Wednesday، 19 June 2024 | چهارشنبه، 30 خرداد 1403
1 2

گیلانیان : رئیس دفتر رئیس جمهوری با اعلام خبرتصویب لوایح گروه ویژه اقدام مالی(FATF) در جلسه سران سه قوه، خاطرنشان کرد: متاسفانه این لوایح بانکی و اقتصادی را سیاسی و جناحی کرده اند و کسانی که مخالفت می کنند باید مسئولیت مخالفت خود را بپذیرند.

«محمود واعظی» روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیات دولت در پاسخ به پرسش ایرنا درباره سرنوشت لوایح FATF گفت: موضع دولت روشن است؛ ما بحث عضویت در FATF را نداریم، آنچه برای کشور مهم است چهارلایحه ای است که براساس قوانین داخل ایران مراحل آن طی و تصویب شده است. دولت پیش از رفتن این لوایح به مجلس نظرات مختلف را دریافت کرد و آنچه کمیسیون های مختلف مجلس هم نظر داشتند اعمال و همراهی کردیم و خوشبختانه این لوایح در مجلس هم تصویب شد.

واعظی با تاکید بر اینکه کشور به این لوایح نیاز دارد؛ گفت: برای شفاف سازی، مبارزه با پولشویی و مقابله با اتهاماتی که به ایران به دلیل کمک به برخی گروه ها زده می شود به این لوایح احتیاج داریم و نظر قاطع دولت این است که این لوایح در راستای منافع ما و تسهیل روابط بانکی است.

وی ادامه داد: متاسفانه این لوایح را که لوایح بانکی و اقتصادی است سیاسی و جناحی کرده اند و در حال مخالفت هستند اما آنچه که امروز مطرح است این است که کسانی که مخالفت می کنند باید مسئولیت مخالفت خود را بپذیرند

واعظی افزود: لوایح دوبار در شورای عالی هماهنگی اقتصادی مطرح و بحث شد؛ وزرای مختلف توضیح دادند و ما نتیجه آن را خدمت مقام معظم رهبری تقدیم کردیم. ما این گونه موارد را خدمت معظم له گزارش می دهیم اما اینکه تایید شده یا نه، نمی دانم ولی در جلسه سران قوا تصویب شده است.

وی افزود: با توجه به اینکه در آخرین تصمیم گرفته شده، گروه ویژه اقدام مالی (FATF) به ایران ۴ ماه فرصت داد و در طول این مدت اگر این اقدامات صورت نگیرد، جلسه دیگری تشکیل نمی شود و به شکل خودکار به لیست سیاه وارد می شویم و عملاً "خودمان خودمان" را درباره روابط بانکی با دنیا تحریم می کنیم.

رئیس دفتر رئیس جمهوری تاکید کرد: باید این موضوع را به صورت شفاف به مردم اعلام کنیم که دولت و مجلس کارهای لازم را انجام دادند و هر جا مانع تراشی بوده باید همانجا مسئولیت را بپذیرد.

واعظی درباره حضور رئیس جمهوری در اجلاس کشورهای عضو جنبش عدم تعهد گفت: جلسه وزرای کشورهای عضو این سازمان امروز تشکیل شد، فردا هم روسای کشورها حضور پیدا خواهند کرد و روز جمعه صبح هم جلسه اصلی اجلاس سران تشکیل خواهد شد. وی ادامه داد: با توجه به اینکه ایران همواره یکی از کشورهای بسیار فعال در جنبش عدم تعهد بوده و همکاری های مختلفی با این سازمان در موضوعات مختلف جهانی دارد و آنها هم در شرایط خاصی مانند دوران جنگ و مسائل هسته ای با بیانیه های خود از ایران حمایت کردند، به همین دلایل ما همواره سعی کرده ایم که ارتباط نزدیکتر با جنبش عدم تعهد داشته و تلاش کنیم انسجام این جنبش پایدار بماند. رئیس دفتر رئیس جمهوری افزود: از طرف دیگر یکی از خواسته های فرستاده رئیس جمهوری آذربایجان در سفر خود به ایران این بود که رئیس جمهوری حتماً در این اجلاس شرکت کند و علاوه بر دعوت نامه ای که فرستاده بود؛ خواست که به وی وقتی برای مذاکرات دو جانبه بدهد. در کنار مذاکرات دو جانبه با آذربایجان و اجلاس عدم تعهد، تعدادی ملاقات با روسای کشورها هم در نظر گرفته شده است و سفر هم ۲۴ ساعته از پنجشنبه ظهر تا جمعه ظهر خواهد بود. واعظی درباره توافقنامه بین ترکیه و روسیه درباره شمال سوریه هم گفت: در این زمینه در بحثی در هیات دولت صورت نگرفت اما موضوع روشن است. ما نگرانی های امنیتی ترکیه را در مرز به رسمیت می شناسیم و معتقدیم که باید به گونه ای مسائل پیش رود که ترکیه نگرانی امنیتی در مرزهای خود نداشته باشد از طرف دیگر به این هم اعتقاد داریم که تمامیت ارضی سوریه باید حفظ شود و این حملات و اقدامات باعث تجزیه سوریه نشود. وی ادامه داد: به نظر می رسد که آنچه دیروز توافق شد به این سمت گام بر می دارد و ما از عدم شروع دوباره جنگ استقبال می کنیم و هم پوتین و هم اردوغان اعلام کردند که بنای گرفتن خاک سوریه را ندارند و ما هم از این موضوع استقبال می کنیم و ایران هم به این آتش بس و پایداری آن کمک خواهد کرد. واعظی درباره اظهار نارضایتی رئیس جمهوری ترکیه از برخی موضع گیری های داخل ایران علیه حمله به شمال سوریه هم گفت: این موضوع در ارتباط با موضع دولت ایران نیست و درباره تبلیغات و موضع گیری هایی است که پراکنده انجام می گیرد. رئیس جمهوری ترکیه در جای دیگری از موضع گیری رئیس جمهوری ایران تشکر کردند و بر این اساس معتقدم ما هم روابط بسیار خوب با ترکیه و هم روابط بسیار خوب با سوریه داریم و باید مراعات کنیم. جایگاه و نقشی برای خود قائل شویم که به این درگیری ها دامن زده نشود و نقش آرامش دهنده و میانجی گرانه داشته باشیم. رسانه ها هم باید مقداری موضوع را مد نظر قرار دهند. واعظی درباره ممنوعیت های اعلام شده در حوزه زنان و بخشنامه های دولت در این زمینه گفت: من چنین بخشنامه ای ندیدم و سوال هم کردم و کسی نمی دانست که چنین چیزی وجود ندارد. وی با تاکید بر اینکه اصلاً نمی دانیم برخی خبرها چگونه تولید می شوند، گفت: یعنی کسی در یک جایی یا اتاق فکری که علیه دولت فعال است به صورت مرتب خبرهای مختلف تولید می کند و هرچه به انتخابات مجلس نزدیک می شویم این نوع خبرسازی ها بیشتر می شود؛ درخواست من این است که رسانه ها در هنگام انتشار خبرها تامل کنند.

واعظی در پاسخ به سوالی درباره رویکرد حزب اعتدال و توسعه در انتخابات افزود: نه ائتلاف را می توان تایید کرد و نه جدایی را. چرا که ما هنوز وارد این بحث نشده ایم. ما در شورای مرکزی حزب اعتدال و توسعه درباره انتخابات زیاد بحث کردیم. استان های ما فعال هستند و کار می کنند. ولی اینکه ما چگونه می خواهیم وارد بشویم صبر کردیم که کمی پیش برویم تا روشن بشود. رئیس دفتر رئیس جمهوری بیان کرد: ضمن اینکه ما از خود اصلاح طلبان هم فقط یک صدا نمی شویم و انواع و اقسام صداها از آنجا بیرون می آید. یعنی امروز تفرقی که در اصولگرایان هست همین تفرق در اصلاح طلبان هم وجود دارد. ما باید ببینیم بالاخره آن صدای واحد چیست و بعداً تصمیم بگیریم. وی عنوان کرد: ما از روز اول هیچ وقت حزب اعتدال و توسعه عضو شورای عالی اصلاح طلبان نبوده است ما در مقطع انتخابات مجلس سال ۹۴ و همچنین در انتخابات ریاست جمهوری باهم ائتلاف کردیم. حال اگر لازم باشد مجدداً با هم صحبت می کنیم و اگر فضا مناسب باشد این کار را خواهیم کرد. واعظی در پاسخ به سوالی درباره نفوذ در دولت پس از دستگیری روح الله زم بیان کرد: آنها با این قبیل ادعاهایی که صورت می گیرد در واقع فرار به جلو می کنند. الان کسانی که اسم آنها درآمده از خود آنها هستند و این شایعات را به این دلیل درست می کنند که خیلی از آنهایی که دستگیر شده اند با افراد دیگر قاطی شوند. رئیس دفتر رئیس جمهوری خاطرنشان کرد: خوشبختانه آنقدری که من اطلاع دارم دولت، دولت پاکی است و همه کارهای دولت شفاف است. همانطور که قبلاً هم گفتم می خواهیم (انتظار داریم) مدعی العموم بیاید و با کسانی که اتهام می زنند برخورد کند که آنها براساس چه سند و مدرکی این حرف ها را بیان می کنند. واعظی اضافه کرد: ما آن چیزی که اعلام کرده بودند را بررسی کردیم و هیچ اتفاقی نیفتاده بود دیروز هم سخنگوی قوه قضائیه این را اعلام کرد به نظر من اینها شایعه است./ منبع : ایرنا

همرسانی کنید:

نظر شما:

security code

طراحی و پیاده سازی توسط: بیدسان