Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : محمد حسین قربانی از واردات توتون و مواد اولیه تولید سیگار تا واردات لوازم آرایشی با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی خبر داد و گفت: به علت نبود یک سیستم نظارتی جامع، به جای واردات دارو کالاهای غیراساسی وارد کشور شد.

محمد حسین قربانی با بیان اینکه مؤلفه های بسیار زیادی در شکل گیری فساد و رانت موجود در بحث واردات دارو با ارز 4 هزار و 200 نقش دارد اظهار داشت: به علت نبود یک سیستم نظارتی جامع و کامل به جای واردات دارو کالاهای غیراساسی و غیرضروری وارد کشور شده است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عنوان کرد: موازی کاری دستگاه ها، نبود یک سیستم جامع نظارتی در کشور، بروکراسی های اداری خسته کننده، عدم همخوانی هزینه تولید با قیمت تمام شده از جمله عوامل مهمی است که به ایجاد و تشدید فساد و رانت در حوزه تأمین دارو و مواد اولیه آن در کشور دامن زده است.

قربانی با بیان اینکه ارز 4 هزار و 200 تومانی به واردات بسیاری از کالاهایی که هیچ گونه ضرورتی نداشته اختصاص یافته است تصریح کرد: برخی افراد این ارز را گرفته و به جهت عدم اعمال یک نظارت درست محصولات دیگری را وارد کشور کرده اند که در خوشبینانه ترین حالت آن می توان به واردات گسترده لوازم آرایشی اشاره کرد.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس ارز 4 هزار و 200 تومانی را متعلق به تمام آحاد جامعه به ویژه قشر نیازمندان و محرومان دانست و گفت: تمام نیت و خواست دولت و مجلس از اعطای سوبسید به بحث واردات دارو حمایت از دهک های آسیب پذیر جامعه بود اما این هدف مهم به علت نظارت های بسیار ضعیف تحقق پیدا نکرد.

وی ارائه سوبسید و ارز یارانه ای برای واردات را بدون وجود یک سیستم دقیق و جامع نظارتی بسترساز ایجاد و رشد فساد در کشور اعلام کرد و بیان داشت: این مبالغ برداشته شده از بیت المال طبیعتاً باید برای رفع آلام و نیازهای محرومان جامعه به کار رود اما عواید آن به جای سفره های مردم سر از جاهای دیگر درآورده است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس عدم مطابقت و نبود همخوانی لازم بین هزینه های تولید دارو با قیمت تمام شده آن را مورد اشاره قرار داد و ابراز داشت: ما نمی توانیم کلاه شرعی روی سر خود بگذاریم و از یک طرف تولید داخل و شعار اقتصاد مقاومتی را سر دهیم و از آن طرف به کیفیت تولید محصول وطنی بی توجه باشیم.

قربانی وارد آوردن فشار به تولیدکننده دارو برای عرضه محصول تولیدی با قیمت های از قبل تعیین شده و ایجاد فساد در این حوزه را دو مقوله کاملاً مرتبط با هم ارزیابی کرد و اظهار داشت: دیدگاه تخصصی بنده به عنوان یک کارشناس قدیمی حوزه بهداشت و درمان این است که برای از بین برد فساد و رانت در این حوزه باید قیمت دارو واقعی شود.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس دارو را کالایی اساسی و حیاتی برای طبقات پایین جامعه، محرومان، کارگران و دهک های پایین اجتماع دانست و عنوان کرد: به عقیده بنده به جای تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی برای واردات دارو و مواد اولیه آن، این سوبسیدها بهتر است از طریق بیمه ها به دست نیازمندان جامعه برسد.

وی واقعی کردن قیمت دارو و زمینه سازی برای گسیل یارانه واردات دارو به سمت دهک های آسیب پذیر را امری لازم و ضروری خواند و گفت: جلوگیری از ایجاد رانت و فساد، ممانعت از ضایع شدن بیت المال و ایجاد اعتماد و اطمینان مضاعف در تولیدکننده داخلی برای تولید باکیفیت دارو از مزایای مهم عدم اعطای مستقیم سوبسید به واردات دارو است.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در پاسخ به این پرسش که نقش سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت و درمان در ایجاد فساد و رانت در حوزه واردات دارو با ارز 4 هزار و 200 تومانی چگونه است نیز تصریح کرد: همان طور که قبلاً گفتم نبود یک سیستم جامع و کامل نظارتی در کشور به ایجاد چنین فسادهایی منجر شده است.

قربانی با تأکید بر اینکه وزارت بهداشت و درمان و سازمان غذا و دارو نیز مانند سایر دستگاه ها، نهادها و وزارتخانه های دیگر به علت عدم اعمال نظارت دقیق با چالش فساد و رانت مواجه شده اند عنوان کرد: موازی کاری و وجود دستگاه های هم عرض در سیستم بروکراسی اداری کشور نیز به نحو زیادی در ایجاد و تشدید فساد و رانت دخیل است.

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس با اشاره به اینکه در حال حاضر برای گرفتن ارز 4 هزار و 200 تومانی جهت واردات دارو یا هر محصول دیگر متقاضی بین چندین و چند دستگاه و نهاد سرگردان است افزود: به طور مثال برای واردات دارو فقط سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت و درمان دخیل نیستند و دریافت ارز با پیچیدگی های زیادی همراه است.

وی نظر وزارت صمت، گمرکات، بانک مرکزی، بانک عامل و دستگاه هایی نظیر این برای موافقت و در نهایت تخصیص ارز 4 هزار و 200 تومانی جهت واردات یک کالای خاص را مورد توجه قرار داد و ابراز داشت: بخش خصوصی جهت واردات کالا باید تنها یک سازمان را بشناسد نه اینکه برای راه افتادن کارش بین چندین و چند نهاد و وزارتخانه گرفتار شود.

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس بردن انگشت اتهام به سوی سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت و درمان را برای فساد و رانتی که در حوزه واردات دارو اتفاق افتاده کاری اشتباه دانست و گفت: حقیقت این است که بخش خصوصی وقتی از بروکراسی های اداری خسته می شود برای راه افتادن کارش لاجرم به سمت رانت و فساد کشیده می شود.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان