Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان :استاندار گیلان با تأکید بر ظرفیت خوب روستاهای گیلان در بخش کشاورزی گفت: باتوجه به اینکه روستاهای گیلان دارای زمین های کشاورزی بسیار خوب و با کیفیتی هستند که باید نقش بیشتری در رشد اقتصادی استان داشته باشند.

استاندار گیلان عصر امروز به مناسبت روز روستا در سالن غدیر استانداری گیلان با بیان اینکه روستائیان در حوزه فرهنگی، اقتصاد و تولید نقش مؤثری در پیشرفت کشور دارند، اظهار کرد: بار اصلی تولید و تأمین مواد غذایی ملت ایران بر دوش روستائیان عشایر کشور است و این امر نشان دهنده نقش مهم روستائیان در توسعه کشور است.

یک میلیون گیلانی روستانشین هستند

ارسلان زارع با اشاره میزان جمعیت روستایی در استان گیلان گفت: از دو میلیون جمعیت گیلان یک میلیون نفر در روستا زندگی می کنند که دو هزار و ۶۰ روستا بیش از ۲۰ خانوار دارند.

وی با اذعان به اینکه دولت در تقویت زیر ساخت روستایی توجه ویژه ای داشته است، تصریح کرد: دولت علی رغم شرایط سخت اقتصادی در حوزه تأمین زیر ساخت روستایی به خوبی عمل کرده به طوری که هم اکنون بیش از ۹۰ درصد روستاهای کشور دارای نعمت آب، برق، گاز هستند.

کشاورزی گیلان نقش مؤثری در اقتصاد کشور دارد

استاندار گیلان با تأکید بر ظرفیت خوب روستاهای گیلان در بخش کشاورزی افزود: باتوجه به اینکه روستاهای گیلان دارای زمین های کشاورزی بسیار خوب و با کیفیتی هستند که باید نقش بیشتری در رشد اقتصادی استان داشته باشند.

زارع روستاهای گیلان را داری فرهنگ غنی دانست و بیان کرد: توجه به گردشگری و فرهنگ روستا باعث توسعه منطقه می شود که خوشبختانه مبلغ قابل توجهی از میزان اعتبار صندوق توسعه ملی در رابطه با اشتغال روستایی جذب شده است.

مهاجرت معکوس به روستا موجب توسعه روستاها می شود

وی با اشاره به مهمترین عامل توسعه روستا در کشور گفت: کارآفرینان با دریافت تسهیلات روستایی و ایجاد اشتغال در این مناطق باعث مهاجرت معکوس از شهر به روستا می شود لذا مهاجرت معکوس از شهر به روستا را می توان مهم ترین عامل توسعه روستا نام برد.

استاندار گیلان با اذعان به اینکه ایجاد نشاط در روستاهای کشور مهمترین دغدغه دولت بوده است، تصریح کرد: فعالیت های بومی محلی، برگزاری مسابقات مختلف می تواند در کنار ایجاد اشتغال پایدار در روستاها، باعث نشاط و شادابی در روستا شود زیرا در این صورت روستایی شاد و پویا خواهیم داشت.

۲۶۰۰ روستا در گیلان بیش از ۲۰ خانوار دارند

معاون عمرانی استانداری گیلان نیز در این جلسه با بیان اینکه روستاها قطب منابع طبیعی کشور هستند، اظهار کرد: روستاهای کشور و گیلان دارای منابع طبیعی و گردشگری بسیار زیادی هستند که حفظ این منابع بسیار برای مردم و کشور مهم است.

وی با اشاره به میزان روستاهای موجود در استان گیلان گفت: در استان گیلان دو هزار و ۶۰۰ روستای بالای ۲۰ خانوار وجود دارد که نشان دهنده اهمیت روستا در استان گیلان است.

اکبری مقدم با اشاره به وضعیت طرح هادی در استان گیلان افزود: در روستاهای گیلان طرح هادی از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است که برای بازنگری این طرح به منابع مالی نیازمند هستیم.

چالش های پیش روی اجرای طرح هادی در روستاهای گیلان

معاون عمرانی و امور هماهنگی استانداری گیلان با اذعان به اینکه در اجرا و بازنگری طرح هادی با چالش های جدی مواجه هستیم، تصریح کرد: در اجرایی و بازنگری طرح هادی از میانگین شاخص کشور عقب هستیم لذا از مسؤولان درخواست دارم با اندیشیدن تدابیری به اجرایی شدن طرح هادی در استان گیلان کمک کنند.

پایین بودن ارائه خدمات روستایی در گیلان نسبت به کل کشور

اکبری مقدم با تأکید بر ارائه خدمات مناسب در روستاهای استان گیلان افزود: لازمه ایجاد آرامش در روستاها ارائه خدمات مناسب است که در استان گیلان هزار و ۹۶۷ روستا از نعمت گاز برخوردار هستند اما این آمار در عرصه های مختلف کافی نبوده زیرا در حوزه ارائه خدمات از شاخص های کشور پایین تر هستیم.

وی یکی از عوامل عدم مهاجرت از روستا به شهر را توجه به اشتغال روستایی عنوان کرد و گفت: در روستاها ظرفیت بسیار خوبی در ایجاد اشتغال وجود داشته و باید به درستی به آن توجه شود که واحدهای بوم گردی نقش موثری در ایجاد این امر داشته و از میزان تسهیلات اختصاص داده شده به استان گیلان ۹۷ درصد آن محقق شده است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان