Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور گفت: جایگزینی ارقام «تیسا» «رش» و «آنام» به جای رقم های فعلی، برنج سفید بیشتری را در اختیار کشاورزان قرار می دهد.

مریم حسینی عصر امروز در جلسه شورای کشاورزی شهرستان رشت و در فرمانداری این شهرستان اظهار داشت: موسسه تحقیقات برنج کشور در حوزه به نژادی با معرفی 3 رقم برنج رش، تیسا و آنام را جایگزین برنج های فعلی به کشاورزان معرفی می کند که عملکرد بسیار بهتری داشته و استفاده و کاشت آنها برای کشاورزان سودمند است.

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور با اشاره به رقم محصول «رش» بیان کرد: عملکرد این محصول 6.5 تن است که به ورس مقاوم بوده و به طور میانگین عملکرد بیشتری نسبت به برنج هاشمی دارد و هزار و 250 تن سهمیه برنج سفید بیشتری تولید می کند.

وی به محصول «تیسا» اشاره کرد و ابراز داشت: عملکرد این محصول 7 تا 7.5 تن در هر هکتار است که بسیار زودرس، دانه بلند، خوش پخت، و مقاوم به ورس بوده و به بلاست نیز محتمل است و جایگزینی آن با رقم محلی فعلی موجب افزایش تولید و تامین غذای 49 نفر بیشتر از شرایط فعلی می شود.

بیشتر بخوانید

رئیس موسسه تحقیقات برنج کشور افزود: محصول «آنام» کیفیت پخت عالی دارد و عملکرد آن بین 5 تا 5.5 تن در هر هکتار است، همچنین این محصول زودرس و پاکوتاه بوده و پیش بینی می شود جایگزینی کشت این رقم با ارقام محلی فعلی در سطح وسیع فراهم است.

فرماندار شهرستان رشت نیز در این جلسه با بیان اینکه پیگیری سیاست های اقتصاد مقاومتی در گیلان همان پرداختن به بحث کشاورزی است گفت: در حوزه کمی و کیفی باید تلاش کنیم همه رشته های کشاورزی اعم از شیلات و دامداری رشد و توسعه یابند.

میرشمس مومنی زاده تولید درخت و به ویژه صنوبر در گیلان را از برنامه های استانداری عنوان کرد و ابراز داشت: کارگروه شورای کشاورزی شهرستان رشت باید تولید در واحد سطح و سطح تولید کشاورزی را افزایش دهد زیرا این کار توسعه اقتصادی استان را در پی دارد.

فرماندار شهرستان رشت با بیان اینکه نوسازی و تجهیز اراضی کشاورزی باید با استفاده از ظرفیت نمایندگان مجلس پیگیری شود خاطرنشان کرد: وضعیت مکانیزه کردن کشاورزی در شهرستان رشت خوب است و باید به سمت ایده آل برویم.

وی وظیفه تامین منابع آب کشاورزی را بر عهده آب منطقه ای شهرستان رشت دانست و گفت: با لطف خداوند و بارش های زیاد، سال زراعی خوبی را پشت سر گذاشتیم اما بایستی با پیش بینی وضعیت هواشناسی در سال زراعی آینده و تعیین میزان حجم آب سدها، نگرانی در این رابطه را برطرف کنیم.

نماینده عالی دولت در شهرستان رشت حفظ اراضی کشاورزی را مورد تأکید قرار داد و افزود: اگرچه حفظ اراضی کشاورزی به عنوان سرمایه ملی وظیفه همه است اما در این رابطه بایستی محدودیت هایی نظیر مسائل اجتماعی و وضعیت مردم درنظر گرفته شود.

مدیرکل جذب و حمایت از سرمایه گذاری استانداری گیلان نیز در این جلسه گفت: تمام تلاش ما این است با حمایت از سرمایه گذاران و کشاورزان و با پرداخت تسهیلات و رفع دغدغه ها درباره صدور مجوز، مشکلات را تا حدودی برطرف کنیم و حوزه های مغفول مانده در کشاورزی را احیا کنیم.

یونس رنجکش با اشاره به آب بندان های استان گیلان افزود: استان گیلان در حال حاضر حدود 9 هزار پهنه آبی دارد که به دلایل مختلف بخش عمده ای از این آب بندان ها از بین رفته است و بایستی برای احیای آن ها بیشتر تلاش شود.

وی تصریح کرد: پنجشنبه این هفته همایشی در استانداری گیلان با نگاه استفاده از ظرفیت های مغفول مانده در حوزه آب بندان ها برگزار می شود تا در نهایت با استفاده از نظرات مسئولان در حوزه های مختلف و بررسی مشکلات موجود منجر به ارتقای اقتصاد استان گیلان شویم.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان رشت نیز در این جلسه اظهار داشت: اراضی شالیزاری شهرستان رشت 27 درصد از اراضی استان گیلان و 12 درصد از اراضی کل کشور را تشکیل می دهد و بزرگترین شهرستان برنج خیز کشور نیز است.

مسعود اسدی پرور با بیان اینکه امسال 54 درصد از اراضی کشاورزی شهرستان رشت کشت مکانیزه داشتند افزود: بسیاری از دهداری ها به دلیل عدم داشتن اطلاعات کافی، اراضی کشاورزی را در اختیار غیربومیان قرار می دهند که آنان نیز عمدتاً این زمین ها را تغییر کاربری داده و در آن ساخت و ساز می کنند.

وی به بحران آب شهرستان رشت اشاره کرد و ابراز داشت: میزان بارندگی در این شهرستان در ماه های برداشت برنج بسیار کم است و در برخی ماه ها میزان بارش شهرستان رشت به 17 میلی متر می رسد و بایستی با احیای هزار و 800 هکتار آب بندان و ذخیره تا 6 میلیون مترمکعب آب، از این معضل جلوگیری کنیم.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان