Tuesday، 18 June 2024 | سه شنبه، 29 خرداد 1403
1 2
مدیر مسئول :

تزریق هر انگشت 150 هزار تومان؟!

چاپ کد خبر: 75467 |

اختصاصی گیلانیان : دولت از یک سو در تلاش برای فراگیر کردن بیمه حتی به صورت اجباری است ولی از سوی دیگر هزینه درمان چنان در حال رشد است که اقشار آسیب پذیر را روز به روز مستاصل می کند .

روزگاری با حق بیمه ای که از بیمه شده دریافت می شد 80 درصد هزینه درمان پرداخت می شد ولی امروز با دریافت انواع حق بیمه اعم از بیمه عادی و تکمیلی معلوم نیست سهم بیمه در مراجعه به پزشک و بیمارستان و داروخانه و غیره چه میزان است ؟

شاید جالب باشد گفته شود بیماری برای درمان انگشت شصت دو دست خود به پزشک حاذق و سرشناس رشت مراجعه کرد که در ابتدا به دلیل قطعی تلفن و به تبع آن از کار افتادن کارتخوان مطب مبلغ 50 هزار تومان حق (ویزیت) به صورت نقدی از وی دریافت شد.

از آنجاییکه امروزه عامه مردم با کارت شتاب داد و ستد می کند و کمتر اتفاق می افتد پول نقدی همراه فرد باشند همه بیماران به عابر بانک سر خیابان حواله شدند تا پول نقد دریافت و نسبت به پرداخت نقدی (ویزیت) اقدام نمایند.

پزشک محترم ناراحتی فرد مورد نظر را چسبندگی (تاندوم) تشخیص داد و برای درمان ابتدایی تزریق دو آمپول ویژه در هر دو (انگشت شصت) تجویز کرد و خواست آمپول خریداری و توسط منشی وی تزریق شود که آمپول خریداری و به مطب مراجعه مجدد شد و توسط پزشک با استفاده از (بیتادین) به جای الکل تزریق شد و منشی یک (گاز استریل)ی دور انگشتان پیچید و چسبکاری کرد و گفت هزینه پانسمان در طبقه اول محاسبه خواهد شد.

ناگفته نماند از قبل پرسیده شد که ایا تا کنون دندان کشیدی ؟ وقتی سوال شد یعنی این آمپول همان درد دندان را دارد پاسخ شنیده شد چون از بی حسی استفاده می شود این سوال از بیماران قلبی پرسیده می شود ؛ اگرچه تزریق مثل درد دندان دردآور بود ولی عاقبت معلوم نشد مراد از بی حسی (بیتادین ) بود یا بی حسی انگشتان بعد از تزریق  ؟!

اتفاق جالب و تلخ و به یاد ماندنی زمانی رخ داد که بیمار با دو انگشت دست بی حس برای پرداخت هزینه پانسمان یا حق التزریق پزشک و یا هردو به طبقه اول مراجعه کرد . ظاهرا خود منشی هم چندان اعتقادی به هزینه اعلامی نداشت با خنده گفت : هر انگشت 150 هزار تومان !؟

بیمار بیچاره که انتظار چنین حرفی را نداشت چنان دچار برق گرفتگی شد که از شدت تعجب نه تنها درد انگشتان را فراموش کرد بلکه علیرغم زبان آوری زبانش بند آمد و با حسرت به (دفترچه خدمات درمانی) خود نگاهی انداخت و به یاد این خبر افتاد که : "مدیر عامل سازمان بیمه سلامت از آغاز پوشش بیمه اجباری سلامت برای همه مردم خبر داد".

وقتی علیرغم پرداخت انواع حق بیمه دفترچه های خدمات درمانی به (دفترچه یادداشت) تبدیل می شود و حق تزریق در فلان درمانگاه خصوصی از حدود چند هزار تومان تجاوز نمی کند ولی در مطب متخصص باید بابت تزریق هر انگشت 150 هزار تومان و بابت دو اگشت 300 هزار تومان پرداخت شود این بیمه اجباری چه کمکی به آحاد ملت می کند؟ اصلا چه جایگاه و تاثیری در زندگی مردم عادی دارد؟ غیر از خود بیمه!!

جالب تر اینکه همچنان کارت خوان مطب در حد (آکسسوار) روی میز جلوه گری می کند و بیمار بی نوا با دو دست نیمه فلج باید به سر خیابان برود و از عابر بانک پول دریافت نماید و برگردد تا هزینه پانسمان و تزریق را نقدا پرداخت نماید .

اینجاست که معلوم می شود چرا بانک ها با هر سلام و علیکی یک کارت شتاب با دریافت هزینه به ارباب رجوع تحمیل می کنند زیرا تعدد کارت ها در اینجور مواقع به درد می خورد که بانک می داند ولی مشتری نمی داند وگرنه بیمار با یک کارت در یک روز نمی تواند بیش از 200 هزار تومان برداشت نماید تا 350 هزار تومان بابت هزینه های درمانی در یک روز پرداخت نماید؟!

به نظر می رسد اگر کلام پایانی این مطلب را به این بیت اختصاص دهم کافی و وافی باشد: "کشته از بس که فزون است کفن نتوان کرد"!
همرسانی کنید:
برچسب‎ها : ساختمان آدینه

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان