Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نایب رئیس اتاق اصناف کشور گفت: اصناف و به طور کلی بخش خصوصی از قوانین بازدارنده مالیاتی به شدت آسیب دیده اند.

جلال الدین محمد شکریه در گفت وگو با خبرنگار تسنیم در رشت، اصلاح قوانین بازدارنده مالیاتی در شرایط فعلی را امری ضروری دانست و اظهار داشت: برخی از قوانین مالیاتی به جای اینکه به نفع اقتصاد باشد همانند یک اهرم بازدارنده عمل می کنند به طوری که بخش خصوصی به ویژه اصناف از این موضوع به شدت آسیب دیده اند.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور بر ضرورت اصلاح قوانین بازدارنده مالیاتی در شرایط فعلی تأکید کرد و ابراز داشت: مشکل اصناف کشور عدم بهره وری و عدم استفاده مطلوب و به جا از ظرفیت موجود در آن ها است زیرا در فرآیند تنظیم برنامه های توسعه، دولت نگاه مناسب و خوبی به بخش خصوصی نداشته و آن ها را مشارکت نمی دهد.

شکریه از وجود یک ششم سرمایه کشور در دست اصناف و واحدهای صنفی سخن گفت و با بیان اینکه باید از این ظرفیت و توانمندی برای توسعه و اعتلای اقتصاد کشور بیشتر استفاده شود افزود: بهترین اقدامی که قوای مقننه و مجریه می توانند برای اصناف انجام دهند تدوین قوانین تسهیل کننده و پرهیز از تصویب قوانین بازدارنده است.

رئیس اتاق اصناف گیلان با بیان اینکه در شرایط حال حاضر اقتصادی اگر اصناف بتوانند مشاغل خود را حفظ کنند هنر کرده اند اظهار داشت: ایجاد همبستگی صنوف با صنایع بزرگ و متوسط امری ضروری به نظر می رسد که انتظار داریم وزارت صنعت، معدن و تجارت نسبت به انجام آن اقدام کرده و برنامه مربوط به آن تدوین شود.

وی وجود سه سند راهبردی برای توسعه حوزه تولید و تجارت را مورد اشاره قرار داد و در تشریح این مطلب خاطرنشان کرد: نگاه به صنایع کوچک، نگاه به صنایع سنگین و بزرگ و نگاه به اختلاطی از این دو حوزه مسیر درست فعالیت های اقتصادی به سمت توسعه را روشن می کند اما در حال حاضر هیچ شیوه نامه ای در این رابطه وجود ندارد.

نایب رئیس اتاق اصناف کشور تدوین قوانین جدید و جلوگیری از تدوین قوانین و دستورالعمل های ضد تولید و ضد اشتغال را امری ضروری دانست و عنوان کرد: مشکلات و معضلات بخص خصوصی و اصناف کشور مشکلی ملی است و استانی نیست بنابراین باید دستگاه های ذی ربط در سطوح کلان برای رفع آن مشارکت کنند.

شکریه با بیان اینکه واحدهای صنفی برای ایجاد سهم به سزایی از اشتغال مولد کشور هیچ گاه هزینه ای را به دولت ها تحمیل نکرده اند تصریح کرد: چرخش میزان قابل توجهی از پول و سرمایه در نظام بانکی و غیربانکی کشور بر عهده واحدهای صنفی است و این از اهمیت و جایگاه والای خانواده بزرگ اصناف حکایت دارد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان