Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : مدیرکل بهزیستی استان گیلان گفت: بالا رفتن هزینه های درمان و تجویز داروهایی که دارای عوارض شنوایی و سکته مغزی و قلبی هستند آسایش سالمندان را سلب کرده است.

حسین نحوی نژاد ظهر امروز در سخنرانی پیش از خطبه های نماز جمعه در مصلی امام خمینی(ره) رشت اظهار داشت: میزان نیازمندی ها و مطالبات در بخش معلولیت جسمی زیاد است و انتظار می رود که تمامی مسئولان و شهروندان در زمینه کمک به کسانی که دچار چنین مشکلاتی هستند تلاش و همیاری داشته باشند.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با اشاره به مناسبت هفته جهانی ناشنوایان گفت: ناشنوایان همواره از یک مشکل مضاعف رنج می برند که معلولیت پنهان نامیده می شود و از جایی که معلولیت شنیداری و گفتاری جزء سخترین معلولیت ها است باید میزان کمک به آنها و حس همدلی بیشتر شود.

 نحوی نژاد با بیان اینک امروز 60 تا 70 درصد کسانی که دچار مشکلات شنیداری و نابینایی هستند تحت کنترل و درمان قرار می گیرند، افزود: امروز معاینات بینایی و شنیداری نوزادان از بدو تولد انجام می شود تا در آینده دچار مشکل نشوند.

وی با اشاره به اینکه سال گذشته معاینات شنیداری و بینایی 24 هزار نوزاد در بیمارستان های دولتی و خصوصی گیلان با دستگاه های پیشرفته انجام شد، خاطرنشان کرد: طی این سال ها کودکان خردسال بسیاری در راستای درمان مشکلات شنیداری و بینایی تحت عمل جراحی قرار گرفتند.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان به راه های ارتباطی ناشنوایان اشاره کرد و افزود: "زبان اشاره" یکی از راه های ارتباطی مهم ناشنوایان با دیگران است بنابراین آموزش افرادی برای برقراری ارتباط با ناشنوایان در شعب بانک ها، ثبت اسناد، دستگاه های دولتی، کلانتری ها و مکان های پرتردد ضروری است.

نحوی نژاد با اشاره به مناسبت روز جهانی سالمندان عنوان کرد: آمار زاد و ولد و رشد جمعیت در استان گیلان نسبت به سایر استان ها بسیار کم است که این مساله موجب شده که گیلان به عنوان پیرترین و سالمندترین استان کشور تلقی شود تا جایی که جمعیت سالمندی در گیلان به رشد 13درصدی رسید.

وی با تأکید بر اینکه سالمندان پس از سال ها خدمت و بازنشستگی نیاز به آرامش در کنار خانواده دارند گفت: امروز یکی از مسائلی که موجب ناراحتی و سلب آرامش سالمندان شده در حقیقت بالا رفتن هزینه های درمان و تجویز داروهایی بوده که دارای عوارض ناشنوایی، سکته مغزی و قلبی و اختلال گفتاری و شنیداری و آلزایمر برای آنان است.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با اشاره به لزوم ارتقاء فرهنگ نگهداری و مراقبت از بدن و سلامت روان در جامعه تصریح کرد: مصرف روغن های جامد، فست فود، مصرف بیش از اندازه نمک و مشاهده بیش از حد تلویزیون موجب افزایش بیماری های آلزایمر در سالمندان شده است.

مدیرکل بهزیستی استان گیلان با اشاره به مناسبت هفته ملی کودک افزود: در حال حاضر 550 مهدکودک با 24 هزار کودک در گیلان در حال فعالیت هستند و ویژه برنامه های متعددی به مناسبت هفته ملی کودک با اهداف تسهیل ارتباط بین نسلی و رشد و بالندگی نسل آینده در گیلان برگزار شد.

نحوی نژاد با اشاره به اهمیت رحم و شفقت والدین نسبت به کودکان عنوان کرد: خردسالان به محبت والدین بیشتر از بازی های رایانه ای و موبایل نیاز دارند و خانواده نیز باید سعی کنند که برای فرزندان خود بیشتر وقت بگذارند.

وی با بیان اینکه 46 هزار معلول جسمی تحت پوشش بهزیستی استان گیلان هستند تأکید کرد: امروز ایجاد شغل برای معلولان می تواند موجبات آرامش یک خانواده را فراهم کند و امیدواریم دولت در این زمینه اهتمام بیشتر داشته باشد و بودجه ای برای ایجاد شغل معلولان اختصاص دهد.

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان