Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت گفت: بررسی های اولیه نشان می دهد پشه ای که ما نگران بیماری آن هستیم در استان گیلان وجود ندارد اما باید اقدامات کنترلی خود را افزایش دهیم.

حمدمهدی گویا صبح امروز در جمع خبرنگاران در رشت اظهار داشت: ما یک تیم برجسته متشکل از متخصصان و صاحب نظران کشوری در رابطه با بیماری هایی که از طریق پشه به انسان منتقل می شود داریم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به دلایل انتقال بیماری از پشه به انسان گفت: تغییرات آب و هوایی موجب شد بیماری هایی که از طریق حشرات منتقل می شوند افزایش یابند و کشورهای همسایه ایران به شدت با این نوع بیماری ها از جمله تب دنگی درگیر هستند و تخت های بیمارستانی آنان پر از بیمارهای این چنینی است .

وی با بیان اینکه ما نیز باید با پیشگیری، بهسازی محیط و کنترل حشرات از شیوع این بیماری در کشور جلوگیری کنیم افزود: افزایش شهرنشینی یکی دیگر از عوامل افزایش انتقال بیماری از پشه است و اگر امکانات شهرها از نظر بهداشت محیطی مناسب نباشد و سیستم فاضلاب، آبیاری و جمع آوری زباله استاندارد نباشد موجب تبدیل این شهرها به کانونی برای ایجاد و گسترش این نوع بیماری ها می شود.

گویا گیلان را یک استان حیاتی و مهم در کشور دانست و خاطرنشان کرد: گیلان از مرزهای ارزشمند کشور است و برنامه ریزی برای پیشگیری و کنترل بیماری های مربوط به حشرات در این استان برای ما اهمیت زیادی دارد و بررسی های اولیه ما نشان می دهد که این نوع پشه که ما نگران بیماری آن هستیم در این استان وجود ندارد اما باید اقدامات کنترلی خود را افزایش دهیم.

رئیس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه فاصله ای بین سلامت مردم گیلان و سلامت بین المللی و مسائل اقتصادی این استان وجود ندارد ابراز داشت: پیشگیری از شیوع بیماری ها در اولویت برنامه های وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان