Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نائب رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس گفت: تسهیلاتی که هم اینک توسط سیستم بانکی به خورد مردم، صنعتگران، سرمایه گذاران و تولیدکنندگان ایرانی داده می شود با سودهای ۱۸ درصدی محاسبه می شود که با هیچ منطقی سازگار نیست.

ولی داداشی با بیان اینکه فراهم آوردن ملزومات رونق تولید و توسعه اقتصادی در حوزه قانونگذاری توسط مجلس باید در اولویت نخست فعالیت ها قرار گیرد اظهار داشت: در حال حاضر تولیدکننده و صنعتگر ایرانی در دام سود افسارگسیخته تسهیلات بانکی گرفتار شده است.

نائب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس یکی از معضلات عدیده کشورمان را مسائل بانکی اعلام کرد و بیان داشت: تسهیلاتی که هم اینک توسط سیستم بانکی به خورد مردم، صنعتگران، سرمایه گذاران و تولیدکنندگان ایرانی داده می شود با سودهای 18 درصدی محاسبه می شود که با هیچ منطقی سازگار نیست.

داداشی با اشاره به اینکه اقشار عادی جامعه پس از دریافت 5 میلیون تومان وام به دلایلی مجبورند چندین و چند برابر تسهیلاتشان سود به بانک های عامل بپردازند عنوان کرد: علاوه بر مردم عادی سرمایه گذارانی نیز هستند که سود تسهیلات یک میلیارد تومانی آنان در حال حاضر به 12 میلیارد تومان رسیده است.

نماینده مردم آستارا در مجلس با تأکید بر اینکه نحوه محاسبه و بازپرداخت سود تسهیلات بانکی مغایر با اصول شرعی، اسلامی و اقتصادی است تصریح کرد: پرسش اساسی اینجا است که اگر چنین اعمالی حکم محاربه با خداوند و قرآن و پیامبر اکرم(ص) ندارد پس چطور باید برای آن توجیه مناسبی پیدا کرد.

وی سیستم بانکی فعلی را برای اداره کردن اقتصاد، صنعت و تولید ملی سیستمی کاملاً معیوب که نیازمند اصلاح و بازنگری است خواند و ابراز داشت: اگر می خواهیم کاری مفید و سازنده برای مردم، کشور و صنعتگر انجام دهیم باید در بسیاری از فرآیندهایی که مخل تولید و رونق اقتصادی هستند تجدیدنظر کنیم.

نائب رئیس کمیسیون اصل 90 مجلس رسیدگی و پرداختن به معضلات اقتصادی و فرهنگی، مشکلات موجود در حوزه تولید و صنعت را از تکالیف خانه ملت دانست و اظهار داشت: به اعتقاد بنده وقت مجلس نباید صرف کارهای غیرضرور شده و هدر رود بلکه موضوعات اساسی باید در آن مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

داداشی پایین آوردن و کاهش سود افسارگسیخته بانکی را رمز تولید، توسعه اقتصادی و رفع مشکلات عدیده مردم کشورمان ارزیابی کرد و بیان داشت: در تمام دنیا تسهیلاتی که به سرمایه گذاران و تولیدکنندگان می پردازند یا سودی ندارد و یا بسیار اندک است اما در کشور ما این قاعده مهم توسعه اقتصادی رعایت نمی شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان