارزه با فساد با از کجا آغاز کرد، گفت: اگر بخواهیم مبارزه اثر داشته باشد باید بدانیم وضع فساد در کشور ما چگونه است، در علم پزشکی گاهی یک بیماری در جامعه تک گیر است یعنی مثلاً یک تا 10 نفر درگیر بیماری می شوند، اما اگر همین بیماری طغیان کند یک بخش وسیعی را درگیر می کند که می شود اپیدمی و اگر باز هم بی دقتی شود یک دفعه کل جامعه دچار می شوند که در آن صورت پاندمیک یا همه گیر و فراگیر می شود. فساد هم این گونه است. فساد در کشور در چند مرحله است که فساد تک گیر همیشه بوده و هست، ولی باید شفافیت ایجاد کرد که فساد به حداقل برسد در جامعه آدم های فاسد همدیگر را پیدا می کنند آن یکی در مجلس دیگری در قوه قضائیه و یکی دیگر در دولت است که این ها همدیگر را پیدا می کنند و به هم سرویس می دهند.

به گفته زاکانی، مثلا نقش طبری و دانیال زاده چه بود، یکی از قوه قضائیه و یکی از دولت بود که به هم سرویس می دهند. مثلا یک شرکت فولادی را به دانیال زاده می دادند و او می گفت 5 هزار کارگر دارم بنابر این به او پول می دادند و به جای اینکه صرف فولاد و یا کارگران کند، در فرمانیه تهران برج می ساخت و برج به طبری می دادند.

الان دو برج فرمانیه دست کیست؟ و از آن طرف طبری هم به او سرویس می داد.

نماینده سابق مجلس همچنین با اعلام این خبر که دانیال زاده با اتهام 3 هزار میلیارد تومان بدهی از کشور فرار کرد، گفت: در واقع او را فراری دادند و عناصر فاسد دست به دست هم دادند و شبکه درست کردند و این شبکه همه گیر شده است الان در جامعه صحبت از فساد چند هزار میلیاردی مثل فساد 500 میلیاردی، هزار میلیاردی، 2 هزار میلیاردی، 3 هزار میلیاردی و حتی 9 هزار میلیارد تومانی مطرح است.

*آدم های زالو صفت به یکدیگر سرویس می دهند

وی گفت: آدم های زالو صفت به یکدیگر سرویس می دهند و این فساد را اپیدمی کرده و ما باید برای برخورد با فساد در 4 سطح مبارزه کنیم.

وی در ادامه گفت: گاهی خود سیستم حاکمیت به تولید فساد کمک می کند و فساد برای آن سیستم ممدوح است چون بقای خود را در فساد می بیند در اینجا فساد سیستمی رخ داده است و سطح 5 فساد این است که آنقدر فساد زیاد می شود که قارون هایی در جامعه پیدا شده اند و عوامل فرهنگی شان توانسته است این پدیده قارون صفتی را غلبه بدهد و عده ای قارون می شوند، عده ای که ندارند بدشان از آن نمی آید که در اینجا خداوند وعده عذاب داده است.

زاکانی با بیان اینکه قبل از انقلاب اسلامی فساد تا سطح چهارم بود و هم شاه و اشرف و دربار تولید فساد می کردند و بقای آنها در فساد بود و اسناد زیادی به نام رضاشاه ملعون وجود دارد و این ها اموال مردم را می گرفتند و در قراردادها خیانت می کردند و فساد سر به فلک می کشید که در آن زمان فساد سیستمی بود.

زاکانی با اشاره به فساد سیستمی در قبل از انقلاب گفت: اما آن موقع فساد همه گیر نشده بود و مردم از فساد بدشان می آمد و همراه نشدند و یکی از زمینه هایی که باعث انقلاب شد، این بود که مردم از فساد بیزار بودند.

به گفته وی، بعد از انقلاب ابتدا فساد تک گیر بود در دهه 70 رشد کرد،  دهه 80 و 90 اپیدمی شد و شبکه فساد زیاد شد، اما در نظام اسلامی امکان ندارد فساد سیستمی شود چونکه نظام اسلامی بر پایه اسلام است که حداقل فساد را هم نمی پذیرد و زمانی که ولی فقیه در رأس حکومت است که از علم و ایمان برخوردار است و در بدنه حاکمیت هم عناصر فسادستیز زیاد هستند و جامعه از فساد بدشان می آید و اگر یک موقع گفته ایم فساد سیستمی است مراد ما فساد شبکه ای بود در حالی که در نظام اسلامی امکان فساد سیستمی وجود ندارد.

وی تأکید کرد: امروز جامعه یک پیکره سالمی دارد که در برخی نقاط دچار بیماری شده در حالی که در گذشته فساد یک پیکره بود که بیماری تولید می کرد.

زاکانی در پاسخ به این پرسش که چگونه باید با فساد برخورد شود، گفت: نکته چهارم در مبارزه با فساد این است که هم کار ایجابی و هم کار سلبی انجام دهیم، بالاترین کار ایجابی این است که جامعه را رشد دهیم، سطح عقلانیت بالا برود و آن موقع جامعه مصون می شود شایسته سالاری را رشد دهیم.

وی گفت: در پزشکی اگر جرم نرمال در دهان باشد خود بدن آن را کنترل می کند اما وقتی شرایط به سمتی رفت که زمینه فساد ایجاد شد، آن هم طغیان می کند بنابر این باید زمینه فساد را ریشه کن کنیم.

به گفته زاکانی، برخی از فسادها نتیجه نداری افراد است که فقر از یک در بیاید ایمان از پنجره می رود و وقتی ایمان نباشد هر کاری انجام می دهند البته این ها فساد دانه درشت ها نیست، سیستم نظارت با ایجاد شفافیت و تقویت رسانه ها باعث می شود امکان فساد را به حداقل کاهش دهیم.

به گفته این نماینده سابق در مقابل کار سلبی این است که با فساد برخورد شود  و دو گونه برخورد است برخی علاقه دارند آنقدر سطح برخورد را پایین بیاوریم که سیستم فلج شود و نتواند برخورد کند.

به گفته وی، در مجلس هفتم ناظر به یک شرکت لبنی بود که فرد مسؤول آن شرکت کالایی را وارد کشور کرده بود و قاچاق گسترده انجام داده بود و آن محصول تاریخ گذشته بود که در نهایت برای قاچاق آن کالا یک جریمه ای نوشته بودند و این جریمه به خاطر شکایت وزارت اطلاعات بود که گمرک به وسیله آقای کرباسیان پرونده را به دادگاه ارجاع داده بود و در دادگاه محکوم شده بودند اما بعد که انتخابات مجلس انجام شد نظر وزارت اطلاعات عوض شد و نامه اول خود را پس گرفت و در سال 83 به بعد این پرونده رها شد و فرد خاطی از جریمه نجات پیدا کرد در حالی که اگر آن جریمه از آن شرکت لبنی گرفته می شد کل جریمه های 6 ماه اول سال 84 به اندازه یک چهارم جریمه آن شرکت می شد مثلاً جریمه قاچاق ته لنجی که دریافت شده بود یک دوم جریمه قاچاق آن شرکت لبنی بود و وقتی از وزیر اطلاعات آن وقت پرسیدم او گفت این شرکت مربوط به یکی از افراد جناح شماست و من گفتم حتی اگر فرد فاسد از جناح ما باشد ما از خود شروع می کنیم و با آن مبارزه می کنیم اما همان پرونده 6 ماه طول کشید و سوال من از وزیر اطلاعات به صحن مجلس کشیده شد در حالی که از سال 63 تا آن موقع یعنی 20 سال هیچکس وزیر اطلاعات را به صحن مجلس نکشیده بود.

به گفته زاکانی وقتی پیگیر سوال از وزیر اطلاعات بودم عده ای می گفتند این کار زشت است و هیبت وزارت اطلاعات زیر سوال می رود من دو بار با وزیر جلسه داشتم و او گفت کسی که خطا کرده معاون من است.

زاکانی همچنین گفت: دیروز سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد حسین فریدون به 5 سال زندان محکوم شده است و این مدت تأیید شده است و اگر این فرد به زندان برود حتی اگر به او خوب رسیدگی کنند همین که این فرد در بیرون آزاد نباشد و امکان آسیب زدن به اقتصاد نداشته باشد به نفع کشور است./ منبع : جهان نیوز

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان