Monday، 17 June 2024 | دوشنبه، 28 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : نایب رئیس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با تاکید بر اینکه کاهش شدید نقدینگی داروخانه ها را با مشکلات بسیار زیادی روبرو کرده است، گفت: منابع و مصارف حوزه بهداشت و درمان باید در بودجه سال ۹۹ به صورت ویژه دیده شود.

محمد حسین قربانی در رابطه با هشدار نایب رئیس انجمن داروسازان ایران نسبت به کاهش شدید نقدینگی در داروخانه ها، گفت: مشکل کاهش نقدینگی تنها به دارو مربوط نمی شود بلکه عدم پرداخت مطالبات ازسوی بیمه ها تمامی حوزه های بهداشت و درمان اعم از دانشگاه های علوم پزشکی، پیمانکاران، تولیدکنندگان، توزیع کنندگان و پخش کنندگان دارو را دچار بحران کرده است.

کاهش شدید نقدینگی، داروخانه ها را با مشکلات بسیاری روبرو کرده است

نایب رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه کاهش شدید نقدینگی، داروخانه ها را با مشکلات بسیار زیادی روبرو کرده است، ادامه داد: داروخانه ها برای تامین دارو ها باید به شرکت های توزیع کننده پول پرداخت کنند اما تاخیر در پرداخت مطالبات داروخانه ها، این تعادل را برهم می زند.

پرداخت بدهی  دانشگاه های علوم پزشکی به جای مطالبات داروخانه ها

وی اظهار کرد: با توجه به پیگیری های انجام شده حدود 500 میلیون یورو با دستور رئیس جمهور با اولویت پرداخت مطالبات سیستم دارویی در اختیار بیمه ها قرار گرفت اما با توجه به مشکلات دانشگاه های علوم پزشکی، این مبلغ در حوزه های مختلف بدهی های دانشگاه ها مصرف شد در حالی که با توجه به دستور رئیس جمهور الزام و اولویت با پرداخت مطالبات دارویی بود اما مورد توجه قرار نگرفت.

قربانی با تاکید بر اینکه مطالبات داروخانه ها و دیگر پیمانکاران دانشگاه علوم پزشکی یکی از معضلات و چالش های اساسی وزارت بهداشت و درمان است، تصریح کرد: هر دو موضوع مورد توجه کمیسیون بهداشت و درمان مجلس قرار داشته است از همین رو حدود 4 هزار میلیارد تومان از مطالبات وزارت بهداشت از طریق سازمان تامین اجتماعی پرداخت شده و در اختیار دانشگاه ها قرار گرفت.

مطالبات سال های قبل 98  بزرگترین چالش وزارت بهداشت

نماینده مردم آستانه اشرفیه در مجلس دهم یادآورشد: در حال حاضر مطالبات و بدهی های مربوط به سال های قبل 98  بزرگترین مشکل وزارت بهداشت به شمار می رود، به همین دلیل کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس  تلاش کرد فضایی ایجاد کند تا مطالبات و بدهی های سال 98 به روزتر پرداخت شود و بار سنگین مالی از حوز های مختلف برداشته شود.

قربانی یادآور شد: یکی از وظایف کمیسیون بهداشت ودرمان این است که در بودجه سال آینده منابع و مصارف حوزه بهداشت ودرمان را به صورت واقعی و ویژه ببیند چرا که در حال حاضر برخی از داروخانه دفترچه های بیمه درمانی را قبول نمی کنند و حتی برخی بیمارستان ها قراردادشان را با بیمه ها لغو کردند. سرگردانی بیماران فضای بسیار نامطلوبی را ایجاد کرده است.

لزوم توجه به منابع حوزه بهداشت و درمان در بودجه سال 99

نایب رئیس کمیسیون بهداشت ودرمان مجلس با تاکید بر اینکه حوزه بهداشت ودرمان از حوزه های دیگر متفاوت تر بوده چرا که باجان و سلامتی مردم سر و کار دارد، بیان کرد: هنگامی که بیمار نتواند با دفترچه بیمه داروهای مورد نیاز خودش را تامین کند با مشکلات بسیار زیادی رو برو می شود و این ناراحتی ها به کف خیابان ها منتقل می شود. بنابراین لازم است در بودجه سال 99 منابع و مصارف حوزه بهداشت و درمان را سامان دهیم.

این نماینده مردم در مجلس دهم در پایان با بیان اینکه باید بدهی های قبل از 98 داروخانه ها و حوزه های مختلف بهداشت و درمان را به نحو دیگری پرداخت کنیم، گفت: باید توقعات و تبادل منابع را در سال 98 بروزتر کنیم هر چند که شرایط سال 98 کمی بهتر است./

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان